Aký účet si vybrať po odchode do dôchodku

Autor: Andrej Dorič
28.01.2013 (07:00)

Ak sa chystáte na dôchodok, zrejme sa vám znížia príjmy. Je preto vhodné ušetriť na poplatkoch za bankový účet. BANKY.sk vám prinášajú prehľad bánk, ktoré ponúkajú zľavnené senior účty a poradia ktorý dôchodkový účet je najvýhodnejší. 

Keď prekročíte dôchodkový vek, nespoliehajte sa na to, že vám banka sama zmení bežný účet či balík služieb za lacnejší seniorský účet. Zvyčajne o neho musíte požiadať.

„Ak klient využíva štandardný balík služieb a má záujem využívať zvýhodnené Senior konto a spĺňa podmienky k jeho získaniu, je potrebné požiadať o zmenu pôvodného účtu na seniorské konto. Klientovi ostáva po zmene pôvodné číslo účtu. Zmena je bezplatná a je účinná od nasledujúceho mesiaca,“ informuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Rovnaké pravidlo platí aj v OTP banke.

OTP banka vám svoj SENIOR Konto dá na rôzne druhy dôchodku ako starobný, invalidný, sirotský či iný. To isté platí aj vo VÚB banke, pričom účet dostanete aj keď ste poberateľom predčasného dôchodku, bez ohľadu na vek. Na zriadenie účtu vám stačí preukaz totožnosti. „Banka nevyžaduje predloženie dokladu o pridelení dôchodkových dávok klientovi pred otvorením účtu a navyše, v Sociálnej poisťovni za klienta vybaví zasielanie dôchodku na účet,“ dodáva hovorkyňa VÚB banky.  Zato UniCredit Bank vám poskytne senior účet na základe veku po dovršení 60 rokov. 

Menej služieb za menej peňazí

Pri dôchodcovských účtoch zvyčajne platí, že za menej peňazí dostanete aj menej služieb. Vo VÚB banke za Senior konto zaplatíte 0,59 eur mesačne pričom za Flexiúčet s rovnakým zložením by ste zaplatili 2,10 - 3,50 eur (v závislosti od toho, či by ste využili službu povoleného prečerpania).

V OTP banke je dokonca seniorský účet zadarmo a máte tam bezplatné pripisovanie platieb, raz do mesiaca výpis z účtu či bezplatnú platobnú kartu a internetbanking. Za trvalé príkazy či inkasá si však už priplatíte, aj keď vám banka bude za ne účtovať zvýhodnenú cenu.


Neprehliadnite:

Senior konto má dokonca aj Privatbanka, i keď je drahší až za 5 eur mesačne. Na druhej strane tam máte veľa služieb zahrnutých v cene.

Relatívne lacný je dôchodkový účet v Poštovej banke, ktorý stojí iba 0,76 eur mesačne, ale priplatíte si za výber na pobočke, z bankomatu, ale aj za došlú platbu. Navyše pri tomto účte nemáte platobnú kartu ani internetbanking.

„Pre menšiu časť klientov, ktorí využívajú väčšie množstvo transakcií a služieb je vhodná kombinácia Senior Konta a otp Konta s balíkom služieb, ktorý vyhovuje transakciám, ktoré klient realizuje,“ radí Alexander Čepiga, vedúci oddelenia depozitných produktov OTP banky.

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť, koľko by platil dôchodca za účet ak by vyberal hotovosť iba 3 krát do mesiaca z bankomatu/na pobočke, mal by 3 trvalé príkazy a platil by aj v obchode kartou priemerne 5 krát mesačne. Internet banking by nevyužíval.

Banka Vedenie účtu
3xvýber z vl. bankomatu 3 x TP
5xplatba kartou
Pripísanie dôchodku Celkom
VÚB banka 0,59 eur 0,60 eur 0,57 eur 0,75 eur 0 eur 2,51 eur 
UniCredit Bank 0,60 eur 0 eur   0,81 eur 0 eur 0 eur 1,41eur
Poštová banka 0,76 eur 0,60 eur 0,78 eur 0,45 eur 0,26 eur 2,85 eur
Slovenská sporiteľňa 1 euro  0,60 eur 0,60 eur   1 euro  0 eur 3,20 eur
OTP banka 0 eur 0,90 eur 2,40 eur  0 eur  0 eur 3,30 eur
Volksbank 0,99 eur  1,50 eur 0,51 eur  0,75 eur  0,17 eur 3,92 eur
Privatbanka  5 eur  0 eur  0,90 eur  0 eur   0 eur 5,90 eur
(Pozn.: vl. bankomat = bankomat vašej banky, TP= trvalý príkaz)

Z tabuľky môžete vidieť, že najlacnejšie vás výjde senior účet v UniCredit Banke a najdrahší je v Privatbanke. 

Ušetriť môžete aj bez senior účtu

Ak sa rozhodnete používať aj v dôchodku svoj bežný účet, môžete ušetriť na poplatkoch tiež. Flexiúčet si môžete kedykoľvek bezplatne upraviť napríklad tak, že si znížite počet služieb, ktoré máte predplatené a ušetríte. Usporíte aj keď budete využívať internetbanking pri platbách, ktoré sú online zadarmo.

Usporiť môžete aj za aktívne využívanie účtu. Keď vám na Flexiúčet bude chodiť mesačne aspoň 500 eur a zároveň v priebehu mesiaca vykonáte aspoň 12 platieb, tak zostatok na účte sa vám bude do výšky 500 eur zvýhodnenou sadzbou 5%. „Tak môžete na úrokoch v čistom získať zhruba 1,70 eur mesačne, čo vám môže do veľkej miery vykompenzovať náklady na účet,“ vysvetľuje Walterová.

Na druhej strane pri Senior účte nemôžete využívať vo VÚB banke niektoré doplnkové služby, ktoré sú dostupné pri flexikonte. Ide napríklad o sporiaci účet, kreditná karta, flexisporenie či cestovné poistenie.


Zdroj: weby bánk, Foto: BANKY.sk