7 najčastejších mýtov o investovaní do fondov

11.12.2018 (11:20)

O investovaní prostredníctvom podielových fondov koluje množstvo nepravdivých informácií, ktoré vás môžu od investovania do fondov odradiť. Radi by sme vás vyviedli z prípadného omylu, a preto sme spísali najčastejšie mýty, kvôli ktorým sa ľudia boja svoje peniaze investovať.
 

1. Investovanie je príliš veľký risk

Veľa ľudí si myslí, že investovanie je vždy riskantné. Vložiť peniaze do podielového fondu ale znižuje riziko. Okrem toho si mieru rizika určujete vy sami. Aj v tomto prípade síce platí, že čím väčší risk, tým vyšší zisk, ale tým, že fond vašu investíciu rozloží do rôznych podnikov, odvetví, či regiónov, riziko výrazne klesne. Keď sa totiž rozhodnete investovať napríklad do potravinárstva, správcovská spoločnosť vášho fondu nenakúpi akcie len jednej, ale viac firiem v odbore - krach jednej znamená posilnenie konkurencie, ktorej akcie vlastníte tiež. A žiadny z klasických sporiacich produktov nemá potenciál takých výnosov.
 

2. Peniaze v podielových fondoch sú dlhodobo viazané

Toto tvrdenie platí len v prípade uzavretých fondov. Z otvoreného fondu môžete svoje peniaze získať späť kedykoľvek bez zadávania výpovednej lehoty - stačí predať svoje podielové listy. Len ich nepredávajte bezhlavo.

3. Krátkodobé investovanie je nanič

Jediný časový horizont, ktorý rozhoduje o výhodnosti investovania, je ten váš. Stačí, keď budete investovať, kým peniaze nepotrebujete, a svoj podiel predáte, akonáhle potreba financií príde. Podielový fond vám pomôže dosiahnuť aj krátkodobé finančné ciele.

Pri výbere fondu si však treba pozrieť aj odporúčaný minimálny investičný horizont, čo je obdobie, počas ktorého sa snaží fond maximalizovať zisk a minimalizovať riziká. Preto nie je vhodné krátkodobo investovať do dlhodobých fondov. Klient však môže rozdeliť svoje ciele na dlhodobé a krátkodobé a prispôsobiť im svoju investičnú stratégiu.
 

4. Investovanie je len pre bohatých a skúsených

Investor sa nerovná boháč! Aj keby vám z výplaty zostala každý mesiac len malá časť, môžete ju investovať. Počiatočný vklad do mFondov od mBank je iba 15 EUR. Podielový fond združuje práve tiež drobných investorov, a dáva im možnosť vkladať svoje peniaze do veľkých vecí. Pri tom na ne ale dohliada a prakticky nedovolí, aby urobili krok vedľa. Ak chcete začať investovať, vôbec nemusíte byť finančný expert, kvôli tomu sa o vaše investície stará správcovská spoločnosť. Tá je plná expertov, ktorí majú na úspešnosti vašej investície úplne rovnaký záujem ako vy. Okrem toho vám aj my prinášame množstvo užitočných nástrojov, ktoré vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie a vybrať si podielový fond, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
 

5. Keď skrachuje fond, prídem o všetko

Vôbec nie - majetok fondu, teda jednotlivých investorov a majetok spoločnosti, ktorá ho spravuje, sú prísne oddelené. V prípade zániku správcovskej spoločnosti, na vaše peniaze vám nikto nesiahne, svoj podiel získate späť, pretože sa správa fondu presunie pod inú správcovskú spoločnosť. Navyše na činnosť správcovskej spoločnosti ako aj spravovanie jednotlivých fondov dohliada nie len depozitár fondu, ale aj národné a medzinárodne dohliadacie subjekty.
 

6. Podielový fond chce vysoké poplatky

Pri investovaní do fondov sa najčastejšie môžete stretnúť s dvoma poplatkami: vstupný a priebežný. Vstupný poplatok neovplyvňuje vašu investíciu až tak veľmi, pretože ho platíte len raz a na celú dobu investovania. Priebežné poplatky sa platia ročne z celého objemu vašich prostriedkov vo fonde. Výška poplatkov musí byť podľa zákona uvedená v dokumente Kľúčové informácie pre investorov a v Prospekte fondu. Výhodou mBank je to, že tu neplatíte vstupné poplatky.
 

7. Zaberie to príliš veľa času

Kdeže, nemusíte ani chodiť do banky. S mFondmi od mBank je všetko otázka len niekoľkých kliknutí vo vašom internet bankingu. Klienti môžu investovať odkiaľkoľvek, kde majú prístup na internet, pričom minimálna investícia predstavuje len 15 eur.
 
Zdroj: mBank, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com