Toto potrebujete vedieť predtým, ako investujete do kryptomien

Autor: redakčne upravené
06.04.2022 (11:15)

Cena máloktorého investičného aktíva mení svoju výšku v tak krátkom čase a tak výrazne, ako kryptomeny. To, či dokážu uchovať hodnotu vašich peňazí a ešte aj zarobiť čosi navyše, ukáže čas.

Dôvodom veľkých výkyvov cien sú zmeny nálad majiteľov a budúcich majiteľov kryptomien. Na trhu kryptomien je v porovnaní s tradičným kapitálovým trhom iba zlomok účastníkov. To z neho robí nevyspytateľný trh. „Na väčší pohyb ceny stačí, ak svoj záujem o kúpu či predaj prejaví relatívne málo ľudí. A tí môžu byť ľahko ovplyvniteľní rôznymi statusmi na sociálnych sieťach,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Na začiatku roka 2022 bolo na svete viac než 8000 rôznych kryptomien. Poznáte aspoň desať z nich, ako je to napríklad pri svetových menách? Ich anonymita vyplýva z nízkeho záujmu o ne a teda nízkej trhovej kapitalizácie. Väčšina je platná iba v úzkom okruhu fanúšikov.

Kryptomeny vs. iné investičné nástroje

Čo vám garantuje kryptomena? Nič. Čím je krytá kryptomena? Záujmom a ochotou kupujúcich zaplatiť predávajúcim. Kryptomena bude existovať dovtedy, kým jej budú ľudia veriť. A prečo sa nedá prirovnávať k zlatu, cenným papierom či svetovým menám? Zlato je komodita. Ťaží sa, je ho obmedzené množstvo, vlastníctvo neprináša úrok a jediný spôsob, ako zarobiť na jeho držbe je nárast ceny. Zlato má však praktické využitie v mnohých odvetviach: šperkárstve, zubárstve, kozmickom či technologickom priemysle. Recyklovaním nestráca na kvalite. Vďaka svojim fyzickým vlastnostiam má nezastupiteľné miesto v bežnom živote človeka.

Cena cenných papierov závisí od dopytu a ponuky. No cenné papiere, či už akcie, dlhopisy alebo zmenky, predstavujú vymáhateľný nárok. Môže ísť o podiel na zisku, podiel na likvidačnom zostatku, návratnosť vkladu a odmeny za jeho poskytnutie. Bežná firma má majetok, ktorého hodnota ovplyvňuje cenu jej cenných papierov.

Mena tej-ktorej krajiny je niečo, čomu jej obyvatelia dôverujú. Používajú ju na platenie za tovary a služby. Kryptomenu treba na potrebu úhrady najprv vymeniť za domácu menu. Aj keď sa počet prevádzok akceptujúcich vybrané kryptomeny zvyšuje, stále to nie sú veľké reťazce a prevádzky, kde človek denne nakupuje.

Čaká kryptomeny regulácia?

Postoj štátov ku kryptomenám je rôzny. Kým Čína, bitcoiny zakázala, naopak Salvador zaviedol bitcoin ako jednu z oficálnych mien v krajine. Ťažba kryptomien je energeticky náročná a je otázne, či porovnanie s inými odvetviami je namieste. To je tiež voda na mlyn pre obmedzenia a reguláciu. Iné odvetvia niečo produkujú – hmotné či nehmotné statky. Kryptomena je iba číslo, ktoré nesúvisí s hodnotou tovaru a služieb. „Kryptomeny nie sú, naproti tvrdeniam, nezávislé. Ich cena kopíruje vývoj na kapitálových trhoch. Kopírovaním vývoja nemajú možnosť ostať mimo a pôsobiť ako ochranca hodnoty,“ objasňuje analytik.

Ak ste sa rozhodli, že do kryptomien predsalen investujete, vyskúšajte si to najprv na nižšej sume, max. 5 % vášho investičného majetku, aby v prípade straty to neovplyvnilo váš životný štandard. Vašej úspešnej investícii do kryptomien sa poteší aj štát, očakáva, že sa s ním podelíte nielen o zisk, ale zaplatíte aj zdravotné odvody.
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com