Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse?

Autor: redakčne upravené
20.05.2022 (10:00)

Pri poklese cien akcií odborníci radia dokupovať a nie predávať. Neplatí to však v každom prípade.

Najjednoduchšie pravidlo úspešného investovania je, že nakupovať sa má pri nízkych a predávať pri vysokých cenách. „Lenže cena odzrkadľuje záujem o investičný nástroj a dôvod poklesu záujmu oň môže byť rôzny,“ pripomína Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Od začiatku roka akciové indexy vytrvalo klesajú. Poklesy investícií v desiatkach percent nie sú výnimkou. Po rokoch rastu je to nová skúsenosť, ktorá preverí našu toleranciu k investičnému riziku a odmení vytrvalosť pri dosahovaní dlhodobých cieľov.

Ktoré investície sa dokupovať neoplatí?

„Nie každá investícia, ktorá klesá na hodnote, si zaslúži dodatočné vklady. Sú investície, ktorých budúcnosť je veľmi otázna a dodatočné vklady sú v takom prípade ako liatie vody do deravého vedra,“ vystríha analytik.

Ako rozlíšiť, či sa dodatočný vklad oplatí alebo nie? Pri bežných globálnych stratégiách sú hlavnou voľbou výberu spomedzi všetkých spoločností tie najväčšie, ktoré pôsobiace v mnohých krajinách. Podnikanie týchto spoločností nie je veľmi citlivé na lokálne udalosti. Nevyhnú sa však globálnym problémom v podobe rastúcich cien komodít, problémov v logistike či zmien v nákupnom správaní spotrebiteľov. Na druhej strane, veľké spoločnosti pôsobiace na viacerých trhoch dokážu vydržať na trhu dlhšie, ako spoločnosti s pôsobením v lokalite, ktorú zasiahlo určité negatívum.

Ak klesá globálny trh, niet veľa možností, ako uchrániť svoje úspory pred poklesom. Na druhej strane, globálny trh sa už roky uberá jedným smerom – nahor. Pri globálnom trhu platí, že poklesy sú vhodným obdobím na investovanie.

Keď si pozrieme vývoj na finančných trhoch, tak obdobia rastu sa striedajú s obdobiami poklesu stále dookola. Neplatí to však pri špecifických cenných papieroch či finančných nástrojoch. Ak sa firme nedarí a niet cesty, aby si polepšila, dodatočné investície do nej neprinesú želaný úspech.

Či je to aj prípad kryptomien, ukáže čas. Majitelia internetových peňazí teraz zažívajú veľmi krušné chvíle. Od začiatku roka sú takmer všetky známe kryptomeny v mínuse. Straty kryptomien sú impozantné. Až 70 % z nich prišlo o polovicu svojej dolárovej hodnoty. Aj v tomto prípade platí osvedčené pravidlo investovania, diverzifikácia. "Niekedy je naozaj lepšie ukončiť investíciu s vedomím straty a zamerať sa na investície, ktoré prinesú taký zisk, ktorý zmaže aj straty z ostatných. Aj o tom je diverzifikácia investičného rizika,“ uzatvára analytik.
 
Zdroj: Swiss Life Select Slovensko, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com