Stavebné sporenie

Lenka Vargová
logo Wustenrot

Pýtajte sa Lenky Vargovej, vedúcej odboru marketingu Wüstenrot stavebnej sporiteľne. Vaše otázky prijímame od 25.2 do 26.3.2010
  • 22.03.2010 - Chceli by sme si sporiť vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni . Je to možné aj keď už máme deti, ktoré sú plnoleté? 
    23.03.2010 - Rodinná zmluva o stavebnom sporení vo Wüstenrot stavebnej sporitelni je určená pre 2 rodičov a až 4 neplnoleté deti, pričom všetci môžu na tejto jednej zmluve čerpať štátnu prémiu. Podmienkou je, že dieťa v čase uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení nesmie byť plnoleté, čiže stačí zmluvu uzatvoriť deň úred dovŕšením 18.roku života dieťaťa. V prípade, že dieťa je už plonleté, môže si uzavrieť zmluvu sámé na seba a neskôr si tam bezplatne pripíše manžle/ku a deti. Rodičia plnoletých detí si ako manželia môžu uzatvoriť kedykoľvek tiež rodinnú zmluvu a čerpať na nej 2 štátne prémie.  
  • 19.03.2010 - Musím z môjho stavebného sporenia platiť daň?
    22.03.2010 - Štátna prémia, ktorú klient získa v rámci stavebného sporenia nepodlieha zdaneniu, daň sa platí iba z pripísaných úrokov, ako v každej inej banke.
  • 18.03.2010 - Ak chcem kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí môžem na to použiť moje stavebné sporenie na Slovensku?
    22.03.2010 - Účelové použitie prostriedkov zo slovenského stavebného sporenia v rámci financovania cez medziúver alebo stavebný úver sa vzťahuje len na nehnuteľnosti na území SR. V prípade, že stavebné sporenie prekročilo 6-ročný cyklus, zmluvu je možné vypovedať bez poplatku a peniaze sú k dispozícii na čokoľvek, napr. aj investíciu v zahraničí.
  • 15.03.2010 -
    Za akých podmienok sa dá stavebné sporenie prepísať z manžela na manželku?
    16.03.2010 - Štandardne je možné previesť zmluvu na manželku, deti, rodičov. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni však môže sporiť celá rodina na jednej zmluve, čiže prevod nie je potrebný, a navyše ušetria na poplatkoch, pričom nestratia žiadnu z výhod (napr. štátnu prémiu na každého člena rodiny, podľa výšky vkladov). V prípade, ak sa klient ožení / vydá, alebo má deti, tieto osoby sú pripísané na zmluvu o stavebnom sporení bezplatne, iné prevody sú spoplatnené.
  • 11.03.2010 - Kedy môžem dostať od stavebnej sporiteľne medziúver?
    15.03.2010 - Medziúver slúži na preklenutie času, kým klient nesplní podmienky na získanie stavebného úveru. Je možné oň požiadať kedykoľvek, aj bez predchádzajúceho sporenia, je teda v krátkom čase dostupný aj pre úplne nových klientov.
  • 09.03.2010 - Na čo okrem kúpy bytu môžem stavebné sporenie použiť?
    - Stavebné sporenie je po 6 rokoch možné použiť na čokoľvek, v prípade čerpania medzi-/úveru je podľa zákona o stavebnom sporení akceptovaná široká škála účelov použitia, ktoré môžeme rozdeliť na bežné, špeciálne a ostatné. Podrobné informácie poskytujú stavebné sporiteľne aj na svojich web-stránkach. Medzi základné účely použitia patrí:
    • nadobudnutie vlastníctva bytu alebo domu,
    • výstavba, prístavba, nadstavba a iné stavebné úpravy bytu alebo domu,
    • modernizácia, obnova, údržba alebo rekonštrukcia bytu alebo domu,
    • kúpa stavebného pozemku za účelom výstavby domu, príp. kúpa pozemku, na ktorom sa už dom nachádza,
    • kúpa nebytových priestorov v bytovom dome a ich prestavba na byt,
    • úhrada podielu bytovému družstvu za účelom nadobudnutia bytu.
    • úprava domu alebo bytu na bezbariérový,alternatívne zdroje energie pre potreby bývania, domové čističky odpadových vôd,
    • príprava a vypracovanie územnej a projektovej dokumentácie na stavebné účely,
    • získanie energetického certifikátu rodinného alebo bytového domu
  • 08.03.2010 - Môžem stavebné sporenie predčasne ukončiť? Čakajú ma nejaké sankcie?
    10.03.2010 - Štandardný cyklus stavebného sporenia trvá 6 rokov. Klient má možnosť ukončiť stavebné sporenie predčasne a použiť nasporenú sumu, súčasťou ktorej je štátna prémia, na zákonom stanovené účely. Bez nároku na štátnu prémiu môže klient použiť financie ľubovoľne aj v prípade predčasného ukončenia sporenia. Výška poplatku za predčasnú výpoveď zmluvy je uvedená v sadzobníku poplatkov príslušnej stavebnej sporiteľne.
  • 03.03.2010 - Musím sporiť mesačne alebo stačí raz ročne?  '
    04.03.2010 - Klient môže sporiť podľa vlastného uváženia kedykoľvek, mesačne, kvartálne, raz ročne, pravidelne alebo sporadicky, podľa svojich disponibilných zdrojov. Najvýhodnejšie je však pre klienta vložiť čo najviac hneď na začiatku roka, vtedy dosiahne najvyššie zhodnotenie svojich peňazí. '
  • 02.03.2010 - Podporuje sporenie v stavebnej sporiteľni nejako aj štát?  
    03.03.2010 - Áno, štát podporuje stavebných sporiteľov formou štátnej prémie, ktorá je každoročne stanovená vzorcom a je rovnaká pre všetky stavebné sporiteľne. Pre rok 2010 je vo výške 12,5% z ročného vkladu, max. 66,39 € na osobu. Túto sumu klient získa pri tzv. optimálnom ročnom vklade, ktorý je aktuálne 531,12 € za rok, pričom nie je rozhodujúce, či je vklad uskutočnený jednorazovo alebo postupne. V prípade nižšieho ročného vkladu získa klient alikvotnú časť štátnej prémie. Na účet stavebného sporenia klienta je štátna prémia pripísaná na začiatku nasledujúceho kalendárneho roka.

     
  • 01.03.2010 - Prečo by som si mal peniaze na byt sporiť v stavebnej sporiteľmi a nie v banke sa sporiacom účte?  
    02.03.2010 - Predovšetkým, v stavebnej sporiteľni má klient vklady zhodnotené 12,5% štátnou prémiou plus vkladovými úrokmi 2% ročne, a navyše vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni aj atraktívnymi úrokovými bonusmi. Výhodou tiež je, že klient si sporením vytvára výhodnejšie úrokové podmienky, ak by v budúcnosti potreboval väčšie množstvo financií než nasporenú sumu a rozhodol by sa čerpať úver. 
1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve