Platobný styk

Peter Tejbus
Logo Slovenskej sporiteľne

Pýtajte sa Petra Tejbusa, riaditeľa odboru platobného styku a vysporiadania Slovenskej sporiteľne. Vaše otázky prijímame od 5.10.2009 do 31.10.2009.
  • 09.11.2009 - Ak pošlem peniaze z jedného môjho účtu v piatok, na výpise je piatkový dátum a peniaze sa mi prestávajú úročiť v piatok. Prijímajúca banka mi peniaze pripíše na účet v pondelok. Predpokladám, že peniaze sa úročia od pondelku. Kde reálne budú figurovať moje peniaze dva dni? Úročia sa aj úroky za tie dva dni?
    10.11.2009 - Peniaze sa prestávajú úročiť už vo štvrtok, keďže v piatok ku koncu dňa ich na účte už nemáte. Pre úročenie je rozhodujúci stav na konci účtovného dňa.. Predpoklad, že peniaze sa úročia až od pondelku je správny. Aj tu je pre úročenie je rozhodujúci stav na konci účtovného dňa. Začiatok úročenia majú banky stanovený vo svojich obchodných podmienkach. Peniaze sú dva dni u spracovateľa domáceho klíringu NBS, na systémoch EuroSIPS. úroky sa za tie dva dni neúročia, keďže ich nemáte na svojom účte.
  • 26.10.2009 - Chcel by som previesť finančné prostriedky z môjho účtu na Slovensku na účet, ktorý mám u zahraničného obchodníka s cennými papiermi v Česku. Aké číslo platobného titulu mám použiť?
    28.10.2009 - Použil by som PT 700 Transakcie s finančnými aktívami vo vzťahu k zahraničiu -nkasá a platby medzi rezidentmi a nerezidentmi v oblasti finančných aktív so vzťahom k zahraničiu. Tieto transakcie zahŕňajú transakcie zahraničných priamych investícií, konto poolingu, zahraničných portfóliových investícií, zahraničných cenných papierov, finančných derivátov, poskytnutých úverov, faktoringu a forfaitingu, vkladov a ostatných položiek s finančnými aktívami, ktoré majú vzťah k zahraničiu.
  • 26.10.2009 - Vzťahuje sa k tomu, že mám otvorený účet u zahraničného obchodníka s cennými papiermi alebo že tam chcem poslať peniaze nejaká ohlasovacia povinnosť v NBS? Ak áno, akým spôsobom sa vykonáva?
    28.10.2009 - Ohlasovacia povinnosť voči NBS už bola zrušená, naďalej však platí povinnosť výnosy z obchodovania s cennými papiermi priznávať v Daňovom priznaní za príslušný rok. Keďže výnos bude automaticky zdanený v Česku sadzbou 25%, odporúčal by som vybaviť si na príslušnom daňovom úrade Daňový domicil a následne si vyžiadať u príslušného českého správcu dane vrátenie rozdielu v dani do slovenských 19%, čo umožňuje dvojstranná dohoda Slovenska s Českom o zamedzení dvojitého zdanenia.
  • 16.10.2009 - Pri ktorých platbách ma individuálny klient platiť inkasom či trvalým príkazom?
    20.10.2009 - Súhlas s inkasom alebo trvalý príkaz sú vhodné prostriedky na úhrady všetkých pravidelných
    a opakovaných platieb za nájomné, elektrinu, vodu či plyn, leasingové splátky, poistné, platby za telefón, internet, satelitnú TV, ale aj predplatné za tlač či stravovanie v školskej jedálni. Pri inkase dáva klient dodávateľovi služby súhlas na inkasovanie vopred dohodnutej čiastky zo svojho účtu, pričom môže obmedziť hornú hranicu, do ktorej môže dodávateľ inkasovať a počet opakovaní za dané obdobie. To je vhodné napr. pri platbách za telefón. Pri trvalom príkaze klient sám stanoví presnú čiastku úhrady a termín, kedy sa má zrealizovať.

