Ako rozpoznať Ponziho schému? 2.časť

Autor: redakcia
16.11.2020 (12:20)

Vysvetlíme vám, ako funguje podvodná Ponziho schéma a ako ju môžete rozpoznať v reálnom živote.


 

1. Vytvorenie presvedčivej reklamy

Všetci o nej hovoria a cieľom je dostať do systému čo najviac investorov. Pomerne úspešnú formu majú videá o rýchlom zbohatnutí či dojemné príbehy, ako sa z bezdomovca stal milionár.

Aby celému projektu dali punc dôveryhodnosti, podvodníci vystupujú aj na verejnosti, organizujú rôzne podujatia, na ktorých prezentujú svoj "super premyslený biznis plán“.

Na toto zamerajte svoju pozornosť: Z verejne dostupných zdrojov si overte spoločnosť a jej zástupcov. Pozrite si, ako dlho existuje, akou činnosťou sa zaoberá, aké má tržby, zisk, a zadĺženosť. Pokiaľ vám sľubujú garantovaný výnos v desiatkách percent ročne, s najväčšou pravdopodobnosťou pôjde o o podvod.

2. Nekonečné presviedčanie

Základom podvodnej schémy je, nalákať čo najväčší počet ľudí, aby do nej vložili peniaze.Firma naďalej prezentuje svoje skvelé plány a presviedča vás, že investovať musíte hneď, lebo zajtra už môže byť neskoro. Niektoré podvodné schémy ponúkajú možnosť zaregistrovať sa bezplatne, alebo dokonca vám dajú vstupný bonus. Nakoniec sa mnoho ľudí dá presvedčiť a vloží svoje vlastné peniaze.

TIP: Nerobte svoje rozhodnutia pod tlakom, ani sa nenechajte zmanipulovať na rýchle zaplatenie vstupného balíčka.

3. Vyplatenie prvých užívateľov. Vidíte, funguje to.

Spoločným znakom podvodných schém je to, že na začiatku vyplatia niekoľkým ľuďom výnosy. Zvyšuje to dôveryhodnosť celého projektu, podvodníci by predsa nikoho nevyplácali. Snahou je naďalej prilákať do schémy viac a viac ľudí. Presviedčajú vás, aby ste investovali čím skôr, po pár mesiacoch máte peniaze späť doma.

TIP: Nechajte si vysvetliť princíp nezávislým odborníkom. Nechoďte po radu k nikomu, kto je už do schémy zapojený. Určite by ste sa od neho nedozvedeli pravdivé informácie. Buď by ich nevedel, alebo môže mať z vašej investície províziu a teda nie je v jeho záujme aby ste sa dozvedeli pravdu.

4. Čo príde po boome?

Skôr či neskôr prílev nových investorov začne rapídne klesať. A keďže podvodná schéma negeneruje žiadne zisky, ale na vyplácanie výnosov používa vklady nových investorov, postupne sa dostane do finančných problémov. Môže to trvať niekoľko mesiacov, aj rok. Bez neustáleho prílevu nových investorov, ktorí do schémy vložia peniaze, nie je možné vyplácať výnosy.

TIP: Predtým, než vložíte svoje peniaze do Ponziho schémy, pýtajte sa na fungovanie a činnosť firmy. Aký je jej predmet podnikania? Dokáže vygenerovať zisk? Dostatočný zisk na výplatu investorov? Ak zisk nie je dostatočný, odkiaľ bude mať peniaze na výplatu?

5. "Podnikanie" spoločnosti si všimnú aj štátne orgány

U nás je to zvyčajne Národná banka Slovenska, ktorá vydáva varovanie pred pred investíciou do danej spoločnosti. Napríklad aj z dôvodu, že tieto spoločnosti nemajú oprávnenie podnikať vo finančnej oblasti na slovenskom trhu. Takéto upozornenie môže vydať aj polícia, či organizácia na ochranu spotrebiteľa.

Treba si uvedomiť, že aj štátne orgány môžu postupovať len v rámci svojich právomocí. Pokiaľ daná spoločnosť oficiálne nepodniká na území SR, nemôžu proti nej zasiahnuť priamo. Preto majú varovania zvyčajne charakter "odporúčanie zvážiť spoluprácu".

TIP: Na Slovensku finančný trh je regulovaný a dohliadaný Národnou bankou Slovenska. Každý subjekt, ktorý ponúka investičné služby, musí byť zaregistorvaný NBS a musí mať na to povolenie. Firmy podnikajúce na finančnom trhu sú zverejnené na stránke NBS.

6. Metódy vyplácania sa stále menia

Ak sa platobné metódy stále menia, asi niečo nebude v poriadku. Prečo by vám mali vyplácať výnosy cez neznámu online peňaženku? Chcú niečo skryť? Alebo seriózne finančné domy s nimi nechcú spolupracovať?

TIP: Vopred sa zaujímajte, akou formou vám vyplatia výnosy. Prevodom na účet? Cez PayPal? Zbystrite, ak ide o neznáme internetové peňaženky. Banky aj Pay Pal majú prísme pravidlá a nespolupracujú so žiadnymi hazardnými hrami, alebo Ponziho schémami.

7. Narastá počet nespokojných investorov

problémy sa skôr či neskôr dostavia a začína narasť počet nespokojných investorov. Ľudia majú strach, že o svoje peniaze prídu. Ak sa so svojimi obavami podelia vo facebookovej skupine, jednoducho ich komentáre zmažú a zablokujú.

TIP: Ak si všimnete, že namiesto odpovedí dostávajú pýtajúci sa len posmešky, či urážky, je to jasný znak podvodu. Seriózna firma, ktorá chce i naďalej podnikať by predsa svojich klientov neurážala.

8. Hotovostné transakcie sú podozrivé

Pokiaľ je Ponziho schéma (pyramída) pred kolapsom, môže sa rozpadnúť na niekoľko menších pyramíd, v ktorých už všetky vklady i výplaty fungujú už len v hotovosti. Zvyčajne v tejto fáze už s firmou nechce spolupracovať žiadna banka.

9. Zmena obchodných podmienok a nekonečné výhovorky

Spôsobov, ako oddialiť koniec smutného príbehu, je viacero. Jedným z nich je zmena obchodných podmienok, v ktorých sa zvýši minimálna výplatna suma, alebo sa predĺži lehota vyplatenia z pár dní na mesiace.
Snáď najčastejšou výhovorkou je hackerský útok, pri ktorom hackeri ukradnú všetky peniaze. Nikto už žiadne peniaze nikdy nedostane a aj najväčší prívrženci pochopia, že naleteli. A toto je koniec.

10. Koniec

Každú Ponziho schému čaká koniec. Zarobí na nej pár ľudí, ktorí sa zapoja hneď na začiatku, ďalším sa vráti to, čo do nej vložili a zvyšných asi 70% investorov svoje peniaze už nikdy neuvidí.

Ponziho schému dodnes využívajú "podnikatelia", ktorých jedinou snahou je okradnúť ostatných. Od čias Ponziho sa vo svete odohralo viac ako dvadsať kolosálnych podvodov, a v každom z nich ľudia prišli o viac ako 50 miliónov dolárov. Napriek tomu, že Ponziho schéma je nelegálna, prekvitá na internete a stále sa nájdu ľudia, ktorí s vidinou rýchleho zbohatnutia, naletia.
 
Foto: Ivan Sedlák