Elektronické služby zdravotných poisťovní

Autor: redakcia
09.09.2019 (10:40)

Mobilné aplikácie, online vyhľadávače, interaktívne mapy, SMS pripomienky. Aj toto sú služby, ktoré dnes ponúkajú zdravotné poisťovne svojim poistencom. Poistovne.sk sa pozreli na najzaujímavejšie z nich.


Čo je to elektronická pobočka?

Pod elektronickou pobočkou si môžeme predstaviť svoj osobný účet v poisťovni. Je dostupná na webe a po registrácii a prihlásení každý užívateľ má k dispozícii informácie o vyšetreniach, predpísaných liekoch či preventívnych prehliadkach. Okrem informácií o zdraví sú poistencom dostupné aj informácie o poistom a ročné zúčtovanie. Elektronickú pobočku má dnes k dispozícii každá zdravotná poisťovňa.

Zaujalo nás niekoľko nadštandardných funkcionalít, ktoré ponúka elektronická pobočka Dôvery. Od roku 2015 umožňuje svojim poistencom automaticky platiť poistné platobnou kartou prostredníctvom služby Komfort Platba. Súhlas na realizovanie opakovaných úhrad i nastavenie platieb vykoná klient cez elektronickú pobočku. Výhodou tejto platby je, že na účet poisťovne je pripísaná okamžite a je v správnej výške. Ocenia ho hlavne samoplatci (živnostníci), pretože týmto spôsobom sa minimalizuje chybovosť v zadávaní platieb.

Súčasťou elektronickej pobočky v Dôvere je aj služba Bezpečné lieky. Upozorní pacienta na kombinácie liekov ktoré užíva a na ich interakcie s potravinami. Kompletné informácie o liekoch poslúžia aj lekárom a pomáhajú im lepšie sa rozhodnúť pri predpise vhodného lieku.

V elektronickej pobočke Dôvery poistenci vidia, koľko zaplatili za lieky a koľko mohli ušetriť, ak by si na recept od lekára vybrali cenovo výhodnejšie generické lieky.

Ako nadštandardnú službu elektronickej pobočky Union vidíme možnosť aktivovať si bezplatnú službu preventívna pripomienka. Príde vám sms-kou, alebo mailom.
 

Mobilné aplikácie

Na zdravie skryté v mobile vsadili zatiaľ len dve poisťovne.

Dôvera

Ako prvá na Slovensku priniesla mobilnú apku Dôvera v roku 2013. V apke sú funkcionality, ktoré poistenec ocení v "teréne". Samozrejmosťou je nahratý preukaz poistenca (aj európsky), zdravotná karta, elektronické recepty a pripomienky preventívnych prehliadok. Aplikácia ukáže najbližšiu lekáreň v okolí, vrátane otváracích hodín, adresy pohotovostných lekární a pohotovostí. Využiť sa dá aj navigácia.
 
2019-0909-digitalizacia-1 Apka ľuďom poradí aj v prípade zhoršeného zdravotného stavu, pretože je v nej integrovaný samodiagnosticky nástroj. Aplikácia umožňuje núdzovo zavolať na číslo 155. Do časti Karta prvej pomoci si môže poistenec zaznačiť svoje choroby, alergie, lieky, ktoré užíva a v prípade potreby tieto informácie pomôžu záchranárovi správne zasiahnuť.

Okrem zdravotných informácií do apky Dôvera zapracovala aj finančné informácie, čo ocenia samoplatitelia (živnostníci). V apke vidia kompletný prehľad platieb, koľko a dokedy je potrebné zaplatiť.

Okrem zdravotných informácií do apky Dôvera zapracovala aj finančné informácie, čo ocenia samoplatitelia (živnostníci). V apke vidia kompletný prehľad platieb, koľko a dokedy je potrebné zaplatiť.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

2019-0909-digitalizacia-2 Mobilnú apku majú poistenci k dispozícii od roku 2017. Jej súčasťou je preukaz poistenca (aj európsky), prehľad návštev u doktora a predpísaných liekov. Poistenci v nej nájdu informácie kedy boli posledný krát na preventívnej prehliadke. Apka zobrazí aj zoznam lekárov a lekárni v najbližšom okolí a cez google maps vie navigovať do vybranej ambulancie. Časť SOS karta prvej pomoci je určená na informácie o chorobách, alergiách, liekoch, ktoré môžu byť užitočné pre záchranárov.

Obe apky umožňujú rodičom pridať si aj svoje deti a tým pádom majú všetky zdravotné informácie vždy po ruke.

