Alternatívne investície - ako sa im darilo v roku 2020?

Autor: redakčne upravené
14.04.2021 (08:55)

Archívne vína, veterány, šperky, diamanty, umenie,... luxusné zberateľské aktíva rástli aj napriek zúriacej koronakríze. Pozrite si, ako sa zhodnotili za posledný rok i celú dekádu.
 

Luxusné kabelky

Luxusné kabelky sú novinkou v indexe zberateľských aktív. V minulom roku rástli najrýchlejšie, až o 17%. Nedotkli sa ich ani reštrikcie späté s COVID-19, pretože už dlhší čas fungujú na online dražbách. Aukčný trh týchto módnych doplnkov prudko rastie, pričom v high-end segmente sú najžiadanejšie najmä kabelky Birkin Hermes.

Najdrahšie vydražená kabelka: Model Himalaya Birkin zo špeciálne upravenej kože z nílskeho krokodíla s diamantmi, cena: viac ako 437-tisíc dolárov.

Archívne víno

Druhým najrýchlejšie rastúcim zberateľským aktívom v 2020 boli vína s medziročným rastom o 13%. Vyhľadávané boli najmä vína z regiónu Toskánsko, Champagne a Burgundsko.

Najdrahšie vydražené víno: 12 fliaš burgundského vína Domainé ročníka 1990 z vinárstva Romanée Conti, cena: 483-tisíc amerických dolárov.

Automobilové veterány

Ceny automobilových veteránov rástli o 6%, k čomu prispel rast cien klasických vozidiel Ferrari o 14 %. Veterány sa stali počas lockdownov reprezentantom osobnej slobody. Nebyť viacerých zrušených aukcií, trh veteránov by rástol ešte výraznejšie.

Najdrahšie vydražený veterán: Bugatti Type 59 Sport z roku 1934, cena: takmer 12,7 milióna dolárov.

Hodinky

Ceny hodiniek v minulom roku rástli o 5%. Pretrvával silný dopyt po hodinkách Patek Phillipe a Rolex.

Najdrahšie vydražené hodinky: Rolex Daytona 6263, cena: 5,5 milióna dolárov.

Antický nábytok

Antický nábytok sa zhodnotil o 4%, aj keď v poslednej dobe nepatril medzi najpopulárnejšie zberateľské artikle. Napriek tomu sa aj v tomto segmente podaril online dražobný rekord, keď váza z obdobia čínskej dynastie Jung-čeng (1722 – 1735) bola vydražená za 4,9 milióna dolárov.

Mince

Segment mincí klesol o 1%. No aj v tomto segmente bol zlomený aukčný rekord.

Najdrahšie vydražená minca je z roku 42 pred naším letopočtom Q. Servilius Caepio (M. Junius) Brutus AV Aureus, cena: 3,5 milióna dolárov.

Diamanty

Zberateľské diamanty poklesli o 1%. Na trh negatívne vplývali logistické komplikácie pre pandémiu, čo spôsobilo viacero odkladov pri uzatváraní transakcií.

Najdrahšie vydražený diamant: ružový diamant Spirit of the Rose. Cena: 26,6 milióna dolárov. Ide o absolútne najväčší ružový diamant, ktorý prešiel dražbou, a rekordnú cenu cez online aukciu. Spirit of the Rose patrí medzi 10 najdrahšie vydražených diamantov histórie.

Šperky

Šperky ako zberateľské aktívum v minulom roku stagnovali s malým poklesom o 1%. Najzaujímavejší bol predaj takmer 29-karátového diamantového prsteňa D farby za 2,1 milióna dolárov, čo ho robí najdrahším vydraženým šperkom online.

Whiskey

Zberateľské whiskey v posledných 10 rokoch dosiahli najvyššie zhodnotenie. V roku 2020 sa im však darilo menej a segmet poklesol o 4%. Medzi high-end sa radia produkty destilérie Macallan.

Najdrahšie vydražená whiskey: 55-ročná fľaša whiskey od japonskej destilérie Yamazaky, cena: 795-tisíc dolárov.

Umenie

Hoci umenie je najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva, v roku 2020 kleslo až o 11%. Stáli za tým húfne rušené aukcie, ktoré sa nepresunuli do online priestoru. Navyše mnoho zberateľov zvolilo vyčkávaciu taktiku. Silne však rástol dopyt po dielach mladých autorov označovaných ako Red Chips.

Najdrahšie vydražený obraz: Triptych z roku 1981 od Francisa Bacona, cena: takmer 85 miliónov dolárov.

Najzaujímavejší predaný artikel: kostra Tyranosaura rexa Stan, cena: 31,8 milióna dolárov.

Najdrahšie literárne dielo: kniha Comedies, Histories, & Tragedies od Williama Shakespeara z roku 1623, cena: 10 miliónov dolárov.

Zhodnotenie jednotlivých zberateľských oblastí za rok 2020:

tab
Zdroj: Knight Frank Luxury Investment Index
 
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA