Živnostník dokáže na daniach ušetriť stovky euro. Investovať by ich mal do svojho dôchodku

Autor: redakčne upravené
20.04.2022 (09:15)

Zopár stoviek ušetrených na dani živnostníkov určite poteší. No ak nebudeme krátkozrakí, ale pozrieme sa do budúcnosti, pár ušetrených stoviek dnes, znamená sťažený prístup k úverom a nízky dôchodok v budúcnosti.

Zamestnanec si dokáže uplatniť len základné daňové úľavy, ako napríklad úľavu pri doplnkovom dôchodkovom sporení, daňovú úľavu na dieťa či odpočítanie si polovice zaplatených úrokov na hypotéke. Živnostníci môžu výšku dane výrazne ovplyvniť už cez paušálne výdavky vo výške 60 % z celkových príjmov. Dotýka sa to najmä tých, ktorým v závislosti od ich profesie nevznikajú žiadne náklady či výdavky, ktoré by si uplatnili v daňovom priznaní.

Po zohľadnení paušálnych výdavkov, odpočítaní nezdaniteľnej časti základu dane a aj ďalších úľavách živnostník nielenže platí minimálne alebo aj nulové dane, no z minimálneho vymeriavacieho základu sa mu budú počítať aj odvody. „Ak živnostníci platia minimálne odvody napriek tomu, že majú príjmy vyššie, mali by pamätať na to, že v oblasti sociálneho zabezpečenia ich to môže dobehnúť, ako napríklad v prípade PN, invalidity alebo pri poberaní starobného dôchodku,“ upozorňuje Marek Pekný, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK.

Ak sa živnostník vyhýba plateniu daní, problém môže mať aj pri žiadosti o hypotéku, či pôžičku.

Čo s ušetrenými peniazmi?

Ušetrené peniaze by nemali smerovať do okamžitej spotreby, ale na súkromné dôchodkové zabezpečenie. Viac o dobrovoľnom sporení na dôchodok sme písali v článku: 4. dôchodkový pilier: Akú môže mať podobu a v čom sa líši od ostatných pilierov?

Ďalší spôsob ako si zabezpečiť vyšší dôchodok môžu byť dobrovoľné príspevky do 2. piliera. Viac sme o tom písali v článku: Takmer pol miliónu Slovákov hrozí nízky dôchodok. Máte šancu zmeniť to dobrovoľnými príspevkami.

4 kroky ako si zabezpečiť dôchodok

  1. Financie si nastavte tak, aby vám na dôchodok pravidelne odchádzalo 20 % z mesačného príjmu.
  2. Ujasnite si, koľko času vám ostáva do odchodu na dôchodok.
  3. Zadefinujte si potrebný dôchodkový kapitál, teda sumu, ktorú potrebujete dosiahnuť na želaný dôchodok.
  4. Poraďte sa s odborníkom, ako si nastaviť kvalitnú investičnú stratégiu.
Zdroj: Partners group, Foto: Ivan Sedlák