Dovolenka v zahraničí? Pripravte si správne peniaze

Autor: redakcia
15.07.2019 (11:00)

Mnoho Slovákov sa počas leta chystá vycestovať do zahraničia. Podľa súčasného trendu sa v cudzine doslova bez karty nezaobídete. Nemali by ste však zabúdať ani na hotovosť.

Za nákup v turistických centrách už asi všade na svete zaplatíte kartou. No, platobné terminály nie sú všade, preto je dobré, ak so sebou máte aj lokálnu menu. Bežné zahraničné meny si môžete zameniť v bankách už na Slovensku. Pokiaľ to nestihnete, alebo banka nemá k dispozícii menu akú potrebujete, môžete si lokálne peniaze zmeniť v banke/zmenárni v zahraničí. Alebo si ich vyberiete z lokálneho bankomatu.

Banky.sk zisťovali, aké meny bežne zoženiete v bankách na Slovensku.

TATRA BANKA

V Tatra banke na pobočkách bežne majú k dispozícii české koruny, americké doláre, britské libry, švajčiarske franky, maďarské forinty, poľské zloté, počas letnej sezóny aj chorvátske kuny.

Štandardne si vopred tieto meny rezervovať netreba. V prípade ak potrebujete menej frekventovanú cudziu menu, alebo chcete nakúpiť vyšší objem cudzej meny, banka klientom odporúča konzultovať požiadavku priamo s konkrétnou pobočkou. Povedia vám, dokedy je možné danú cudziu menu zabezpečiť, aj či je potrebné vopred ju objednať. Okrem vyššie spomínaných cudzích mien Tatra banka obchoduje aj s austrálskymi a kanadskými dolármi, švédskymi, nórskymi a dánskymi korunami. Japonské jeny podliehajú špeciálnemu režimu obchodovania.

VÚB BANKA

V pobočkách VÚB banky bez problémov počas celého roka dostanete české koruny, americké doláre, maďarské forinty a britské libry. Cez letnú sezónu sú klientom k dispozícii aj chorvátske kuny a bulharské levy. Pokiaľ potrebujete inú menu, je potrebné vopred si ju objednať na pobočke.

POŠTOVÁ BANKA

Podľa hovorkyne Poštovej banky Lýdie Žáčkovej, na pobočkách sú bežne dostupné zahraničné meny: české koruny, americké doláre, britské libry, švajčiarske franky. Na vybraných pobočkách dostanete aj maďarské forinty. Ich zoznam je uvedený na webovej stránke banky. Počas sezóny sú samozrejme dostupné aj chorvátske kuny.
 
  CZK USD GBP CHF HUF PLN HRK BGN
Tatra banka z z z z z z z  
VUB logo z z z   z   z z
PABK 2018 z z z z z   z  
 

Foto: redakcia