Lekár na telefóne - nie, Samodiagnostika - áno

Službu Lekár na telefóne aktuálne neponúka žiadna zdravotná poisťovňa. Predtým 2 roky fungovala DôveraLinka24, ktorá je momentálne dočasne pozastavená. Dve poisťovne ponúkajú online samodiagnostický nástroj. Union ponúka webovú aplikáciu Domáci doktor. Ľudia ju môžu využiť, keď nevedia odhadnúť, či ich zdravotné problémy je nutné riešiť s lekárom, alebo je vhodný iný postup. Táto služba je bezplatná a je dostupná len pre poistencov poisťovne Union. Ostatní ľudia ju môžu vyskúšať len ak majú problémy s hlavou. K iným častiam sa nedostanú.

Dôvera ponúka samodiagnostický online nástroj Genio. Navonok funguje veľmi jednoducho. Zakliknete odpovede na niekoľko otázok o vašich zdratovných ťažkostiach, systém ich vyhodnotí a zobrazí prehľad pravdepodobných diagnóz, ktoré môžu s ťažkosťami súvisieť. Podľa naliehavosti vám odporučí, ako ďalej postupovať. Služba je dostupná pre všetkých ľudí na webe Dôvery aj v mobilnej aplikácii.

Výhodou týchto samodiagnostických nástrojov je to, že vám poradí počítač - odborník a nespoliehate sa na laické fóra na internete, ktoré často môžu viac poškodiť ako pomôcť.
 

Vyhľadávanie zmluvných lekárov

Ak potrebujete vyšetrenie u špecialistu a nechce sa vám surfovať po internete, môže vám pomôcť online vyhľadávač na weboch poisťovní.

VšZP má na svojom webe vyhľadávanie lekárov, avšak vôbec nie je intuitívne. Pokiaľ zdravotnú starostlivosť poskytuje lekár pod hlavičkou svojej eseročky, nájdete síce jej názov, no meno lekára ani telefónne číslo nevidíte.

Union tiež ponúka na webe vyhľadávanie zmluvných lekárov podľa odbornosti a lokality. Aj tu nájdeme názov poskytvateľa, čo je častokrát názov eseročky, telefónne čísla sú uvedené len pri niektorých z nich.

Dôvera vyhľadávanie lekárov spracovala graficky do mapy zdravotníctva. Dajú sa v nej vyhľadať ambulantní špecialisti, pracoviská MR a CT. Po kliknutí na hociktorého poskytovateľa sa zobrazí aj meno lekára, ordinačné hodiny a telefónne číslo, pokiaľ ho lekár poskytol. Na mape si ľudia môžu pozrieť, ktoré odborné pracoviská najčastejšie ošetrujú ľudí podľa jednotlivých regiónov.
 
  VsZP
Dôvera
Union zdravotná poisťovňa
E-pobočka  checkmark  checkmark  checkmark
Mobilná aplikácia  checkmark  checkmark  
Online samodiagnostika    checkmark  checkmark
Vyhľadávanie lekárov  checkmark  checkmark  checkmark

Objednávací systém

Dôvera ponúka poistencom aj bezplatné online objednávanie k špecialistom. Systém zaznamenáva všetky požiadavky a poistencom pomáha nájsť špecialistu s najkratším termínom čakania. Pacienti sa môžu objednať cez kontaktnú linku 0850 850 888 alebo priamo u všeobecného lekára.

Union umožňuje objednávanie počas extra hodiny vo vybraných zariadeniach spoločnosti AGEL SK. Pacienti sa objednávajú telefonicky, no nie cez jednotnú kontaktnú linku, ale priamo v zdravotníckom zariadení.

Toto zďaleka nie sú všetky inovácie. Kratučko len spomenieme Sprievodcu rodiča, ktorý ocenia rodičia detí do 3 rokov a DôveraLab, ktorý je určený lekárom.
 
Aj keď digitálne služby nepatria k finančným benefitom, zvyšujú komfort svojim užívateľom a šetria im čas. Ich obľúbenosť potvrdzuje aj prieskum*, kde sa na popredných miestach za finančnými benefitmi umiestnili objednávkový systém, elektronická pobočka a mobilná aplikácia.

>>Nezabudnite, zdravotnú poisťovňu môžete zmeniť len do 30.9.2019! <<
 

* Reprezentatívny prieskum ag.MNForce na vzorke 1000 respondentov, august 2019

Zdroj: Dôvera, Union, VšZP, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com