Investičný komentár k aktuálnej situácii na trhoch

6.6.2018

Turbulentný vývoj na politickej scéne v Taliansku, a s tým súvisiaci strach z rozpadu eurozóny, spolu s politikou Donalda Trumpa v oblasti ciel na oceľ a hliník, sa podpísali pod zvýšenú kolísavosť na trhoch. Európska únia, Kanada a Mexiko budú čeliť dovozným clám na oceľ (25%) a hliník (10%). Práve Trumpove činy spôsobili, že na trhoch sa opäť začína skloňovať pojem „obchodné vojny“. Nedá sa totiž očakávať, že krajiny, ktorých sa clá týkajú, budú sedieť so založenými rukami. Tak Európska únia, ako aj Kanada už oznámili, že zavedú clá na dovoz rôznych tovarov z USA. Zavedenie ciel síce môže ochrániť niektoré odvetvia, ale iné zasa môže poškodiť. A hoci si Donald Trump myslí opak, faktom je, že obchodné vojny nemajú víťaza – stratí každý, je len otázne kto viac a kto menej.
 
V piatok sa už situácia na trhoch upokojila, keď európske, ako aj americké akciové indexy skončili v zelených číslach. Dôvodom bola nateraz vyriešená situácia v Taliansku (dve strany Liga Severu a Hnutie piatich hviezd sa dohodli na zostavení vládnej koalície) a výborné čísla z americkej ekonomiky (silný prírastok nových pracovných miest a pokles miery nezamestnanosti na 3,8%, čo je 18-ročném minimum).
 

Panika je pri investovaní zlým radcom

A aké je poučenie z posledného vývoja? Že panika je pri investovaní zlým radcom. Zvýšená kolísavosť na trhoch neznamená, že treba okamžite začať odpredávať svoje investície. Predpokladáme, že trhy budú viac kolísať aj v nasledujúcich mesiacoch, pretože volatilita je pre akciový trh normálnou vlastnosťou.
 
V najbližších dňoch budú v centre pozornosti investorov ďalšie správy ohľadom colnej politiky USA a následná reakcia dotknutých krajín. V Taliansku bude nová vláda žiadať dôveru v parlamente. My akciám stále veríme – a hoci sme nedávno mierne znížili ich nadváženie v portfóliách našich fondov, zostávame optimisti kvôli dobrým ekonomickým fundamentom tak vo svete, ako aj v eurozóne. Oslabenie eura okrem toho zlepšuje postavenie európskych exportérov i firiem na domácom trhu.

Autor: Silvia Čechovičová
Zdroj: ČSOB