Budú Teslu v nákupe bitcoinu nasledovať aj ďalšie firmy?

12.02.2021 (17:40)

Elon Musk sa už niekoľko mesiacov vyjadroval o bitcoine mimoriadne pozitívne. Tento týždeň príbeh posunul na vyššiu úroveň nákupom virtuálnej meny v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť Tesla tak na seba zobrala vysokú mieru rizika. Bitcoin je a minimálne v dohľadnej budúcnosti aj bude, mimoriadne volatilným aj rizikovým aktívom.

Napriek tomu môže nákup predstavovať míľnik vo firemnom správaní. Budú mať o kúpu bitcoinu záujem aj ďalšie súkromné spoločnosti?

Kto bude ďalší?

Prvou z veľkých korporácií s firemným nákupom bitcoinu bola spoločnosť MicroStrategy. Svoj zámer oznámila na jeseň minulého roku a do dnešného dňa kúpila bitcoiny za viac ako jednu miliardu dolárov. Jej akcie vďaka tomu vzrástli od septembra na viac ako päťnásobok. V októbri sa k nej pridala americká platobná platforma Square. V jej podaní to bol nákup za 50 miliónov dolárov. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy, Michael J. Saylor pred niekoľkými dňami dokonca zorganizoval konferenciu, na ktorej sa hovorilo o tom, ako držať bitcoiny vo firemnom majetku. Online sa ku konferencii pripojilo niekoľko tisíc spoločností. M. J. Saylor tu poukazoval na bitcoin ako na prostriedok obrany pred infláciou. Počet bitcoinov je totiž vopred obmedzený, čo sa o tradičných menách povedať nedá.

Na základe tejto konferencie a objemného nákupu spoločnosťou Tesla sa môžeme domnievať, že ostatné firmy budú nasledovať. Očakáva sa, že bitcoiny zaradia do svojich súvah aj ďalšie verejne obchodované spoločnosti, či už to bude z dôvodu ochrany pred infláciou, z dôvodu obavy pred tlačením peňazí centrálnymi bankami alebo len kvôli marketingu a šanci dostať sa na novinové titulky.

Ako budú reagovať centrálne banky?

Americký Fed a ani ostatné centrálne banky nebudú pravdepodobne nadšené, keď firmy začnú húfne investovať do virtuálnych mien. Investori by preto mali byť pred reakciou bánk a vlád na pozore. Do úvahy pripadá viacero scenárov.
Centrálne banky môžu označiť firemný nákup bitcoinov za nezákonný. Doterajšie vyjadrenia boli zatiaľ len vágne, no ak sa z toho stane nový trend, môže sa to rýchlo zmeniť. Nakoľko reakcie vládnych organizácií na celom svete zostávajú otázne, stávka na nákup bitcoinov môže byť veľmi riskantná. Investori by preto mali byť v strehu.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: redakcia