Vyberáte hotovosť z bankomatu? Poradíme, ako ušetriť!

Autor: Mário Skyba
01.02.2017 (09:00)

Pri výbere hotovosti kartou z bankomatu stačí dodržiavať niekoľko pravidiel a ušetríte na zbytočných poplatkoch. Pozreli sme sa na najdôležitejšie z nich.Vlastný či cudzí bankomat

V prvom rade sa snažte peniaze vyberať z bankomatov vašej banky na Slovensku. Väčšina slovenských bánk totiž ponúka neobmedzený výber hotovosti z vlastných bankomatov v rámci balíkov služieb bez poplatku.

Dokonca aj v prípade, že váš účet alebo balík služieb výbery bez poplatku neponúka, poplatky za výbery z vlastného bankomatu sú výrazne nižšie (pohybujú sa väčšinou v desiatkach centov), ako keď si hotovosť vyberiete z bankomatu inej banky (poplatky sú v rozmedzí 1,50 až 2,50 eur za výber).

Napríklad klienti Slovenskej sporiteľne zaplatia za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste poplatok 20 centov (ak nemajú vybraný balík služieb). Za výber z bankomatu inej banky zaplatia klienti poplatok až 2,50 eur. Podobne lacnejšie sú aj výbery z bankomatov skupiny KBC, ktorá vlastní ČSOB. Stoja len 20 centov, pričom pri výbere z bankomatov iných bánk banka účtuje 2 eurá.
 
Keď potrebujete hotovosť v zahraničí, opäť ju vyberte ideálne v bankomate tej istej bankovej skupiny, vtedy je poplatok za výber nižší. Pokiaľ vyberáte z ostatných bankomatov, za výber v inej mene v zahraničí platíte viac – napríklad v Sberbank je poplatok 5,50 eur.
 

Online banky

Internetové banky nemajú vlastnú sieť bankomatov a za výbery z cudzích si účtujú poplatky. Oproti minulosti však už majú isté úľavy. mBank má výbery doma aj v zahraničí bez poplatku v prípade, že si vyberiete minimálne 70 eur. Ak je to menej, tak zaplatíte za výber 1 euro. Fio banka má bez poplatku len prvý výber v mesiaci a za ostatné si účtuje 1,20 eur.
 

Nevyberajte kreditkou

Druhé pravidlo pri výbere hotovosti z bankomatu doma aj v zahraničí je použitie debetnej karty, pretože výbery kreditkou sú drahšie. Kreditná karta sa skôr hodí na bezhotovostné platby v obchodoch či reštauráciách.Keď sa pozrieme na poplatky bližšie, Slovenská sporiteľňa si účtuje 5 eur za výber kreditkou z bankomatu na Slovensku aj v zahraničí, v ČSOB vás výberkreditkou za hranicamivyjde dokonca až 2,5% z vyberanej sumy, minimálne 6 eur.
 

Nevyberajte z bankomatu často

Na Slovensku, ale aj za hranicami, sa tiež neoplatí vyberať menšie sumy hotovosti príliš často. Pri jednorazovom výbere vyššieho objemu sa vyhnete opakovaným poplatkom za výber.
 
Pri výbere hotovosti cez bankomaty nebuďte prekvapený, že banky majú rôzne obmedzenia sumy výberu z bezpečnostných dôvodov. Hoci máte nastavený určitý denný limit na výbery kartou, z bankomatu v cudzej krajine si budete môcť jednorazovo či denne vybrať menej. Môže sa tiež stať, že bankomat banky v zahraničí môže mať nastavený nižší limit, ako je vami požadovaná suma. Finálna suma výberu môže byť ovplyvnená aj technické obmedzenia bankomatov - nevydajú vám viac ako 40 bankoviek.

Neprehliadnite

Rátajte aj s konverzným poplatkom

Pri výberoch z bankomatu za hranicami by ste mali rátať tiež s konverzným poplatkom pri prevode eura na zahraničnú menu. Zvyčajne je výber z bankomatov v iných menách ako v eur zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti platným v deň spracovania transakcie a banka do tohto prepočtu nezasahuje. Aktuálny prepočítací kurz sa môže meniť podľa typu platobnej karty, pretože každá kartová spoločnosť má svoj vlastný výmenný kurz.
 
V bankách je poplatok za zmenu inej meny zvyčajne v niekoľkých percentách z transakcie pre debetné aj pre kreditné karty. Takže čím vyššiu sumu vyberáte, tým viac zaplatíte.
 
Niektoré bankomaty ponúkajú aj službu DCC (Dynamic Currency Conversion), ktorá vám umožní vybrať si okamžitý kurz, cez ktorý bude vaša transakcia zúčtovaná. Druhá možnosť je ponúkaný okamžitý kurz odmietnuť a vybrať si kurz bez konverzie. Vtedy si počkáte, kým si výber zúčtuje vaša banka podľa kurzu v deň zúčtovania, čo môže byť až na druhý deň alebo aj neskôr. Pozor však na to - okamžitý kurz, ktorý vám ponúkne bankomat, nemusí byť vždy výhodnejší ako kurz vašej banky. Odborníci dokonca tvrdia, že tento výmenný kurz býva často horší ako v banke. Výhoda tejto služby je v podstate jedine v tom, že hneď vidíte, v akom kurze ste si vybraté peniaze zamenili.
Foto: Ivan Sedlák