Minulý rok mali najväčší záujem o spotrebné úvery Nitrania

28.01.2022 (11:55)

Záver roka 2021 naznačil, že objem spotrebných úverov nedosiahne úroveň z predchádzajúceho roka. Medziročne naďalej klesal a v novembri sa znížil o 6,7 %. Podľa údajov Poštovej banky mali v minulom roku o spotrebné úvery najväčší záujem obyvatelia Nitrianskeho kraja. Z pohľadu pohlavia pritom kopíruje záujem o spotrebné úvery demografiu Slovenska, mierne dominujú ženy. Spotrebné úvery sa najčastejšie využívali na malé rekonštrukcie a refinancovanie úverov.

Objem nových spotrebných úverov stláčajú konsolidácie

Celkový objem úverov na Slovensku v predchádzajúcom roku stúpal a tempo ich rastu od začiatku roka zrýchľovalo. Neplatilo to však pri spotrebných úveroch. A hoci sa tempo medziročného poklesu spotrebných úverov koncom roka spomalilo v porovnaní s úvodnými mesiacmi roka 2021, jeho záver naznačuje, že objem spotrebných úverov nedosiahne úroveň z predchádzajúceho roka. Jedným z dôvodov môže byť aj zvýšený záujem o refinancovanie spotrebných úverov. Je vcelku bežnou praxou, že pri refinancovaní hypotéky si klienti jej sumu navýšia práve o svoj spotrebný úver, ten vyplatia a sumu splácajú s nižším výhodnejším úrokom. „Refinancovaniu spotrebných úverov nahrávajú aj aktuálne rekordne nízke úrokové sadzby, takže spojiť si viac spotrebných úverov do jedného umožní klientom nielen znížiť výšku mesačnej splátky, ale zároveň získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu a tým ušetriť financie,“ vysvetľuje Lenka Kalafut Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky.

Najmenej si požičali v Žilinskom a Trenčianskom kraji

Z dát Poštovej banky vyplýva, že v roku 2021 mali najnižší záujem o spotrebné úvery obyvatelia Žilinského a Trenčianskeho kraja. Naopak, výrazne vyšší záujem o spotrebné úvery prejavili klienti z Nitrianskeho kraja. Viac ako 17 % celkového objemu spotrebných úverov načerpali práve Nitrania. Takmer rovnakým dielom si odkrojili z celkového objemu spotrebných úverov klientov Poštovej banky v štyroch krajoch – Banskobystrickom, Bratislavskom, Košickom a Trnavskom. Z prieskumu Poštovej banky*, ktorý sa uskutočnil koncom minulého roka vyplýva, že Slováci si berú spotrebné úvery najčastejšie na menšie rekonštrukcie bývania, nákup nehnuteľnosti, spotrebičov či ojazdeného vozidla. Podľa prieskumu až 20 % Slovákov plánovalo koncom roka využiť spotrebný úver na refinancovanie.

Štruktúra obyvateľov podľa pohlavia sa odráža aj v spotrebných úveroch

Klientky Poštovej banky v minulom roku z celkového objemu spotrebných úverov získali o čosi viac ako mužský klienti, takmer 50,3 %. Reflektuje to výsledky demografického prieskumu na Slovensku, podľa ktorého ženy tvoria 51 % populácie. Najčastejšie siahali po spotrebnom úvere ženy v Bratislavskom kraji, až v takmer 54 %. Naopak, v Prešovskom kraji to boli s rovnakým percentami muži. V minulom roku čerpali ženy v priemere spotrebný úver o 700 eur nižší ako muži.

V roku 2021 zaznamenali úrokové sadzby pri úveroch svoje historické minimá. Tento rok bude úverom nahrávať aj stále rastúca inflácia, ktorá v minulom roku dosiahla výšku 3,2 %. Avšak z dlhodobého hľadiska je potrebné v eurozóne počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať.

*Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse na vzorke 1013 respondentov.

(Tlačová správa) 
Zdroj: Poštová banka,