Platobné karty na dovolenke

Alena Walterová
Logo VUB

Pýtajte sa Aleny Walterovej, hovorkyne VÚB banky. Vaše otázky prijímame od 1. júna do 30. júna 2012.
 • 25.06.2012 - Ako sa dostanem k peniazom, ktoré mi obchodník stiahol z účtu omylom navyše? 
  25.06.2012 - Neoprávnenú alebo chybne zúčtovanú transakciu môžete reklamovať osobne na pobočke vašej banky alebo na jej kontaktnej službe. Postup podania a riešenie reklamácie je rovnaký tak pri kreditných, ako aj pri debetných kartách. Banky poskytujú približne ročnú lehotu na reklamovanie platby a riešia ju v čo najkratšom možnom čase. Pri domácich reklamáciách je časová lehota max. do 30 dní. Pri zahraničných reklamáciách je lehota na vybavenie maximálne do šesť mesiacov. Pred uplynutím 30-dňovej lehoty je klient informovaný o stave riešenia. Banka overuje všetky okolnosti a údaje o reklamovanej transakcii – miesto realizovania transakcie, autorizačné údaje, spôsob realizovania platby, oprávnenosť reklamácie, dôvod reklamácie, poskytnuté podklady k reklamácii, atď. 
 • 21.06.2012 - Oplatí s mi platiť kartou aj za drobné nákupy ako je káva? Sú nejaké limity ( frekvencia do mesaica či sumy) na platbu kartou?  
  22.06.2012 - Debetnou platobnou kartou môžete platiť akékoľvek sumy za tovar a služby. Záleží len od vás, do akej miery chcete kartu používať. Poplatkom za transakcie sa vyhnete vhodným výberom balíka služieb s neobmedzeným alebo najväčším počtom bezhotovostných platieb. Pokiaľ nemáte záujem platiť žiadne poplatky za transakcie, používajte kreditnú kartu. Pri platení v reštauráciách nespúšťajte vašu kartu z očí a buďte prítomní pri každej platbe. Môžete tak predísť potenciálnemu zneužitiu karty. 
 • 19.06.2012 - Koľko zaplatím za výber z bankomatu v Maďarsku? 
  20.06.2012 - V Maďarsku, členskej krajine EÚ, zaplatíte za výber z bankomatu debetnou kartou rovnaký poplatok ako keby ste vyberali peniaze z bankomatu cudzej banky na Slovensku. Hotovostný výber môžete zrealizovať v maďarských bankomatoch aj zadarmo – buď máte bezplatné výbery zahrnuté v rámci balíka služieb, alebo využívate výhody z členstva vašej banky v zahraničnej bankovej skupine. 
 • 18.06.2012 - Je rozdiel pri výbere z bankomatu medzi krajinami EMU a ostatnými? 
  18.06.2012 - Pri výbere hotovosti z bankomatu debetnou kartou v krajinách EÚ a EHP zaplatíte rovnaký poplatok ako za výber z bankomatu cudzej banky na Slovensku. Drahšie vás vyjdú zahraničné výbery mimo vybraných krajín. Banky ich spoplatňujú najčastejšie od výšky vyberanej sumy. Poplatky za výbery si môžete znížiť na minimum v závislosti od toho, aký využívate balík služieb. Napríklad vo VÚB banke majú všetci mladí ľudia v rámci Start konta zvýhodnený poplatok za výber hotovosti kdekoľvek na svete vo výške 1,20 eur. Ak používate debetnú bezkontaktnú kartu VISA Inspire od VÚB, v zahraničných bankomatoch skupiny Intesa Sanpaolo (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Egypt, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Taliansko, Ukrajina) nezaplatíte za výber hotovosti žiaden poplatok. Pozor si dajte pri používaní kreditnej karty. Všetky výbery na Slovensku ako aj v zahraničí sú spoplatnené v závislosti od výšky vyberanej sumy a od typu karty. Odporúčame vám ju používať na bezhotovostné platby, pretože za transakcie banke neplatíte. 
 • 15.06.2012 - Môže mi banka poslať novú platobnú kartu na dovolenku? Ako rýchlo to dokáže do Chorvátska?
  15.06.2012 - V prípade straty či odcudzenia platobnej karty môžete požiadať vašu banku alebo priamo kartovú spoločnosť o náhradnú kartu aj zo zahraničia. Upozorňujeme však, že vydanie sa vzťahuje len na embsované debetné a kreditné karty od spoločností VISA, MasterCard a American Express. Náhradné karty neslúžia na výber hotovosti z bankomatu, len na bezhotovostné platby. Ich platnosť je ohraničená maximálne na dva mesiace od požiadania o vydanie. Banka alebo medzinárodná spoločnosť vám ju vydá do troch pracovných dní a doručí na vopred dohodnutú adresu, prípadne zašle kuriérom. Pri jej prevzatí sa musíte preukázať preukazom totožnosti a uvedením identifikačného čísla, o ktorom vás informujú telefonicky – uveďte preto správny kontakt. Náhradnú kartu si musíte vyzdvihnúť do piatich dní, inak bude znehodnotená. Vydanie náhradnej platobnej karty je spoplatnené vyšším poplatkom.
 • 14.06.2012 - Koľko ma bude stáť výmena bežnej debetnej karty pri strate? Záleží na druhu karty?
