Ako bezpečne cestovať na dovolenku so psom

Autor: redakcia
13.06.2019 (09:45)

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša dovolenka prebehla hladko? Potrebuje váš pes aj poistenie?
 

Na čo netreba zabudnúť pred odjazdom

Psíkovi alebo mačke pred cestou je potrebné vybaviť pas pre domáce zviera (Pet Pass), a to aj v prípade, ak cestujete v rámci EÚ. "Zvierací" pas slúži ako potvrdenie, že vaše zviera má všetky potrebné očkovania a je začipované. Vystaví ho veterinár, ktorý má na to oprávnenie, a pre zviera platí doživotne. Informácie nájdete na internetovej stránke Štátnej veterinárnej správy SR.

Ako správne prevážať zvieratko

Pri prevoze treba dbať na správne zabezpečenie zvieraťa. Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov! Viac o bezpečnom prevážaní sa dočítate tu.

Nezabúdajte ani na prestávky, počas ktorých sa zvieratko môže trochu prebehnúť a napiť.

So svojím psom sa môžete vydať aj na leteckú dovolenku. Čakajú vás však zvýšené náklady. Psovi totiž musíte kúpiť vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat. To isté platí aj pre mačky.

Ako vybrať vhodné miesto na dovolenku so psom

Nájsť miesto, kde sa môžete ubytovať s domácim zvieratkom, dnes už nie je také ťažké. Na dovolenkových portáloch si túto možnosť zakliknete v zadaní, dokonca existujú cestovné kancelárie, ktoré sa špecializujú práve na takýto typ dovolenky. Niektoré hotely akceptujú len domáce zvieratá do určitej hmotnosti. Pre istotu si to overte. Z praktického hľadiska je pre majiteľov psov vhodnejšie zvážiť ubytovanie apartmánového typu, v ktorom si aj pes užije viac voľnosti než v hotelovej izbe. Pokiaľ sa chystáte k moru, okrem „pet friendly“ ubytovania nezabudnite overiť aj pláž. Ideálne je, ak bude nablízku špeciálny prístup k moru, kde psy nebudú len trpené, ale vítané.

Ako je to s poistením?

Áno, existuje aj poistenie pre domáce zvieratá :). Poistenie liečebných nákladov domáceho zvieraťa kryje nevyhnutné liečebné náklady, ktoré vzniknú pri úraze alebo náhlom ochorení zvieratka v zahraničí. Toto poistenie vám pokryje náklady na ambulantné veterinárne ošetrenie, náklady na veterinárom predpísané lieky, náklady spojené s hospitalizáciou zvieraťa a jeho prepravou do najbližšieho veterinárneho zariadenia.

Okrem poistenia liečebných nákladov majiteľ zvieraťa môže oceniť aj poistenie zodpovednosti za škody, ktoré štvornohý miláčik spôsobí. "V rámci cestovného poistenia - zodpovednosti za škodu sú kryté škody, ktoré spôsobí zviera na zdraví, avšak vylúčené sú škody spôsobené zvieraťom na veciach. Tzn. že ak váš pes pohryzie človeka na dovolenke, táto škoda je poistením krytá, ak však pes poškodí zariadenie v hoteli, táto škoda nie je krytá cestovným poistením, ale je možné si ju uplatniť z poistenia zodpovednosti v rámci poistenia domácnosti a to až do limitu 5000 eur kdekoľvek na území EÚ," vysvetľuje Helena Kanderková, PR špecialistka Allianz - Slovenskej poisťovne.

Aj toto poistenie má svoje výluky. Z plnenia sú vylúčené napríklad škody spôsobené zvieraťom na životnom prostredí, na rastlinách a škody spôsobené šírením nákazlivej choroby.

Pred vycestovaním si overte územnú platnosť poistenia, je možné že sa bude vzťahovať len na územie EÚ. Napríklad v Allianz -SP škody spôsobené psom mimo EÚ v rámci cestovného poistenia, ani v rámci poistenia domácnosti nepoisťujú.

Poistnú udalosť spôsobenú vašim psom môžete nahlásiť buď priamo z dovolenky asistenčnej službe alebo online, prípadne ju môžete nahlásiť po návrate z dovolenky.
 
Zdroj: Allianz - SP, Groupama, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com