Koľko stojí overenie starej platby v banke?

Autor: Andrej Dorič
25.06.2013 (07:00)

BANKY.sk zisťovali, ako vám vaša banka dodatočne identifikuje odoslanú platbu a koľko táto procedúra prípadne dodatočný výpis z účtu stojí.  

Nášmu čitateľovi sa stalo, že ho zdravotná poisťovňa upozornila po dvoch rokoch na nedoplatok. Chcel si overiť platbu na internete, ale jeho internetbanking mu dovolil ísť do minulosti iba rok a pol. Musel teda ísť osobne na pobočku a požiadať o informáciu, či jeho platba skutočne z účtu odišla.

V ČSOB dostanete jednoduchý výpis konkrétnej platby zadarmo a na počkanie, ale bez pečiatky. Ak by ste chceli celomesačný výpis z účtu spred dvoch rokov stálo by vás to 4 eurá. Za dodatočnú identifikáciu odoslanej platby by ste museli zaplatiť až 10 eur a museli by ste na ňu čakať niekoľko dní. Ak by ste o ňu žiadali inde ako na vašej materskej pobočke, tá by vašu žiadosť musela najprv poslať do vašej pobočky a ona by vám potvrdenie o platbe poslala poštou.

Ak by ste v tejto banke chceli dodatočný výpis z účtu poslať mailom, nepochodíte. O duplikát musíte zvyčajne požiadať osobne na vašej pobočke a preukázať sa občianskym preukazom.

V online banke ZUNO môžete dostať mimoriadny výpis z účtu alebo potvrdenie aj cez internet, ale ak by ste to chceli na papieri a poštou zaplatíte si až 8,80 eur.

V UniCredit Bank za prešetrenie odoslanej platby zaplatíte 6,60 eur. Ak by ste chceli aj potvrdenie o vykonaní platby zaplatíte až 10 eur. Za kópiu výpisu z účtu by ste zaplatili 5 eur.

Poplatky v ostatných bankách si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke. 

Banka Duplikát výpisu Potvrdenie o platbe
ČSOB 4 € 10 €
OTP banka 1,70 / 2,50 € za stranu* 10 €
Poštová banka 2,32 € za stranu 5 €
Prima banka 6,70 € 6 €
Sberbank 2 / 10 €** 3,50 €
Slovenská sporiteľňa 1 € za stranu 10 €+ poplatky iných bánk
Tatra banka 2 € za sranu 15 €+ poplatky iných bánk
UniCredit Bank 5 € 10 €
VÚB banka 2 € 10 €
ZUNO 0 / 8,80 €*** 0 / 8,80 €

*vyhotovenie náhradného / fotokópia výpisu staršieho ako 6 mesiacov
**fotokópia výpisu staršieho ako 3 mesiace / výpis na požiadanie na pobočke
***cez internet / poštou

Z tabuľky vidíme, že banky si za vytlačenie informácii na papieri z vášho vlastného účtu, účtujú dosť veľké peniaze. Poplatky zjavne pokrývajú "drahý papier" alebo prácu zamestnancov na pobočke, ktorým cez počítač trvá vyhľadanie starej platby iba niekoľko sekúnd, či minút. 

Neprehliadnite:

Foto: BANKY.sk