Pozor na podvodníkov úradujúcich na inzertných portáloch

Autor: redakčne upravené
08.08.2022 (10:15)

Ak predávate veci prostredníctvom inzertných portálov, alebo cez facebookové skupiny, majte sa na pozore pred podvodníkmi. Pozreli sme sa na metódy, ktoré používajú .

„Upozorňujeme spotrebiteľov na rozmáhajúcu sa podvodnú činnosť, ktorá sa týka inzertných portálov. Úradujú tam podvodníci, ktorí predstierajú naliehavý záujem o inzerovaný tovar, no v skutočnosti vás chcú pripraviť o finančné prostriedky. Funguje to tak, že vás podvodník osloví cez správu s tým, že za ponuku chce ihneď zaplatiť. Za týmto účelom vám zašle podvodný link a žiada o jeho otvorenie pod vymyslenou zámienkou napríklad kreditovania platobnej karty, prijatia platby, či úhrady nákladov za dopravu. Po otvorení podvodného linku od vás požaduje zadanie údajov z platobnej karty. Nepozornosťou tak môžete prísť o nemalé finančné prostriedky,“ upozorňuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Podvodníka rozpoznáte v momente, keď od vás žiada akékoľvek údaje o platobnej karte. Na to, aby vám zaplatil mu totiž stačí číslo vášho účtu. Odborníci na bezpečnosť platieb odporúčajú, neklikať na žiadne linky a okamžite ukončiť komunikáciu s podozrivou osobou.

Ako podvodom predchádzať?

  • neotvárajte neznáme správy, neklikajte na linky a neotvárajte prílohy, ktoré su k nim pripojené
  • neposkytujte nikomu údaje o platobnej karte ani prístupové kódy do internetbankingu
  • čítajte doručené autorizačné správy z banky, nepotvrdzujte žiadnu z nich bez prečítania
Aj keď na podvodný link kliknete, často je potrebná vaša ďalšia súčinnosť, napríklad zadanie kódu z autorizačnej správy. Autorizačné správy môžu byť zasielané napríklad pre účely aktivácie mobilného bankovníctva alebo odsúhlasenia platby v prospech obchodníka. To, že si poriadne prečítate autorizačnú správu z banky vám pomôže zabrániť finančnej škode. "V praxi sa totižto pomerne často stretávame s tým, že spotrebitelia nevenujú dostatočnú pozornosť obsahu autorizačných správ a kódy v nich uvedené bez ďalšieho potvrdzujú", hovorí S. Ďatelinková

Ak ste sa stali obeťou podvodu, bezodkladne kontaktujte vašu banku a požiadajte o blokáciu platobnej karty či prístupu do elektronického bankovníctva. Súčasne podajte trestné oznámenie na polícii.
 
Zdroj: Inštitút alternatívneho riešenia sporov SBA, Foto: THERESE REYES, Burst.shopify.com