Investície do luxusu môžu priniesť vysoké zisky

Autor: Mário Skyba
09.06.2017 (12:00)

Kto neverí bežným investičným aktívam, ako sú akcie či dlhopisy, môže vsadiť na alternatívne aktíva - ako sú víno, známky, šperky či veterány. Na tieto investície treba mať veľa peňazí, dobrého poradcu a trpezlivosť.Ak vložíte peniaze do luxusného tovaru, môže vám priniesť vysoké ročné zhodnotenie. Napríklad ak ste si v minulom roku kúpili fľašu kvalitného vína z Bordeaux či z Burgundska, za rok vám to prinieslo až 24% výnos. Tvrdí to investičná firma Knight Frank, ktorá sleduje investovanie do luxusu a vytvára Luxury Investment Index, ktorý obsahuje aktíva od veteránov, cez víno, historické mince a známky, šperky až po čínsky porcelán. 

Vína z Bordeaux sa bežne predávajú za niekoľko stoviek až tisícok eur za fľašu. V minulom roku sa však jedna debnička vín Romanée-Contiročník 1988 vydražila za neuveriteľných 129 tisíc libier.
 
Okrem vína vám mohli v roku 2016 zarobiť aj veterány, ktorých hodnota narástla o 9%. Pri autách si však investori musia siahnuť hlbšie do vrecka. Napríklad Ferrari 1957 335 Sport sa vlani predalo za 32 miliónov eur, Jaguar z roku 1955 D-type sa vydražil za 22 miliónov dolárov.
 

Chceš efektívne sporiť či investovať? Poradíme!

 

Hodinky a diamanty

Nie všetok luxus však v minulom roku zarábal tak veľa. Napríklad hodnota známok narástla len o 1% a cena drahých hodiniek len o 4%. Najdrahšie hodinky predané v minulom roku boli od firmy Patek Philippe z roku 1941. Stáli 11 miliónov dolárov. Tiež farebné diamanty priniesli majiteľom ročný výnos len 0,4%. Najdrahšie sa predal modrý 14,62 karátový diamant s názvom Oppenheimer Blue, za ktorý investor zaplatil neuveriteľných 51 miliónov dolárov.
 
 Neprehliadnite  Kto v roku 2016 investoval do umenia, tak dokonca mohol prerobiť, keďže hodnota Knight Frank Luxury Investment Indexu klesla o 14%. Hodnotu stratili napríklad obrazy od francúzskych impresionistov ako Cézanne či Matisse. Hodnota čínskeho porcelánu tiež klesla o 14% a historický nábytok prerobil investorom 5% ročne.
2017-06-09-alternativne-investicie
Zdroj: Knight Frank Luxury Investment Index, Foto: redakcia