Ako rozoznať investíciu od špekulácie či hazardu?

Autor: redakcia
23.04.2021 (15:00)

Od koho by ste si nechali poradiť pri investovaní? Kým v minulosti by ste najskôr asi zašli do banky, dnes radia s investovaním aj influenceri, ktorí sami o sebe tvrdia, že sa v tom nevyznajú... Poradíme vám, čo si treba všímať, aby ste nenaleteli.

Bohužiaľ, je okolo nás veľa podvodníkov, ktorí si robia zálusk na vaše peniaze. Spoliehajú sa na to, že sa v investičných produktoch veľmi nevyznáte a dokážu vás ohúriť vysokými ziskami a presvedčiť na produkt, ktorý nie je pre vás vhodný. Alebo ide od začiatku o podvod.

Podvod od samého začiatku

Už v minulosti sme písali o finančných podvodoch, ktoré fungujú na princípe Ponziho schémy, tzv. pyramídové hry. Na prvý pohľad vyzerajú ako seriózne projekty s minimálnym alebo dokonca žiadnym rizikom, pravda je však iná. Ako rozpoznať Ponziho schému?

Vysoko rizikové produkty nie sú vhodné pre laikov

Na trhu sú aj finančné produkty, ktoré síce nie sú podvodné, ale nie sú vhodné pre bežného investora. Väčšinou z dôvodu, že sú veľmi rizikové a investor môže naozaj prísť o všetky vložené peniaze, alebo tieto produkty sú určené pre pokročilých investorov, ktorí majú znalosti a skúsenosti z investičných trhov. Bežný človek do tejto kategórie určite nepatrí.

Nevýhodou je, že ľudia si stále myslia, že prísť o všetko nemôžu. Že je tu predsa Národná banka, alebo štát, ktorý by to určite nedopustil. Bohužiaľ, v tomto sa mýlia.

Čo je investícia?

Definícií je viacero, my sme vybrali tú od Mirona Zelinu z Privatbanky: "Investícia je také umiestnenie peňazí, pri ktorom racionálne očakávame, že nám prinesie ich reálne zhodnotenie počas vopred určeného investičného horizontu."

„Vopred určený investičný horizont“ znamená, že už pri kúpe investičného nástroja vieme, na akú dlhú dobu plánujeme investovať . Ak niekto chce investovať len počas jedného roka (krátkodobo), je nerozumné ponúkať mu akcie. Prečo? Obzrime sa do roku 2020, keď v marci za pár dní klesli finančné trhy o tretinu. Ak tieto zainvestované peniaze mali slúžiť ako doplatok kúpnej ceny za nový byt, akcie si už dotyčný asi nikdy nekúpi. Pod „reálnym zhodnotením“ myslíme zhodnotenie vyššie ako je inflácia. Peniaze uložené na bežných a sporiacich účtoch s nulovým úrokom infláciu poraziť nedokážu. Samozrejme, na týchto účtoch má význam držať finančnú rezervu, no ak máte dlhodobo na účte sumu 100 000 eur, každý rok strácajú svoju kúpnu silu, pretože cena tovarov a služieb stále rastie a vy si za rovnakú sumu každý rok môžete kúpiť menej.

„Racionálne očakávanie“ je očakávanie, pri ktorom nepočítame so šťastím a neberieme do úvahy emócie. Ak si zahráte v kasíne, môžete vyhrať. Ak budete mať šťastie. Ale výhru nemôžete racionálne očakávať, lebo vyššiu šancu na výhru má kasíno. Pri finančných produktoch je zákerné to, že niečo, čo sa na prvý pohľad tvári ako investícia, môže byť svojou podstatou hazard.

Hazard vs. Investovanie

Binárne opcie

V roku 2018 Európska únia zakázala propagáciu a aktívny predaj takzvaných binárnych opcií. Vo vestníku z 1.6.2018 uvádza: Binárne opcie sú zvyčajne veľmi krátkodobé investície, v niektorých prípadoch ich platnosť uplynie niekoľko minút po vstupe do nich, preto je ich povaha mimoriadne špekulatívna. Okrem špekulatívnosti sa spomína ešte netransparentnosť podmienok, či zložitosť na pochopenie. Ak vložíte peniaze do binárnej opcie ( resp.opcie všetko alebo nič (all-or- nothing), opcie hore alebo dolu (up-or-down), trendové opcie, digitálne opcie, dotykové opcie (one-touch)), neinvestovali ste, ale hazardovali.

Binárne opcie fungujú tak, že si zvolíte časový úsek, zvyčajne veľmi krátky, niekoľko minút. Potom si vyberiete podkladové aktívum, napríklad zlato, a tipnete si, či počas zvoleného časového úseku stúpne alebo klesne jeho cena. Ak ste uhádli, tak dostanete naspäť svoj vklad a 90 % vkladu k tomu ako výhru. Ak ste neuhádli, celý vklad stratíte.

Pri takých krátkych časových úsekoch nejde o žiadne investovanie, je to čisto náhodný pohyb. Nikto na svete, totiž nedokáže odhadnúť pohyb zlata, indexu či konkrétnej akcie v najbližších 5 minútach. Cena závisí od ponuky a dopytu v danej chvíli, ktoré sa dynamicky menia každú sekundu. Šance, že pôjde cena daného aktíva dole alebo hore v takom krátkom časovom úseku, sú v podstate 50:50.

Pri výhre získavate 90 % a pri prehre strácate 100 % vkladu. Ak si to napíšete do radu, tak to bude vyzerať takto: -100 %, +90 %, -100 %, +90 %. Teraz jasne vidíte, že váš priemerný očakávaný zisk je v podstate strata -5 % (-100 + 90)/ 2 = -5) z vášho vkladu. Samozrejme, môžete správne tipnúť 2-3-krát za sebou. No čím dlhšie budete tipovať, tým je pravdepodobnejšie, že sa netrafíte.

Daily trading

Okrem binárnych opcií je pre väčšinu ľudí hazardom aj denné obchodovanie („daily trading“) na akciových trhoch. Každý obchod (nákup/predaj) je spoplatňovaný a pokiaľ denne urobíte niekoľko obchodov, poplatky vám "zhltnú" veľkú časť zisku, prípadne sú ešte vyššie ako váš zisk.

Social trading

Novodobým spôsobom obchodovania na burze je aj social trading. Umožňuje užívateľom sledovať a kopírovať transakcie ostatných obchodníkov, zdieľať informácie, porovnávať. Medzi výhodami social tradingu sa spomína, že nemusíte mať žiadne informácie o investovaní. Hm...možno aj práve preto je vyše 70% účtov stratových.

Ak sa investovaním chcete zabezpečiť na dôchodok, nechajte si poradiť od odborníka, ktorý pozná finančné produkty, vaše ciele, vašu finančnú situáciu a má veľa spokojných klientov. Pokiaľ hľadáte len dobrodružstvo a nevadí vám, že prídete o zopár stoviek euro, poraďte sa s infuencerom :).
 
Zdroj: Privatbanka, Foto: Ivan Sedlák