Cestovné poistenie k platobnej karte

Autor: redakcia
10.06.2019 (13:00)

Pozreli sme sa na výhody a nevýhody cestovného poistenia, ktoré vám banka ponúkne ako doplnkovú službu k platobnej karte. V čom sa líši od bežného cestovného poistenia?V súčasnosti ľudia často cestujú do zahraničia či už na predĺžený víkend, na nákupy, návštevy príbuzných, wellness pobyty. Práve pri týchto jedno a dvojdňových pobytoch na cestovné poistenie často zabudneme, alebo usúdime, že ho na takú krátku dobu nepotrebujeme. No stať sa môže čokoľvek, aj pri krátkom pobyte.

Pokiaľ cestujete často do zahraničia, určite sa vám oplatí celoročné cestovné poistenie. Toto poistenie si môžete vybrať ako samostatný produkt, alebo môžete využiť cestovné poistenie, ktoré vám ponúkne banka k platobnej karte. Je to to isté?

Platobnú kartu so sebou nosíme do zahraničia vždy

Veľkou výhodou je, že platobnú kartu nosíme so sebou do zahraničia vždy a tak cestovné poistenie, ktoré máme ku karte, máme vždy poruke. Toto poistenie na rozdiel od jednorázového poistenia netreba uzatvárať pred každou cestou zvlášť, ale platí nepretržite, aj keď dĺžka jednej cesty je časovo obmedzená. Zvyčajne platí na celom svete. (Pozn. Pri bežnom cestovnom poistení si zvyčajne vyberáte územnú platnosť Európa, alebo celý svet.) Poistenie trvá aj v období blokácie platobnej karty (strata, krádež).

Banky ponúkajú okrem individuálneho poistenia ku platobnej karte aj rodinné poistenie, čiže poistenie platí aj pre manžela/-ku, resp. druha/-žku a deti do 18 rokov.

Čo banka, to iné podmienky

Cestovné poistenie ku karte sa v jednotlivých bankách líši. Napríklad v rodinnom poistení v Poštovej banke, ČSOB a Slovenskej sporiteľni rodinní príslušníci sú poistení, aj keď cestujú samostatne, bez prítomnosti držiteľa karty. V mBank a Tatra banke sú poistení len keď cestujú s držiteľom karty, čo môže byť často nevýhoda.

V ČSOB a Tatra banke vám k poisteniu ku karte pribalia aj zásah Horsej služby v SR.

Niektoré banky (napríklad ČSOB) nemajú vekový limit a poistia vás v akomkoľvek veku. Iné, napríklad Tatra banka, vás poistí len do veku 65 rokov, Poštová banka do veku 71 rokov, Slovenská sporiteľňa do veku 75 rokov.

Ako sa dá vybaviť cestovné poistenie k platobnej karte

Banky poskytujú cestovné poistenie aj k debetným aj kreditným kartám. Dá sa vybaviť buď cez mobilnú aplikáciu, internetbanking, na call centre alebo pobočke banky.

Nevýhody

Za najväčšiu nevýhodu sa dá považovať to, že banka ku karte ponúkne klientom štandardné poistenie rovnaké pre všetkých. To však nemusí zohľadňovať individuálne potreby klienta. Napríklad niekto môže chcieť vyššie poistné krytie, alebo si chce poistiť rizikové športy. Treba však dodať, že aj pri tomto poistení niektoré banky majú viacero balíčkov, ktoré sú odstupňované cenou, poistnými rizikami a výškou poistných limitov. Medzi najlacnejším a najdrahším balíčkom môže byť rozdiel niekoľko desiatok eur ročne. Pri tomto type poistenia je limitovaná dĺžka jedného pobytu v zahraničí. Maximálna dĺžka jedného pobytu je:
 • v Slovenskej sporiteľni 60-90 dní
 • v Tatra banke 90 dní
 • v ČSOB je to 60-90 dní
 • v Poštovej banke je to 60 dní
 • v mBank je to 45-60 dní
 • v UniCredit banke je to 45-90 dní
 • vo Fio banke je to 100 dní
S podobnými limitmi sa stretávame aj pri bežnom celoročnom cestovnom poistení. V zásade platí, čím dlhšia môže byť jedna cesta, tým je poistenie drahšie.

Koľko zaplatíte za cestovné poistenie k platobnej karte

Pre zjednodušenie, nebudeme detailne rozpisovať výšku poistného krytia pri jednotlivých rizikách, uvedieme len cenu cestovného poistenia k platobnej karte na 1 rok.
 
Banka Produkt Individuálne CP
(cena za 1 rok)
Rodinné CP
(cena za 1 rok)
ČSOB Standard 21,6 eur 54,0 eur
Exclusive 56,4 eur 123,6 eur
Poštová banka Cestovné poistenie 15,6 eur 24,18 eur
Tatra banka Cestovné poistenie 30,0 eur 30,0 eur
VÚB Cestovné poistenie 23,0 eur 23,0 eur
FIO Standard 20,4 eur 20,4 eur
Exclusive 44,4 eur 44,4 eur
Gold 56,4 eur 56,4 eur
mBank Cestovné poistenie 16,8 eur 26,4 eur
UniCredit bank Standard 29,88 eur 50,88 eur
Premium 52,68 eur 89,76 eur
Slovenská sporiteľňa Cestovné poistenie k VISA Electron, Maestro 17,0 eur 40,0 eur
Cestovné poistenie k VISA Classic, MasterCard Mass 27,0 eur 62,0 eur

Okrem cestovného poistenia môže poistenie ku platobnej karte zahŕňať aj poistenie ochrany zakúpeného tovaru a poistenie predĺženej záruky tovaru.

Koľko stojí bežné cestovné poistenie?

Pre porovnanie, uvedieme ešte aj informácie o cene cestovného poistenia, ktoré si môžete zakúpiť v poisťovni. Výhodou je, že si ho dokážete prispôsobiť svojim individuálnym potrebám.
 

Celoročné individuálne poistenie s územnou platnosťou celý svet

 • Allianz poisťovňa 627,95 eur (Cena je pomerne vysoká, avšak poisťovňa nemá žiaden limit na liečebné náklady. Čo môže byť v krajinách ako USA veľkou výhodou.)
 • Union poisťovňa 51,3 eur
 • Európska cestovná poisťovňa 144 eur

Odporúčania

Predtým, ako si zakúpite akékoľvek cestovné poistenie, zamyslite sa nad svojimi požiadavkami a pýtajte sa v banke alebo v poisťovni na detaily, aby ste si vybrali také poistenie, ktoré nebude iba lacné, ale bude pre vás aj užitočné.

 • Seniori - pýtajte sa na vekový limit
 • Rodiny - pýtajte sa, či poistenie platí aj keď držiteľ karty necestuje s ostatnými
 • Všetci - aká je max. dĺžka jedného pobytu v zahraničí, aké sú poistné riziká a limity
Foto: Ivan Sedlák