Možeme dôverovať mobilným aplikáciam na platenie? 1.časť

Autor: redakcia
22.08.2019 (10:45)

Zdieľaná ekonomika so sebou prináša aj nové možnosti platenia za požičanú vec. Vo svetových metropolách sú napríklad dostupné verejné elektrické kolobežky. Stačí, keď si stiahnete apku, spárujete ju so svojou platobnou kartou a môžete sa voziť. Po jazde apka oznámi, koľko ste prejazdili a stiahne si príslušnú sumu priamo z účtu. Banky.sk zisťovali, či je to bezpečné.

„Vyskúšala som to, ale nepáčilo sa mi, že zadávam všetky údaje o mojej platobnej karte (číslo, CVC kód aj expiráciu) do apky, ktorú som vôbec nepoznala,“ píše naša čitateľka a dodáva, že kolobežka sa nedala zaplatiť cez Google Pay.

Obavy o zneužití údajov z karty sú preto na mieste najmä v časoch, keď sa množia správy, že vo svete pribúdajú hackerské útoky na úložiská kartových dát.

Čo odporúčajú odborníci

Odborníci tvrdia, že zadávanie údajov o karte do mobilnej aplikácie je dnes už bežný postup pri platení za služby aj tie zdieľané. O bezpečnosť aplikácie by sa mal postarať jej developer či poskytovateľ. V tomto prípade je to buď mesto alebo firma, ktorá prenajíma kolobežky.

Podľa Ľubici Gubovej, produktovej manažérky Tatra banky, v takýchto prípadoch zvyčajne nedochádza k podvodnému správaniu obchodníka, pretože by to značne poškodilo renomé nie len jeho, ale samotného mesta, keďže ide o služby využívané vo veľkom turistami.

„Najbezpečnejšie sú aplikácie samotnych bánk, najmä ak ide o banku s veľkou zahraničnou matkou,“ dodáva Zuzana Pardubská, hovorkyňa firmy ESET, ktorá vyvíja antivírusové programy. Banky si podľa nej dávajú veľký pozor na únik dát, lebo je to pre nich reputačné riziko.

Banky však radia klientom, aby v prípade vkladania údajov z karty do rôznych aplikácií, boli obozretní. Radia napríklad prečítať si recenzie na danú aplikáciu v obchode s aplikáciami. „Ak by mal niekto po jej použití skúsenosť so zneužitím údajov, určite takúto informáciu v obchode nájdete a v tomto prípade aplikáciu neodporúčame použiť,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, hovorkyňa online banky 365.bank.

Ak si nie ste bezpečnosťou aplikácie istí, radšej do nej údaje karty nezadávajte, prípadne aplikáciu vôbec nesťahujte. „Tiež je dôležité prečítať si detailne obchodné podmienky, v ktorých bývajú často uvedené skryté poplatky,“ dodáva Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Pokračovať budeme v ďalšom článku a pozrieme sa na to, ako sa dá vyhnúť "vybieleniu" účtu a čo treba robiť, keď vám peniaze z účtu "zmiznú".
 
Zdroj: ESET, banky, Foto: redakcia