  14.06.2012 - Každá banka postupuje pri vydávaní novej platobnej karty po strate alebo krádeži podľa vlastného cenníka. Ak požiadate o vydanie debetnej alebo kreditnej karty vo VÚB banke, nezaplatíte žiaden poplatok.
 • 13.06.2012 - Ako mám postupovať keď stratím či mi ukradnú moju kreditnú alebo debetnú kartu?
  13.06.2012 - Ak vám kartu ukradnú alebo ju stratíte, čo najskôr ju zablokujte. Každá banka má kontaktné centrum, ktoré funguje nonstop 24 hodín denne, cez sviatky či víkendy. Odporúčame vám zapísať si alebo uložiť toto číslo do mobilného telefónu, aby ste ho mali poruke v prípade potreby. Pri žiadosti o blokáciu vás banka požiada o zodpovedanie niekoľkých údajov: meno a priezvisko uvedené na karte, dátum narodenia, adresa bydliska, heslo ku karte, prípadne ďalšie údaje, ako jej číslo či doba platnosti. V priebehu niekoľkých minút ju banka zablokuje a od tohto momentu bude nepoužiteľná. Pokiaľ máte aktivované zasielanie SMS správ alebo z výpisov k účtu zistíte, že vašou kartou boli zrealizované neoprávnené transakcie, podajte písomnú reklamáciu vo vašej banke. V zahraničí sa nespoliehajte len na jednu platobnú kartu. Ideálne je mať so sebou aj záložnú, najlepšie od inej kartovej spoločnosti. Keď kartu nemá, tak si tú hotovosť nebude môcť vybrať.
 • 12.06.2012 - Môžem v zahraničí použiť aj moju bezkontaktnú platobnú kartu?
  12.06.2012 - Bezkontaktnú platobnú kartu môžete použiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí priložením k snímaču POS terminálu označeného logom bezkontaktnej platby. Bez zadania PIN kódu či podpisovania potvrdenky zaplatíte u slovenského obchodníka za jeden nákup najviac do 20 eur; v zahraničí nie je vylúčené, že sa stretnete aj s vyšším limitom, napríklad do 25 eur. Po niekoľkých bezkontaktných platbách vás obchodník môže požiadať o zadanie PIN kódu. Bezkontaktné platby nad stanovené limity sa overujú PIN kódom. Súčasťou bezkontaktných kariet je automatické a bezplatné poistenie pre prípad zneužitia bezkontaktnej technológie, ktoré pokrýva aj štandardnú 100-eurovú spoluúčasť klienta na škode.
 • 11.06.2012 - Môže sa stať, že mi platobnú kartu obchodník odmietne prijať?
  12.06.2012 - Existuje viacero príčin, prečo vám obchodníci môžu odmietnuť prijať platobnú kartu. Najčastejšími sú neakceptovanie konkrétnej kartovej spoločnosti obchodníkom, ukončená platnosť karty, nedostatok peňazí na účte, ku ktorému je karta vydaná, či nízky denný limit pre platbu. Obchodníci môžu odmietnuť zrealizovať platbu aj vtedy, keď karta je poškodená, chýba na nej podpis držiteľa alebo údaje uvedené na karte sa nezhodujú s osobou, ktorá ňou platí. Ideálne je, aby každý, kto cestuje do zahraničia, mal vlastnú kartu. Platí to aj v prípade detí. V zahraničí sa môžete stretnúť i so situáciou, že niektorí obchodníci (najčastejšie hotely a požičovne), akceptujú len kreditné karty.
 • 08.06.2012 - Aké sú výhody platenia za nákup kartou?
  08.06.2012 - Platobná karta je spoľahlivým, rýchlym a bezpečným partnerom pri nákupoch. Okrem medzinárodnej akceptácie ponúka viaceré výhody. V prvom rade poskytuje jednoduché riešenie, ako mať k dispozícii dostatočné množstvo peňazí bez toho, aby ste ich nosili v peňaženke. Obmedzíte tak nebezpečenstvo okradnutia či straty hotovosti. Po návrate domov sa tiež vyhnete starostiam so zámenou cudzej valuty na eurá; vo viacerých slovenských bankách či zmenárňach ani nie je možné cudzie meny frekventovaných dovolenkových destinácií (napr. egyptské libry, turecké líry, tuniské dináre a pod.) zameniť. Ušetriť môžete aj na kurzovom prepočte, pretože banka použije pri všetkých transakciách kartou výhodnejší devízový kurz. Ak ste držiteľom bezkontaktnej platobnej karty, zaplatíte za tovar nielen rýchlejšie a pohodlnejšie, ale nezdržíte sa ani hľadaním vhodných mincí či čakaním na výdavok. Veľkou výhodou pri akejkoľvek platbe cez internet je ochrana v prípade nedodania tovaru alebo neposkytnutia skužby. Presvedčili sa o tom klienti skrachovaných leteckých spoločností SkyEurope a Malév, ktorým už banky za neuskutočnený let peniaze vrátili. Súčasťou viacerých platobných kariet s medzinárodnou platnosťou sú ďalšie služby: najčastejšie sa stretnete s cestovným a úrazovým poistením, mnohými asistenčnými službami, ale aj poistením tovaru či predĺženou zárukou na elektroniku.
1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve