Ako ušetriť na prevodoch medzi viacerými účtami

Autor: Andrej Dorič
28.01.2014 (17:00)

Pri spravovaní viacerých účtov v jednej banke môžete ušetriť, len treba vedieť ako si medzi nimi presúvať peniaze.  

V jednej banke môžete mať niekoľko účtov ako bežný, sporiaci, účet ku kredite alebo devízovým účet. Ak si myslíte, že presuny medzi vlastnými účtami sú zadarmo môžete byť prekvapení, že to nie je vždy tak.

Banky pohyby peňazí medzi vlastnými účtami spoplatňujú, ale nie vždy. V rámci balíkov služieb ich máte často v cene. Aj online presuny sú zvyčajne v cene balíka, ale za prevody na pobočke či nad rámec balíka služieb alebo mimo neho si priplatíte.

Spravidla presuny na vkladové či sporiace účty v bankách nie sú spoplatnené. V Tatra banke máte v rámci balíka prevody z bežného účtu na iný účet cez internet banking bez poplatku, ale pobočke zaplatíte 1,20 eura. Prevod zo sporiaceho na bežný účet je aj na pobočke bezplatný.

Neprehliadnite Vo VÚB banke tiež nie sú prevody medzi sporiacim účtom a bežným účtom spoplatnené. „Zo sporiaceho účtu nie je možné realizovať iný bezhotovostný a hotovostný platobný styk,“ upozorňuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Prevody medzi sporiacim a bežným účtom sú zdarma aj v papierovej podobe na pobočke.

Prevody medzi ostatnými účtami v tejto banke sú spoplatňované štandardne. Za prevod z účtu na účet mimo balíka zaplatíte na pobočke 1 euro a cez internetbanking 19 centov.

Podobné poplatky za prevody medzi účtami majú aj ostatné banky na Slovensku. 

V ČSOB máte tiež platby online medzi účtami v balíkoch bez poplatkov.  "Navyše platby na základe trvalých príkazov na úhradu zadaných v pobočke z balíkov služieb v prospech sporiacich účtov, termínovaných vkladov, fondov a sporiacich programov sú bez poplatku," dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB.


Dôvody, prečo mať viacero účtov

  • zvýhodnená úroková sadzba na hypotekárnom alebo spotrebnom úvere
  • účet založený v prospech dieťaťa na sporenie
  • úspory treba odčleniť od peňazí na financovanie bežných výdavkov a umiestniť ich na iný účet 
  • v prípade domácnosti so spoločným účtom môžu mať partneri záujem mať aj vlastné účty
  • možnosť využiť benefitný systém dvoch bánk
  • záujem využívať špecifické produkty rôznych bánk 
  • prehľadnejšia evidencia príjmov v prípade viacerých zdrojov príjmu 
  • rozloženie finančných prostriedkov (napr. jeden účet používaný pre platby cez internet)
Zdroj:VÚB banka


Ako splácať kreditku


Ak máte v banke aj kreditku a kreditný účet, môžete ho splácať bez poplatkov z bežného, ale nie zo sporiaceho účtu. Sporiaci účet slúži len na sporenie.

Banky odporúčajú kreditný úver splácať inkasom kvôli pravidelnosti alebo v prípade, keď nemáte na bežnom účte dostatočný počet finančných prostriedkov, môžete bezplatne previesť zo sporiaceho účtu peniaze na bežný účet a vyplatiť dlh na kreditnej karte.

Ak kreditku splácate inkasom to musí byť vo VÚB zriadené k bežnému účtu. „V prípade, že klient úhradu splátky rieši prevodom z účtu, môže využiť tak bežný ako aj termínovaný účet. Poplatok za elektronický prevod v prípade bežného účtu je buď nulový (ak má klient tento typ transakcie) alebo 0,19 eur,“ dodáva Walterová.

Prevod z termínovaného účtu tiež nie je spoplatnený. Napokon môžete zaplatiť splátku v hotovosti na pobočke, tam je poplatok 1 eur.
Foto: BANKY.sk