Ako si zrušiť účet v banke

Autor: Mário Skyba
09.02.2016 (12:30)

Účet v banke môžete zavrieť bez poplatkov, ale za dodatočné operácie si môžete priplatiť.

Ešte pred rokom si niektoré banky účtovali poplatok od 5 do 7 eur za zrušenie účtu v prípade, že ste si účet chceli zrušiť už pred uplynutím roka od jeho založenia. Dnes si už žiadna banka tento poplatok neúčtuje a to bez ohľadu na to, po akej dobe účet rušíte.


Trvalé príkazy rušte online

V kamenných bankách musíte zvyčajne účet zrušiť osobne v pobočke banky. Ak si účet rušíte a prenášate do inej banky, dá sa návšteve pobočky vyhnúť. O tom, ako si presťahovať účet do inej banky, si viac prečítate v našom nedávnom článku. V prípade, že budete rušiť účet v pobočke, môžete si tam zrušiť aj trvalé príkazy. Hoci si banky za túto operáciu bežne účtujú poplatky (napríklad VÚB banka si od vás vypýta za zrušenie trvalého príkazu 1,3 eura a ČSOB chce 2 eurá), pri rušení účtu poplatky za tieto operácie neplatíte.  Ak si trvalé príkazy či inkasá zrušíte online, sú tiež zvyčajne bez poplatku.

V Zuno banke zrušíte účet cez online banking alebo cez call centrum. Funguje to tak, že  pošlete správu cez váš online banking a nemusíte už dodatočne riešiť nič iné. Nezabudnite v správe uviesť, na aké číslo účtu chcete poslať zostatok na účte.  V mBank môžete účet zrušiť viacerými spôsobmi. Hovorca banky, Tomáš Palovský, uvádza: „Zrušenie samotného účtu v prípade, že v rámci existujúcej zmluvy zostanú ešte aktívne iné účty, je možné buď telefonicky na call centre, alebo prostredníctvom žiadosti priamo v internetovom bankovníctve.“ Pokiaľ by ste chceli zrušiť v tejto banke všetky svoje účty, jednalo by sa o výpoveď zmluvy. „Tú môže klient takisto podať priamo v internet bankingu na základe žiadosti, avšak v tomto prípade je potrebné, aby klient výpoveď fyzicky podpísal. Môže tak spraviť na obchodnom mieste, alebo nám zaslať úradne overenú výpoveď na našu adresu.“

IBAN, SEPA a prevody medzi účtami – máte otázku? Poradíme!


Doklady pri zatváraní

Na zatvorenie účtu vám stačí doklad totožnosti, teda občiansky preukaz, stará platobná karta a prípadne si do pobočky doneste aj číslo nového účtu, na ktorý vám banka zašle zostatok.

Platobnú kartu musíte zvyčajne doručiť do banky osobne alebo ju môžete poslať poštou. Vo väčšine bánk je výpovedná lehota pri zrušení platobnej karty jeden mesiac a začína plynúť dňom doručenia výpovede účtu. Kartu teda môžete ešte používať až do uplynutia výpovednej lehoty, ale dajte si pozor na dochádzajúce platby. Tie vám môžu zatvorenie účtu predĺžiť.  Platobnú kartu ku dňu uplynutia výpovednej lehoty banka zablokuje.

Banky zvyčajne karty zlikvidujú bezplatne, i keď v minulosti si za kartu mladšiu ako rok pýtali poplatky až do výšky 5 eur.

Pred zatvorením účtu si tiež vyrovnajte všetky svoje záväzky voči starej banke, čo vám ušetrí ďalšie náklady a čas. Dajte si pozor najmä na povolené prečerpanie a čakajúce transakcie na karte. Po zostatok na účte si však nemusíte chodiť osobne do banky, môžete si ho dať poslať na nový účet. Za tento posledný prevod si väčšina bánk neúčtuje poplatky.

Kroky pri rušení účtu

1. Požiadajte o uzavretie účtu
2. Vyrovnajte všetky svoje záväzky voči starej banke
3. Skontrolujete, či vám banka zavrie aj všetky trvalé príkazy a inkasa
4. Vráťte banke platobnú kartu
5. Poskytnite starej banke svoje nové číslo účtu na prevod zostatku zo starého účtu

Neprehliadnite

Nechať účet spať sa neoplatí


Ak by ste sa chceli zbaviť účtu tak, že na ňom nenecháte nijaké peniaze, nepochodíte. Banky vám poplatky za jeho vedenie budú účtovať aj naďalej a dostanete sa do nepovoleného mínusu. Navyše banky môžu od vás dlhy vymáhať aj na súde. „Mŕtvy“ či spiaci účet banka zruší až po pol roku a dovtedy vám môžu na zanedbanom účte narásť úroky z omeškania aj penále.

Napokon zrušenie účtu  nezabudnite nahlásiť vašim platobným partnerom a do práce. Môže sa totiž stať, že vám prídu peniaze na už neexistujúci starý účet. Zasielateľ ani vy o ne neprídete, ale stratíte čas. Keď sú peniaze poslané na uzatvorený účet, vrátia sa odosielateľovi do dvoch dní. Preto banky odporúčajú ponechať si starý účet ešte po dobu, kým všetky platby nabehnú na novom účte.


Foto: redakcia