Ako bezpečne zaplatiť v eshope?

Autor: redakcia
05.12.2019 (10:00)

Internetové nákupy sú veľmi obľúbené. Viete však, že v online prostredí sa tiež musíte správať podľa istých pravidiel, aby ste sa vyhli zneužitiu vašej karty? Ponúkame vám 8 tipov, ako zaplatiť na internete bez obáv.

Obozretnosti nikdy nie je dosť. Prečítajte si, ako rozpoznať podozrivé eshopy a ako bezpečne platiť na internete.

1. Pripájajte sa z bezpečného miesta a zariadenia

Základným pravidlom bezpečného nakupovania cez internet je pripájanie sa z dôveryhodného a bezpečného zariadenia. Využívate mobilné bankovníctvo? Platby realizujte len zo svojho smartfónu či tabletu. Dbajte na to, aby váš počítač mal pravidelne aktualizovaný antivírusový program a mobil aj pravidelne aktualizovaný operačný systém a internetový prehliadač. Do internet bankingu ani mobilnej apky sa neprihlasujte cez free wi-fi.

2. Nepodceňte žiadne podozrenie

Nastavte si notifikáciu o pohyboch na účte. Keď vám príde správa o platbe, ktorá sa vám nepozdáva, ihneď zavolajte do banky. Radšej urobiť "planý poplach", ako sa nechať okradnúť. Číslo na kontaktné centrum banky majte uložené vo svojom mobile.

3. Kontrolujte stránky, na ktorých nakupujete i stránku, z ktorej sa prihlásite do internetbankingu

Pri eshopoch, ktoré požadujú osobné informácie, vždy hľadajte https:// alebo zámok v URL lište prehliadača. Klikom na ikonu zámku si overte platnosť certifikátu. Dôveryhodnosť obchodníka si skontrolujte aj na základe verejne dostupných recenzií a doporučení od predošlých zákazníkov. Nezameriavajte sa pritom iba na recenzie, ktoré sú zverejnené na webe či facebooku obchodníka, ale prejdite si všetky verejne dostupné zdroje, ktoré sú nezávislé od vôle obchodníka a v ktorých nie je možné relevanciu recenzií akokoľvek ovplyvniť.

URL adresy Internet bankingu zadávajte vždy ručne. Vyhnete sa tak podvodným stránkam napodobňujúcim tie oficiálne. Po ukončení transakcie sa vždy odhláste.

4. Nenakupujte značkový tovar v eshopoch za podozrivo nízke ceny

Nedajte sa nachytať na rôzne falošné ponuky propagované cez Facebook alebo váš email, ktoré ponúkajú výpredaj značkového tovaru za podozrivo nízke ceny, niekedy v zľave aj – 90% (napr. výpredaj značkových slnečných okuliarov za 15.99 €, pričom pôvodná cena bola 199.99 €). Častokrát ide o podvodné a nezabezpečené webové stránky, ktoré pri platbe zbierajú údaje o platobných kartách používateľov. Útočník tak získa všetky informácie potrebné k tomu, aby uskutočnil finančný prevod z danej karty. Tovar, ktorý si objednáte, je nekvalitný a väčšinou vám ho ani nedoručia. Podvodníci zneužívajú meno známeho výrobcu a vašu dôverčivosť. Môže sa preto stať, že objednaný tovar nedostanete a podvodníci sa navyše pokúsia zneužiť aj údaje z vašej platobnej karty!

Dôveryhodnosť webovej stránky si môžete pred nákupom tovaru jednoducho overiť napríklad na stránke https://www.scamadviser.com/.

5. Chráňte sa s 3D Secure

Služba ponúka vyšší štandard zabezpečenia cez dodatočnú autorizáciu platieb kartou SMS-kou alebo bezpečnostným kódom, ktorý vytvorí Token či jeho virtuálna verzia Mobilný Token. Využívanie 3D Secure je zadarmo a je označené logami Verified by VISA, Mastercard SecureCode.

6. Zabezpečte sa silnými heslami

Prihlasovacie heslo do internetového bankovníctva pravidelne meňte. Vytvárajte si také, v ktorých použijete minimálne malé písmená, tiež veľké písmená a aj číslice - a budú mať aspoň 8 znakov. Nevyužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciach.

7. Nikomu nedávajte osobné údaje

Osobné údaje, prístupové heslá, ani údaje z platobnej karty neposkytujte iným osobám, ani si ich neukladajte v elektronickom zariadení.

8. Využívajte na platby aplikáciu Google pay alebo Apple Pay.

Služba využíva všetky bezpečnostné prvky poskytované bankou a dopĺňa ich ešte o ďalšiu úroveň zabezpečenia. Pri platbe neodosiela Google Pay vaše číslo karty. Namiesto toho pre každú platbu vytvorí jedinečné virtuálne číslo účtu a zároveň jednorazový bezpečnostný kód, ktorým bezpečne spojí transakciu s konkrétnym bankovým účtom.
 
Foto: Nicole De Khors, Burst.shopify.com