Spoločný účet je založený na dôvere a dá sa na ňom ušetriť

Autor: Andrej Dorič
24.01.2014 (12:50)

Jeden účet s partnerom či manželkou vám ušetrí peniaze, ale mali by ste si ujasniť pravidlá s jeho používaním.  

Banky špeciálne spoločné účty pre manželov či partnerov veľmi neponúkajú, ale ak sa dohodnete na jednom účte v rodine môžete ušetriť v prvom rade na poplatkoch. Za vedenie samostatného účtu si banky pýtajú okolo 3 až 5 eur, takže keď máte účet len jeden usporíte.

Tatra banka síce spoločný účet svojim klientom neposkytuje, ale manželom ponúka možnosť získať 50 % zľavu z ceny balíka služieb. „Ak si každý z manželov otvorí svoj balík služieb a hodnoverným spôsobom preukáže uzatvorenie a trvanie manželského vzťahu,“ vysvetľuje podmienky Marína Smolková, hovorkyňa banky.

Pozor na viacero kariet k účtu


Pozor si dajte na vydávanie viacerých platobných kariet k jednému účtu. Pri lacnejších balíkoch je ku kontu len jedna karta. Ak by ste chceli dodatočnú priplatíte si niekoľko eur ročne.

Ak si pridáte k svojnu účtu disponenta napríklad manželku môžete v Tatra banke požiadať aj o vydanie dodatkovej karty k balíku za mesačný poplatok 1 euro. Ak chcete kariet k účtu viac vtedy treba zvážiť či nie je lacnejšie mať účty vedené osve.

Výhody a nevýhodu spoločného účtu

+ušetríte na poplatkoch za dva účty
+ušetríte poplatky za prevody medzi účtami
+viete lepšie narábať so spoločnými rodinnými financiami 
+bezproblémový prístup k spoločným peniazom v prípade úmrtia majiteľa účtu

- poplatky za dodatočné karty
- viac papierovačiek pri rozvode
 


Výhody spoločného účtu


Ďalšou výhodou spoločného účtu je šetrenie poplatkov za prevody. Posielať si peniaze medzi dvoma účtami v jednej či dvoch bankách, je drahšie a náročnejšie na čas ako mať jeden účet v tej istej banke.

Výhodou takého účtu je to, že môžete lepšie narábať so spoločnými rodinnými financiami a lepšie skontrolovať, na čo míňate peniaze a kde je možné ušetriť. Tu však musí byť medzi partnermi dôvera. Ak jeden z majiteľov účtu zarába viac a druhý zo spoločného viac míňa bez predchádzajúcej dohody môžu vzniknúť konflikty.

Ak by obaja na účet prispievali rovnako a míňali rovnako problémy nenastanú, ale to je veľmi zriedkavá situácia. Konfliktom predídete ak si majiteľ účtu a disponent dohodnú na pravidlách míňania spoločných peňazí.

Majiteľ a disponent


Pri spoločnom účte by ste sa mali rozhodnúť kto bude majiteľom a kto disponentom. Zvyčajne je to tak, že ten, kto viac zarába je majiteľ účtu, ale nemusí to tak byť. Na účte si môžete dohodnúť rovnocenný prístup kde budete obaja majitelia a budete môcť robiť zmluvné úkony týkajúce sa účtu ako zmeny či zavretie účtu.

Ak si vyberiete model s disponentom, ten môže mať obmedzené práva na účte napríklad na výšku transakcií. To je vhodné pre veľmi míňajúcej manželke či manželovi alebo pri dieťati. Disponenta môžete aj oprávniť na výbery, preberanie výpisov alebo aj zmeny trvalých príkazov.

„V prípade disponentského oprávnenia môže majiteľ účtu zrušiť disponentské oprávnenie bez súhlasu disponenta,“ dodáva Masárová.

Odporucame

Rozvod a dedenie


V prípade rozvodu o účte rozhoduje majiteľ účtu. Ak sú majitelia obaja manželia, mali by sa dohodnúť na jeho zrušení. Ak sa nedohodnú, banke by mala stačiť výpoveď zo zmluvy o vedení účtu na základe predloženia dohody alebo súdneho rozhodnutia o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Napokon spoločný účet vám zaručí aj bezproblémový prístup k spoločným peniazom v prípade úmrtia majiteľa účtu. Na rozdiel od samostatného účtu, banka spoločný účet nezablokuje pre účely dedičského konania, ale druhý majiteľ s ním môže narábať.
 
Foto: Ivan Sedlák