Korona preverila naše vzťahy, aj kvalitu bývania

22.06.2020 (13:00)

Po zrušení zákazu vychádzania zaregistrovali úrady v Číne nárast žiadostí o rozvod. Koronakríza preverila aj vzťahy Slovákov. Väčšine z nich karanténa prospela, ale niektoré páry pociťovali ponorku a potrebu väčšieho priestoru a súkromia. Práve leto je ideálny čas na naplnenie týchto potrieb prostredníctvom rekonštrukcie bývania.

Čínsky scenár u nás pravdepodobne nehrozí. Vo všeobecnosti ľudia pozitívne hodnotia viac spoločného času stráveného so svojou polovičkou, vďaka čomu sa v nich prehĺbil pocit väčšej stability vo vzťahu.*

Na začiatku marca sme vymenili kanceláriu za domácu pracovňu, k bežnej pracovnej agende nám pribudlo suplovanie učiteľov, kuchárov, čo nebolo vždy ľahké skĺbiť a s partnerom sme zrazu trávili viac času, než sme boli zvyknutí. Napriek tomu, že sa nám na tieto výrazné zmeny v našich zabehnutých životoch nezvykalo ľahko, na kvalitu vzťahov mali prevažne pozitívny vplyv.

Celkovo viac ako 80 % opýtaných ľudí, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s partnerom/partnerkou, v prieskume súhlasilo s tvrdením, že zmenu vo vzťahu nepostrehli, bola to pre nich „normálka“, 3 zo 4 pocítili pozitívnu zmenu. Práve to, že kvôli pandemickým opatreniam trávili spolu viac času, partnerom prospelo. S tým, že koronakríza nespôsobila krízu vo vzťahu, naopak, utužila ho, sa stotožnilo o 26 % viac žien. Pätina opýtaných však priznala, že „domácu karanténu“, obmedzenie osobného kontaktu s inými ľuďmi a nevyhnutnosť tráviť celé dni s partnerom/partnerkou znášala ťažko. Títo ľudia sa stotožnili najmä s tvrdením, že zažívali nervozitu, ponorku, liezli si na nervy a hádali sa. Muži sa viac sťažovali na hádky, ženy na ponorku a negatívne skúsenosti všeobecne. „Dôvodom vzniku konfliktných situácií môže byť aj nedostatok priestoru. U nás pripadá v priemere jedna izba na člena domácnosti, čo je menej ako na západe Európy. Napríklad v Dánsku či v Nórsku sú to v priemere dve izby. Vlastnú detskú izbu majú len dve z piatich detí na Slovensku.** Riešením môže byť aj menšia rekonštrukcia, výsledkom ktorej síce nebude viac priestoru, keďže byt nenafúkneme, ale môžeme tak získať viac súkromia pre seba a našich blízkych. Takáto zmena bývania nás pritom nemusí ani veľa stáť a mohli by sme si ju dovoliť napriek pokoronovým obavám o našu finančnú budúcnosť,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Obavy ľudí o stratu alebo zníženie príjmu v priebehu tohto roka sa však postupne znižujú. Finančná situácia ľudí sa mierne zlepšila a rovnako mierne menej ľudí sa obáva straty alebo zníženia príjmov v priebehu tohto roka. Stále sú to však dvaja z piatich, ktorí sa o svoj príjem obávajú. Približne rovnaké očakávania majú ľudia aj ohľadom svojej finančnej situácie na konci roka. „39 % ľudí sa domnieva, že ich finančná situácia bude oveľa alebo trochu horšia ako je teraz. Takmer polovica populácie predpokladá, že bude viac-menej rovnaká. Počet ľudí, ktorí očakávajú, že sa ich koronakríza dotkne v budúcnosti, poklesol z polovice (marec) na tretinu spotrebiteľov,“ hovorí o výsledkoch prieskumu spoločnosti 2muse L. Žáčková.

Poštová banka vychádza v ústrety ľuďom, ktorí napriek koronakríze musia riešiť či už úpravu bývania alebo iné plánované i nepredvídané finančné náklady. „Od polovice júna ponúkame Dobrú pôžičku s úrokom už od 4 % p.a..Túto sadzbu je možné získať pri aktívnom využívaní Užitočného účtu. Pôžičku si klienti vybavia rýchlo, jednoducho, teraz aj s 50% zľavou z poplatku za jej poskytnutie a peniaze môžu použiť na čokoľvek,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Viac na www.postovabanka.sk.

* Prieskum „Spotrebiteľský pulz počas pandémie“ prebiehal online opytovaním v dňoch 29. mája – 1. júna 2020 na vzorke 360 respondentov.

** Prieskum „Správanie Slovákov v otázkach bývania“, realizovaný spoločnosťou 2muse na vzorke 510 respondentov.

(Tlačová správa)

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com