Pri navýšení hypotéky vám banky preklepnú príjmy podrobnejšie

Autor: Mário Skyba
20.10.2017 (12:00)

Pri prenose úveru na bývanie si niektorí klienti chcú nielen refinancovať starý úver, ale niekedy ho potrebujú aj navýšiť. Banky však od marca posudzujú prísnejšie klienta, ktorý si chce požičať viac ako mal v starej banke.

Banky si preverujú vašu schopnosť splácať úver bez ohľadu na to, či žiadate o nový úver na bývanie alebo refinancujete svoj starý úver. Miernejšie kritériá sú povolené len v prípade, ak si pri refinancovaní úveru výrazne nenavyšujete zostatok splácaného úveru, čo je maximálne 5% alebo 2000 eur. Od marca navyše banky musia sledovať vaše príjmy aj pol roka dozadu a pýtať od vás finančnú rezervu z čistého príjmu. To znamená, že od vášho čistého príjmu sa odráta nielen životné minimum (čo je skoro 200 eur), ale aj túto rezervu. Na splátky vám teda ostane menšia suma príjmu. Okrem príjmu si finančné domy preveria aj vaše výdavky na iné splátky či na domácnosť.
 

Máte otázku k hypotéke? Pýtajte sa, odpovieme.

 

Finančná rezerva

Finančná rezerva bola najprv vo výške 5% a v júli stúpla na 10%. Od začiatku budúceho roka stúpne na 15% a napokon v júli až na 20%. Bude to znamenať, že ľudia, ktorí majú príjem k výške splátky hypotéky na hrane, nemusia hypotéku dostať (prípade nie vo výške, akú chceli). Tento problém sa v minulosti riešil tak, že sa byt dofinancoval z drahšieho spotrebného úveru. Lenže bankový regulátor NBS už nariadila, aby finančné domy od začiatku budúceho roka sprísnili aj poskytovanie úverov na spotrebu. Tiež pribudne zisťovanie finančnej rezervy.
 
Navyše banky už od marca tohto roka nerozdávajú 100% hypotéky na celú hodnotu nehnuteľnosti len tak. Zákon im dokonca nariadil byť opatrní aj pri 80-percentných úveroch na bývanie. Hypoték nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti môžu mať banky maximálne 40% zo všetkých poskytnutých hypoték.
 

Problémy živnostníkov

Ak o prenos a navýšenie úveru žiada živnostník, mal by si ustrážiť svoje príjmy a neznižovať si ich umelo kvôli nižším daniam. Pri žiadosti o novú hypotéku by sa mu to mohlo vypomstiť. Navyše na drobného podnikateľa si banky posvietia podrobnejšie ako na zamestnanca. Živnostník sa musí pripraviť aj na to, že banke musí doniesť okrem iného potvrdenie z daňového úradu o výške daňového základu a zaplatenej dani a to na tlačive banky. Niekedy bankám stačí dokazovať príjmy za polroka dozadu, no niekedy žiadajú dokladovať príjmy aj s obratmi na účtoch. Daňový úrad na to má lehotu 30 dní, ale zvyčajne to urobí v priebehu týždňa.
 
Aké doklady na prenos a navýšenie hypotéky potrebujete
  • doklady totožnosti
  • doklady o príjme (výpisy z účtu alebo daňové priznanie)
  • žiadosť o úver
  • znalecký posudok alebo kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti
  • kópia katastrálnej mapy (nie vždy)
  • doklad preukazujúci vek stavby (nie vždy)
  • žiadosť o zmenu vinkulácie poistnej zmluvy k zakladanej nehnuteľnosti
  • potvrdenie o zostatku splácaného úveru
  • žiadosť o zmenu záložného práva

 
Foto: redakcia