Od júla 2018 budú hypotéky opäť nedostupnejšie

Autor: Mário Skyba
09.04.2018 (09:00)

Stopka vysokým hypotékam, úvery bez sporenia budú nedostupnejšie a kto má nižší príjem, veľký úver nedostane. Tak by sa dali zhrnúť plány Národnej banky Slovenska, ktorá ide sprísniť od júla tohto roka poskytovanie úverov na bývanie.


NBS k sprísňovaniu úverovania prichádza potom, čo už dlhšie sleduje výrazne zadlžovanie sa Slovákov nad ich možnosti a nezaberajú ani jej upozornenia bankám, aby zľavnili tempo poskytovania úverov. Tie totiž pri nízkych úrokoch zarábajú najmä na objeme nových úverov.

690x65

Medzi najdôležitejšie zmeny v návrhu, ktorý ešte bude pripomienkovaný bankami aj ministerstvami, patrí:

1. Nastavenie stropu zadlženosti človeka vo výške 8-násobku jeho čistého ročného príjmu.

Pri partneroch či manželoch sa berie do úvahy ich spoločný príjem. To znamená, že ak máte plat tisíc eur v čistom, ročne zarobíte 12 tisíc eur, banka vám môže dať úver len vo výške najviac 96 tisíc eur. Ak by ste pred žiadosťou o hypotéku mali aj iné úvery, dostanete ešte nižšiu sumu, lebo aj tie sa odpočítajú z vášho čistého príjmu. Napríklad ak máte čerpaný spotrebiteľský úver so zostatkom úveru 10 tisíc eur a kreditnú kartu s úverovým rámcom 5-tisíc eur získate maximálnu výšku nového úveru na bývanie len 85-tisíc eur.

► Pri navýšení hypotéky si vás banky preklepnú prísnejšie
► Toto by vás mohlo zaujímať o hypotékach

2. Zruší sa poskytovanie úverov na bývanie nad 90% hodnoty zabezpečenia a postupne sa bude znižovať aj limit na poskytovanie úverov nad 80% hodnoty zabezpečenia.

Úvery s LTV 80% dnes môžu tvoriť až 40% zo všetkých hypoték, ktoré banka poskytuje. Od júla budúceho roka takýchto úverov bude môcť banka poskytnúť len 20%. Banky síce budú mať možnosť poskytovať aj vyššie úvery, ale už len veľmi bonitným klientom. V praxi to znamená, že ak budete kupovať nehnuteľnosť po 1. júli, musíte mať našetrených minimálne 10 % alebo 20 % z jej hodnoty.

► Hypotéky pre mladých už skončili. Prečítajte si viac o daňovom bonuse
► Na čo všetko môžete použiť hypotéku?
► Nie na každú nehnuteľnosť vám banka požičia. Aké sú pravidlá?


Banky samozrejme nie sú spokojné s ďalším uťahovaním ich biznisu. Upozorňujú tiež na vedľajšie účinky opatrení. „Navrhované opatrenia zasiahnu skupinu mladých klientov do 35 rokov, ktorí si hľadajú vlastné bývanie, prípadne zakladajú rodinu. Títo klienti budú nútení odsunúť kúpu nehnuteľnosti na neskorší čas,“ myslí si Matej Darovec, vedúci oddelenia úverov pre fyzické osoby v Tatra banke.

Nové prísnejšie opatrenia by mali začať platiť od začiatku júla tohto roka. Je preto pravdepodobné, že banky ešte budú urgovať žiadateľov, aby si úver zobrali za starých výhodnejších podmienok. Ich JARNÉ AKCIE, aj odporúčania o tom svedčia. „Odporúčame klientom, ktorí sa rozhodujú pre kúpu nehnuteľnosti, aby zvážili možnosť úverovania aj v skoršej dobe, ako možno pôvodne plánovali,“ dodáva Darovec.

► Predať byt s ťarchou úveru je náročnejšie. Pripravte sa na extra výdavky.
► Ako si správne vybrať finančného agenta či sprostredkovateľa?
► Aktuálne sadzby na hypotékach
► Prehľad poplatkov pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotéku

Pozor na ďalšie úvery

Dôležité je tiež, že limit vo výške 8-násobku čistého ročného príjmu sa bude týkať nielen hypoték, ale aj spotrebiteľských úverov. Do celkovej zadlženosti teda bude vstupovať nielen výška žiadanej hypotéky, ale aj všetky existujúce úvery - spotrebné úvery, pôžičky, kreditky a povolené prečerpania. Pri povolenom prečerpaní sa berie do úvahy celá jeho výška a pri kreditných kartách len 20 % z celkového úverového rámca.

 
Foto: redakcia