Koronavírus: Na čo máte nárok? Praktické rady a skúsenosti. Časť 2.

Autor: redakčne upravené
07.04.2020 (09:35)

Platíme počas koronakrízy dane, odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Tisíce ľudí sa zrazu ocitlo v nezávideniahodnej situácii, či už v súkromí, alebo v pracovnej oblasti. Koronavírus zásadne zmenil náš doterajší život a mnohí z nás hľadajú odpovede na množstvo praktických otázok.

Tieto informácie sú vypracované podľa platnej legislatívy a zverejnených informácií k 1.4.2020. Situácia sa však každým dňom mení.

Bude mi štát zdaňovať príjmy aj počas krízy? Zmení sa mi výška daní, ak sa zmení môj plat?

Áno, aj počas krízy sa príjmy zdaňujú. Slovenská vláda však v súčasnosti prijíma opatrenia, ktoré majú pomôcť prekonať prípadnú stratu príjmu. Napríklad, vláda pre všetkých daňovníkov odložila povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmu, ako aj samotné platenie daní.
 
 

Musím stále platiť sociálne a zdravotné poistenie? Čo ak z dôvodu súčasnej situácie zarobím menej?

V súčasnosti musíte platiť sociálne a zdravotné poistenie. Vláda však pre vybrané skupiny zamestnancov, firiem a živnostníkov pripravila možnosť odkladu platenia poistného a to po splnení vládou stanovených podmienok. Napríklad, ak vám klesli tržby o viac ako 40 %, máte nárok na odklad platenia poistného i daní. Vláda plánuje postupne prijímať nové opatrenia na podporu zamestnanosti pre ďalšie skupiny firiem.

Ak neplatím nemocenské poistenie, mám nárok na nemocenskú dávku?

Nárok na túto dávku má vo všeobecnosti iba poistenec, ktorý si platil nemocenské poistenie.

Tieto raktické rady spracovala právnická kancelária CMS Bratislava. Odpovede poskytli partneri kancelárie Petra Čorba Stark a Michal Huťan.
 
Zdroj: Právnická kancelária CMS Bratislava, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com