Regulácie bankových poplatkov zvyčajne nevedú k zníženiu cien

Autor: Andrej Dorič
10.09.2013 (07:00)

Medzibankové poplatky sa môžu znížiť, ale nie je isté či sa znížia aj ceny pre zákazníkov a zvýši počet bezhotovostných platieb 

Európski úradníci radi regulujú. Veľmi obľúbeným terčom sú v poslednom čase aj banky, keďže sú spoluzodpovedné za vypuknutie finančnej a následne hospodárskej krízy.

Najnovšie si Európska komisia vymyslela, že by mohla nastaviť maximálne medzibankové poplatky, ktoré si banky navzájom účtujú pri platbách ich klientov kartami. Úradníci z Bruselu chcú takto podporiť bezhotovostné platby a znížiť ceny u obchodníkov, ktorí musia platiť kartovým spoločnostiam či bankám za platobné terminály a náklady si premietnu do cien pre zákazníkov. BANKY.sk v najnovšej ankete zisťovali či tento nápad môže fungovať v praxi.

Väčšina našich respondentov z Top osobnosti bankového sektora tvrdí, že regulácia nebude mať žiadaný účinok ani na nárast bezhotovostných platieb ani na zníženie cien.

„Skúseností z iných krajín, kde bola regulácia zavedená, potvrdzujú, že zníženie výmenných poplatkov neprinieslo očakávané zníženie cien. Takisto regulácia výmenných poplatkov v týchto krajinách nepodporila nárast bezhotovostných platieb, práve naopak došlo k spomaleniu ich nárastu a zvýšilo sa využívanie hotovosti,“ tvrdí Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.

Podľa nej jediní, kto v minulosti profitoval zo zníženia výmenných poplatkov boli obchodníci, ktorí aj napriek nižším nákladom na akceptáciu kariet nepristúpili k zníženiu cien.

Neprehliadnite

Banky si zníženie poplatkov vykryjú inde


Reguláciu medzibankových poplatkov pri platbe kartou nepovažuje za správny krok ani Oyvind Oanes, generálny riaditeľ ZUNO bank na Slovensku.

„Je tu riziko, že ... banky nebudú vedieť pokryť svoje náklady na spracovanie kariet a kartových transakcií a budú hľadať iné zdroje výnosov. V konečnom dôsledku by držiteľ karty za bankové služby možno platil viac,“ myslí si Oanes.

Podobne uvažuje aj Andrej Zaťko, riaditeľ J&T Banky, keď varuje, že ak návrh prejde banky si zníženie medzibankových poplatkov vykompenzujú zdražením iných služieb ako napríklad poplatkov za vydávanie platobných kariet, za údržbu terminálov alebo za výber z bankomatu.

Na druhej strane, Imrich Béreš, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, si myslí, že zníženie maximálnych výmenných poplatkov, môže zatraktívniť používanie platobných kariet.

„Poskytovatelia platobných služieb usporia na nákladoch za hotovostné operácie či nákladoch na správu bankomatov a menším obchodníkom sa znížia náklady,“ vysvetľuje.

Béreš však neočakáva, že sa touto reguláciou znížia spotrebiteľské ceny. „Príkladom môže byť aj zníženie sadzby DPH, ktoré automaticky neprinieslo pokles cien,“ dodáva.
 
Foto: Ivan Sedlák