Účet v banke si vyberajte nielen podľa ceny

Autor: Mário Skyba
09.01.2017 (10:00)

Pri výbere účtu nesledujte len jeho cenu, ale aj obsah a možnosti ušetriť na poplatkoch.

Pred otvorením účtu v banke si v prvom rade premyslite, čo všetko od banky budete potrebovať. Až potom si urobte porovnajte ponuky jednotlivých bánk a hľadajte vhodný balík, ktorý vám bude sedieť na mieru. Neplaťte zbytočne za služby, ktoré nepotrebujete a pýtajte sa na zľavy z ceny konta. Platí pravidlo, že čím je banka pri tvorbe balíka flexibilnejšia, tým lepšie pre vás.
 
Za aktivitu dostanete účet so zľavou
V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, či chcete iba bežný účet alebo balíček služieb k účtu. Balíky služieb sú drahšie ako bežný účet, ale v konečnom dôsledku na nich môžete ušetriť. Ceny balíkov sa v bankách pohybujú od 0 do 15 eur pri prémiových účtoch. Prehľad cien balíkov si môžete pozrieť tu.
 
Online banky ako Fio banka či mBank majú bežné účty zvyčajne bez poplatkov. Aj kamenné banky ponúkajú účet zadarmo, ale často k tomu musíte splniť niekoľko podmienok.
Chcú, aby ste účet aktívne využívali - čo znamená, aby ste mali nastavených niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás, či platili často platobnou kartou. Napríklad Prima banka vracia 0,5% zo súčtu platieb kartou za mesiac. Ak by ste chceli dostať späť 3,90 eur za účet, musíte zaplatiť kartou vyše 700 eur.
Niektoré banky vám poskytnú lacnejší účet vtedy, ak u nich máte tiež depozitné produkty, či keď aktívne využívate online služby. Ale napríklad UniCredit Bank má len jedinú podmienku - aby ste si na účet posielali 400 eur a máte ho bez poplatkov.
 
Banky tiež musia podľa zákona ponúkať aj základný účet pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu, bude základný balík za 3 eurá.
Pri účte bez balíka služieb môžete v konečnom dôsledku zaplatiť mesačne viac, pretože sú tam spoplatnené skoro všetky operácie, ktoré urobíte navyše - ako napríklad viac výberov z bankomatu či viac trvalých príkazov. Hoci poplatky sú len v desiatkach centov, mesačne vás môže vyjsť používanie účtu viac ako cena za balík.
 
Pri výbere účtu sa pýtajte aj na zľavy, ktoré sa viažu na váš vek. Viaceré banky vám dajú účet bez poplatkov alebo aspoň lacnejšie, ak ste študent či zakladáte účet pre svoje maloleté dieťa. Dôchodcovia majú tiež v bankách pri dôchodcovských účtoch zľavy.
    
Sledujete sieť bankomatov a pobočiek
Pri výbere účtu si všímajte aj bankomatovú sieť a poplatky za výber z bankomatov. Ak plánujete hotovosť vyberať z bankomatu často a vaša banka ich nemá veľa, za výbery z cudzej banky budete platiť viac. Kým poplatky za výber z bankomatu vlastnej banky sa pohybujú od nuly po niekoľko centov, z cudzej banky zaplatíte za výber aj niekoľko eur.
 
Pre niekoho môže byť dôležitá aj dostupnosť pobočky banky v okolí práce či bydliska. Kým online banky majú pobočiek málo, veľké banky ako Slovenská sporiteľňa či VÚB banka majú pobočiek veľa. Na päty im šliape Tatra banka a v poslednom čase aj Prima banka, ktorá otvorila pobočky v každom okresnom meste.

Neprehliadnite Karty a internetbanking
Zistite si tiež, aké karty banka ponúka k bežnému účtu či balíku služieb. Jedna karta je už bežnou súčasťou účtu, ale ak by ste chceli kariet viac, priplatíte si. Ak chcete kartu používať na platby cez internet alebo v zahraničí, mala by byť embosovaná a mať na sebe logo niektorej z medzinárodných platobných firiem ako MasterCard či Visa, a na zadnej strane tiež bezpečnostný CVC kód. S bežnou platobnou kartou môžete mať pri platení na internete aj za hranicami problémy. Banky dnes už bežne ponúkajú tiež bezkontaktné karty. Ak ste prívržencom rýchleho platenia, mali by ste si ju k účtu vypýtať.
 
Ak sa chystáte v banke využívať internet či mobil banking, pýtajte sa na jeho prehľadnosť, funkcie a bezpečnosť. Dnes sú už pracovníci banky školení aj na to, aby vám priamo na pobočke ukázali, ako online banking funguje. To isté platí aj pri mobilných aplikáciách.
 
Napokon si zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie a kreditku a za akých podmienok. Niektoré banky prečerpanie dávajú k účtu automaticky, iné čakajú dlhšiu dobu a podľa vášho príjmu vás pustia do mínusu. Kreditku v banke dostanete zvyčajne až po nejakom čase (niekoľko mesiacov), keď si banka overí vaše prichádzajúce platby a posúdi úverovú bonitu. Ak nie ste dobrý hospodár alebo neviete šetriť, radšej si tieto úverové nástroje k účtu neberte. Úroky na nich sú totiž veľmi vysoké, šplhajú sa až k 20%. Neplaťte teda za niečo, čo nepotrebujete.
 

Ako postupovať pri výbere účtu

  • Spíšte si, čo by ste pri účte v banke potrebovali a čo nie
  • Neplaťte za niečo, čo nepotrebujete
  • Pri výbere účtu sa pýtajte na zľavy z poplatkov
  • Pýtajte sa, aké podmienky banka za zľavy vyžaduje
  • Všímajte si bankomatovú a pobočkovú sieť
  • Zistite si, aké karty banka ponúka k bežnému účtu
  • Zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie a kreditku a za akých podmienok
  • Pri internet bankingu a mobil bankingu si všímajte, či je prehľadný a bezpečný
Foto: Ivan Sedlák