Každý desiaty Slovák si plánuje zobrať spotrebný úver ešte pred koncom roka

19.10.2021 (10:10)

Objem nových spotrebných úverov na Slovensku má rastúci trend a počas jarných mesiacov nebol výnimkou ani viac než 20 %-ný medzimesačný rast ich objemu. V auguste objem týchto nových spotrebných úverov predstavoval zhruba 204 mil. eur. Slováci si ich plánujú brať aj v predvianočnom období. Potvrdil to prieskum* Poštovej banky, ktorý sa uskutočnil koncom septembra. Väčšina z opýtaných chce financie zo spotrebného úveru investovať do bývania a refinancovania. Napriek stále rastúcej digitalizácii v bankovom sektore, viac ako 60 % z opýtaných plánuje o úver požiadať osobne na obchodnom mieste.

Celkový objem všetkých úverov poskytnutých obyvateľstvu tento rok rástol. V auguste sa dostal na úroveň 42,94 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 8 %. Všetky nové úvery poskytnuté obyvateľstvu (vrátane hypotekárnych) v auguste predstavovali 1,6 mld. eur a medzimesačne vzrástli o 2,5 %. Rovnako počas roka z mesiaca na mesiac rástol aj objem nových spotrebných úverov a v auguste dosiahol zhruba 204 mil. eur. To, že na Slovensku budú objemy nových spotrebných úverov pravdepodobne aj naďalej stúpať, naznačujú i dáta z prieskumu Poštovej banky. Hoci do konca roka zostáva už len pár týždňov, každý desiaty Slovák zvažuje zobrať si v najbližšom období spotrebný úver.

Rekonštrukcia bytu i nákup kryptomien

Z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že viac ako 60 % opýtaných, ktorí plánujú o spotrebný úver požiadať v najbližších týždňoch, zvažuje sumu do 5 000 eur. 15 % zvažuje požiadať o sumu vo výške viac ako 10 000 eur. Každý štvrtý z nich ich chce investovať do rekonštrukcie bývania. „Na refinancovanie už existujúcich úverov plánuje spotrebný úver využiť až 20 % opýtaných. V nadchádzajúcom predvianočnom období tak uľavia svojej peňaženke, pretože spojenie viacerých úverov do jedného im pomôže znížiť výšku mesačnej splátky. Takéto riešenie je ideálne aj v prípade, že rodinný rozpočet je už veľmi napätý,“ vysvetľuje Melinda Burdanová, výkonná riaditeľka Poštovej banky. Rovnaký počet chce peniaze investovať do kúpy automobilu. Avšak lákajú ich aj menej tradičné dôvody. 6 % respondentov deklarovalo, že spotrebný úver plánuje investovať aj do nákupu kryptomien či na financovanie vzdelania. Nechýbali však ani dôvody ako svadba, dovolenka a vianočné darčeky.

S akou úrokovou sadzbou pri úveroch by boli Slováci spokojní?

Poštová banka sa v prieskume pýtala aj na výšku úrokovej sadzby, ktorá by bola pre respondentov prijateľná. Jej priemerná výška sa pohybovala na úrovni 3,5 %. Avšak viac ako polovica opýtaných by si želala úrokovú sadzbu 3 % alebo nižšiu. „Úrokové sadzby pri spotrebných úveroch sa na Slovensku pohybujú na svojich historických minimách a priemerná trhová výška úrokovej sadzby sa pohybuje mierne nad 7,5 %. Poštová banka nedávno priniesla Dobrú pôžičku s úrokovou sadzbou už od 3,9 % ročne, čo sa výrazne približuje požiadavkám Slovákov,“ hovorí Melinda Burdanová, výkonná riaditeľka Poštovej banky. Zároveň však dodáva, že z dlhodobého hľadiska je potrebné v eurozóne počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Napríklad v susednom Česku Banková rada Českej národnej banky zvýšila úrokovú sadzbu z 0,75 % až na 1,5 %. Tá má priamy vplyv na výšku komerčných úrokových sadzieb. V konečnom dôsledku si tak v Česku za úvery priplatia.

Osobný kontakt je dôležitý

Slováci preferujú osobný kontakt na obchodnom mieste. Takmer 60 % opýtaných má pred požiadaním úveru v online prostredí rešpekt a uprednostňuje pobočkovú sieť. Je to primárne preto, že osobný kontakt je pre nich dôležitý a obchodné miesto im dáva väčšiu istotu. Viac ako 80 % oceňuje aj fakt, že sa má s kým poradiť a získať tak detailnejšie informácie o produkte.

Vďaka spotrebnému úveru Dobrá pôžička a úveru na refinancovanie Lepšia splátka má Poštová banka vhodnú alternatívu, ktorá zodpovedá požiadavkám deklarovaným v prieskume. Obe ponúkajú ročnú úrokovú sadzbu už od 3,9 % ročne a zároveň bez poplatku za poskytnutie. Výšku úveru si môže klient zvoliť od 300 do 30 000 eur. Doba splatnosti je variabilná od 1 do 8 rokov. Dobrá pôžička a Lepšia splátka sú dostupné osobne vo všetkých regiónoch, na vybraných obchodných miestach Slovenskej pošty. Možnosť požiadať o úver majú klienti aj online, prostredníctvom Internetbankingu alebo telefonicky cez infolinku.

*Prieskum uskutočnila pre Poštovú banku agentúra 2muse na vzorke 1013 respondentov a uskutočnil sa koncom septembra 2021.
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Poštová banka