  • 12.10.2009 - Chcel som si zabezpečiť šeky, ale na Slovensku ich vraj vydáva máloktorá banka. Poskytujú banky napríklad vydanie šekovej knižky. Ak áno, aké sú poplatky?
    20.10.2009 - Šeky nikdy neboli na Slovensku veľmi rozšírené. Používali ich najmä firmy buď v zahraničnom platobnom styku alebo pri výberoch hotovosti zo svojich bankových účtov. Na Slovensku šeky vydávajú prakticky všetky banky s výnimkou Tatra banky. Iné je to so súkromnými a cestovnými šekmi, ktoré má v ponuke len zopár slovenských bánk.
    Ak by ste chceli cestovný šek hodnotu predtlačenú na šekoch musíte banke zaplatiť v plnej výške okamžite, poplatok alebo províziu až ich výmene. Banky, ktoré predávajú cestovné šeky ich aj nakupujú, poplatky sa pohybujú na úrovni 1 % z hodnoty šeku, maximum býva obmedzené 66 až 100 eurami.
    Ak by ste chceli súkromnú šekovú knižku k bankovému účtu je to tiež možné. V tomto prípade nie je na šeku vyznačená suma, ale jeho majiteľ a banka, v ktorej treba takýto šek predložiť na preplatenie. Vydanie súkromnej šekovej knižky závisí od dôveryhodnosti klienta, ktorú hodnotí jeho banka a schopnosti klienta svoje šeky následne preplatiť. Vydanie súkromnej šekovej knižky je spravidla zarátané v cene služby. Poplatky sa pohybujú na úrovni 1 až 2 % z jeho hodnoty, najviac však do výšky 100 eur, ale môžu byť zvýšené o ďalšie poplatky súvisiace s rýchlosťou predloženia, preplatenia, overenia pravosti až po riešenie prípadného nepreplatenia šeku alebo poplatkov korešpondenčnej banky.
  • 09.10.2009 - Aké poplatky si účtuje pri zahraničnom prevode korešpondenčná banka?
    12.10.2009 - Korešpondenčná banka si účtuje poplatky súvisiace s realizáciou prevodu, ak príkazca požiada svoju banku o platbu s platobnou podmienkou OUR. Platobná podmienka OUR znamená, že všetky poplatky spojené s realizáciou prevodu v zahraničí znáša príkazca. Tieto poplatky sa môžu pohybovať medzi 15 až 50 EUR. Čím viac prostredníkov - korešpondenčných bánk sa na realizácii
    prevodu podieľa, tým sa môžu poplatky zvýšiť. Snahou našej banky je čo najviac využívať priame doručovanie zahraničných platieb do banky príjemcu.

  • 08.10.2009 - Musím pri platbe do zahraničia využívať korešpondenčnú banku?
    12.10.2009 - Klient v príkaze zadáva iba banku, ktorá vedie účet príjemcovi platby. Pokiaľ naša banka nemá priamo v tejto banke otvorený účet, z ktorého by zrealizovala zadanú platbu v prospech príjemcu, musí v danej krajine požiadať inú, tzv. korešpondenčnú banku, kde má otvorený účet, aby takýto prevod sprostredkovala.
  • 05.10.2009 - Využívajú sa ešte platby šekom a kto ich používa?
    09.10.2009 - V domácom platobnom styku sa šeky už skoro vôbec nevyužívajú, zostali iba podnikové šeky na výber hotovosti v banke.
    V zahraničí sú šeky veľmi rozšírené najmä v anglosaských krajinách a používajú sa na súkromné platby, na výplaty miezd, sociálnych dávok, nemocenského a dôchodkov. Úhrady šekom medzi podnikmi vytláčajú bankové prevody, najmä pre ich rýchlosť a bezpečnosť. Cestovné šeky už najmä v Európe vytlačilo používanie bankových kariet.

  • 02.10.2009 - Kedy je výhodnejšie pre firmu platiť faktoringom alebo forfightingom?
    05.10.2009 - Faktoring je vlastne odkup krátkodobých pohľadávok pred lehotou splatnosti. Je vhodný pre firmy, ktoré majú dlhodobé obchodné vzťahy s osvedčenými odberateľmi. Pokiaľ fakturujú svoje dodávky so splatnosťou viac ako 14 dní, faktoringová spoločnosť alebo banka od nich "odkúpi" tieto faktúry ešte pred splatnosťou. Tým firma získa rýchlejšie svoje peniaze. Faktoringová spoločnosť inkasuje hodnotu faktúry od dodávateľa až v deň jej splatnosti.
    Forfaiting je vhodný spôsob prefinancovania najmä exportných dodávok, kedy majú faktúry splatnosť viac ako 45 dní až do 1 roka a často sú spojené s vystavením zmenky a sprievodných dokumentov. Exportujúca firma môže odberateľom poskytnúť dlhšie splatnosti a od forfaitingovej spoločnosti alebo banky rýchlejšie získať svoje peniaze, pričom náklady tejto služby môže zakalkulovať do ceny dodávky.
    V oboch prípadoch si banka overuje bonitu zúčastnených firiem, kvalitu ich vzájomnej spolupráce a podmienky obchodného kontraktu.

  • 01.10.2009 - Ako sú spoplatnené zmeny trvalého príkazu cez internetbanking?
    05.10.2009 - Zmena trvalého príkazu cez internetbanking je štandardne spoplatnená sadzbou 0,50 € (15 Sk) za zmenenú položku. Pre klientov, ktorí využívajú jeden z balíkov služieb je takáto zmena bezplatná.
Ďalšie témy v poradenstve