Prehľad detských účtov

Autor: redakcia
01.03.2024 (10:45)

Detské účty sú atraktívne najmä tým, že ich banky ponúkajú bez poplatkov. Odborníci tvrdia, že detský účet je dobrý spôsob ako potomka naučiť hospodáriť s peniazmi. Na účet môže dostávať vreckové a rodičia majú prehľad, ako s peniazmi dieťa nakladá. BANKY.sk sa pozreli na ponuku detských účtov.

Na založenie detského účtu vo väčšine bánk stačí, ak rodič príde do pobočky banky so svojim občianskym preukazom a rodným listom dieťaťa. Banky zriaďujú detské účty už od narodenia a deti ich môžu využívať až do veku 15 rokov. Výnimkou je len Slovenská sporiteľňa, detský účet zriadi deťom od 6 rokov.

K detskému účtu dieťa dostane platobnú kartu a prístup do pasívneho internet bankingu, v ktorom vidí pohyby na účte. Aktívny prístup k detskému účtu má rodič len cez svoj "dospelácky" internetbanking, podmienkou je, že má účet v rovnakej banke ako dieťa. "Cez štandardný mobile banking VÚB môže zákonný zástupca (rodič) robiť aj prevody, trvalé príkazy z účtu dieťaťa. Cez aplikáciu VÚB Junior Banking tento typ operácií nie je k dispozícii," vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky. Podobne to funguje aj v ostatných bankách.

"Platobná karta vydaná k detskému účtu nemá žiadne obmedzenia na použitie. Kartou sa dá platiť na platobných termináloch aj na internete, rovnako tak vyberať hotovosť z bankomatu," upresňuje Simona Milošovičová, hovorkyňa Tatra banky. Kvôli ochrane banka na detskej platobnej karte nastaví denné limity na platby i výbery z bankomatu.Nezabudnite deti poučiť o zásadách bezpečného používania platobnej karty.  Keďže dieťa dokáže zaplatiť kartou aj na internete, vzhľadom na vek a finančnú gramotnosť dieťaťa, zvážte blokáciu takýchto platieb. V dobe kybernetických podvodov treba byť opatrný.

Ponuka účtov pre deti

Banka Cena Vek Platobná karta Výbery z bankomatu
CSOB
Detský balík Sloník
0 / 3 eur
- zadarmo ak dieťaťu pošlete aspoň 30 € mesačne alebo mesačný zostatok je min. 1000 €
0-15 rokov - platobná karta pre deti od 6 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 5 eur
Fio banka
Osobný účet pre deti
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 8 rokov 2 výbery z akéhokoľvek bankomatu bezplatne, každý ďalší za poplatok 1 eur
mbank - male
mKonto pre deti
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 8 rokov 3 výbery z akéhokoľvek bankomatu bezplatne, každý ďalší za poplatok 1 eur
Prima banka
Detský účet
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 8 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 3 eur
Tatra banka
Detský účet pre modrú planétu
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 6 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 3 eur
SLSP
SPACE účet pre deti
0 eur 6-14 rokov - platobná karta pre deti od 6 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 3,5 eur
UniCredit bank
Detský účet
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 8 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 3 eur
VUB
Start Junior
0 eur 0-15 rokov - platobná karta pre deti od 8 rokov Neobmedzene z bankomatov vlastnej banky
Z iných bankomatov za poplatok 3,5 eur

Na deti myslí aj 365 banka, ktorá síce neponúka detský účet, ale detskú mobilnú aplikáciu Smartie, ku ktorej dieťa dostane platobnú kartu a náramok. Smartie si na svoj mobil nainštaluje aj rodič a cez apku vie dieťaťu nabiť kartu, zablokovať ju a pozrieť si históriu transakcií. Viac o Smartie sa dočítate tu.

Akciové ponuky

Aby banky prilákali najmenších klientov, ponúkajú rôzne finančné odmeny za zriadenie detského účtu. Tieto marketingové akcie sú časovo obmedzené, ich aktuálny prehľad nájdete tu.
 
Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com