Môže podvodník ukradnutú identitu využiť na vstup do kasína alebo na online hazard?

Autor: redakcia
14.08.2023 (14:00)

Internetoví podvodníci sa pod rôznymi zámienkami snažia dostať v vašim osobným údajom a následne ich zneužiť a pripraviť vás o peniaze. Banky.sk zisťovali, či si podvodník môže zahrať na váš účet v kasíne.

Pre Banky.sk odpovedá Mgr. Henrieta Borowiecka, z Kancelárie generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier: V poslednej dobe sa na internete rozmáhajú podvody, pri ktorých sa podvodníci snažia dostať k osobným údajom. Stretávate sa s tým, že tieto ukradnuté údaje sa potom používajú napríklad na vstup do kasína?

Úrad pre reguláciu hazardných hier sa pri výkone štátneho dozoru s takouto situáciou nestretáva, vzhľadom k tomu, že vstup do kasína či herne je možný len na základe fyzického predloženia dokladu totožnosti. Pokiaľ by sa ale jednalo o získavanie osobných údajov vo forme skenov identifikačných dokladov, tieto by mohli byť zneužité na registráciu u prevádzkovateľa internetových hazardných hier. Avšak podmienkou vyplývajúcou zo zákona je, že dotyčná osoba by musela disponovať „skenmi“ dvoch dokladov, ktoré sa pri registrácii a zriadení hráčskeho účtu nahrajú do systému prevádzkovateľa.

Ak by sa aj takejto osobe – podvodníkovi, podarilo zriadiť si hráčsky účet na cudzie údaje, prvú dotáciu účtu, keďže sa jednalo o registráciu bez fyzickej prítomnosti, musí táto osoba vykonať z účtu, ku ktorému preukáže vlastníctvo a v tomto prípade už získané – ukradnuté osobné údaje sú nepostačujúce.

Ak by prevádzkovateľ online kasína/herne akceptoval prvú platbu v prípade, kedy majiteľ bankového účtu nie je totožný s osobou, na ktorú je hráčske konto zriadené, postupoval by v rozpore so zákonom.

Inými slovami, každý nový registrovaný hráč si musí dobiť svoj hráčsky účet zo svojho bankového účtu. Čiže, ak by vám na internete ukradli identitu a pod vašim meno by sa podvodník zaregistroval do online kasína, musel by vás zároveň pod rôznymi zámienkami presvedčiť, aby ste mu dobili hráčsky účet zo svojho bankového účtu. Inak si v online kasíne pod vašim menom nezahrá.
Zdroj: Úrad pre reguláciu hazardných hier, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com