11 užitočných tipov na dovolenku
Autor: redakcia11.07.2019 (10:30)
Užite si dovolenku bez stresu! Ponúkame vám užitočné rady ako najjednoduchšie platiť v zahraničí, ako môžete ušetriť na poplatkoch a na ktoré bezpečnostné opatrenia by ste nemali zabudnúť.
Základné zásady platenia v zahraničí
1. Na dovolenku si vezmite 2 platobné karty, overte si dátum ich expirácie a tiež akceptáciu v danej krajine. V Európe sú rovnako akceptované MasterCard aj VISA, v Amerike je populárnejšia VISA. Skontrolujte si denné limity. V niektorých bankách si viete limity na karte upraviť cez internetbanking resp. mobilnú aplikáciu, čo je veľmi praktické. Ak vaša banka túto možnosť neponúka, je potrebné zájsť na pobočku ešte pred odjazdom na dovolenku.2. Ak máte aj kreditnú kartu, používajte ju na platenie v obchode. Kreditnou kartou nikdy nevyberajte hotovosť z bankomatu. Poplatky sú zbytočne vysoké.
3. Plaťte mobilom. Ak namiesto platobnej karty použijete mobil, vaša platba je bezpečnejšia. Údaje o karte sa totiž nezdieľajú s obchodníkom. Viac o službe Google Pay sa dočítate tu.
4. Stihanite si a aktivujte si mobilnú aplikáciu banky. V prípade potreby dokážete dočasne deaktivovať, alebo zablokovať svoju kartu práve cez apku. Zároveň máte k dispozícii push notifikácie, ktoré vás upozorňujú na transakcie na vašm účte.
- Koľko zaplatí za výber z bankomatu cudzinec na Slovensku?
- Ako platiť bezpečne kartou na dovolenke
- Koľko stojí cestovné poistenie k platobnej karte?
- Cestovné poistenie do (nielen) Chorvátska. Koľko stojí a ako na ňom ušetriť?
6. Obchodník neakceptuje vašu platobnú kartu? Potrebujete vybrať peniaze z bankomatu, no váš bežný účet už zíva prázdnotou? Nevyberajte peniaze kreditkou. Neoplatí sa vám to kvôli poplatku. Radšej si preveďte cez internet banking potrebnú sumu z kreditnej karty na svoj účet. Potom môžete v obchode použiť debetku, alebo vybrať peniaze z bankomatu.
7. Uistite sa, že banka má vaše aktuálne kontaktné údaje, najmä telefónne číslo. Skontrolovať si to viete v internet bankingu. V prípade podozrivých transakcií vás banka môže ľahko zastihnúť a overiť si, či platba je v poriadku. Do telefónu si tiež uložte číslo vašej banky v medzinárodnom formáte – pre prípad, že banku budete chcieť kontaktovať vy. 8. Ak vám platobnú kartu zhltne bankomat, už sa k nej nedostanete. Použite druhú kartu. Ak ju nemáte a plánujete byť dlhšie v zahraničí, požiadajte o expresné znovuvydanie karty alebo o vydanie núdzovej hotovosti alebo si nechajte poslať peniaze službou Western Union. Pozor, nie všetky banky vám doručia kartu do zahraničia! Všetky tieto možnosti sú pomerne drahé, viac sme o tom písali v článku: Ukradnutá karta na dovolenke sa dá nahradiť.
9. Máte nezrovnalosti v platbách kreditkou? Ak ste zistili neoprávnene stiahnutú platbu, informujte o tom banku. Banka zabezpečí vrátenie financií reklamáciou priamo u obchodníka.
10. V zahraničí vám obchodník pri platbe alebo bankomat pri výbere hotovosti ponúkne prepočet do EUR a vy neviete, či je výhodné túto službu využiť? Odporúčame vám platiť aj vyberať v miestnej mene a nezaskočia vás nečakané poplatky. Prepočet sumy do EUR totiž zabezpečí vaša banka za výhodnejších podmienok ako banka v zahraničí.
11. Počas dovolenky nepodceňujte spôsob pripojenia na internet. Do internetbankingu sa neprihlasujte cez hotelovú WIFI sieť, ani z iných nezabezpečených verejne dostupných sietí, napríklad cez free Wi-Fi v kaviarni, parku či na letisku. Uprednostnite dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie. Ak ste sa už museli urgentne prihlásiť do Internet bankingu, pri najbližšej možnej príležitosti sa pripojte z dôveryhodnej siete a zmeňte si heslo.
Foto: Ivan Sedlák
Tweet