Účet v banke - ako si vybrať ten správny

Autor: redakcia
14.01.2019 (10:20)

Mať účet v banke je dnes už samozrejmosťou. Pri jeho výbere zvážte niekoľko kritérii, aby ste so svojim novým účtom boli spokojní. Prečítajte si, na čo by ste nemali zabudnúť.


Banky ponúkajú rôzne typy účtov, od obyčajných bežných účtov, pri ktorých si za každú transakciu musíte zaplatiť poplatok podľa cenníka, až po drahé prémiové účty, ktoré zahŕňajú neobmedzený počet transakcií.

Zamyslite sa nad tým, akým spôsobom využívate bankové služby a v akom rozsahu, aby ste zbytočne neplatili za niečo, čo ani nepotrebujete.
 

Výber účtu netreba podceniť. Budete ho využívať dlhú dobu, preto je dôležité aby spĺňal vaše požiadavky.

Aké služby využívam najviac

Financie spravujem cez internetbanking alebo mobil banking - hľadajte banku s kvalitným internetovým bankovníctvom a modernou mobilnou aplikáciou. Cez každú aplikáciu už zadáte prevodný príkaz, no nie v každej sa napríklad dajú nastaviť limity na platobnej karte, či nasnímať QR kód. Aj internet banking je každý iný. Niektoré banky ponúkajú klientom možnosť komplexného sledovania a plánovania svojich financií, či personalizácie celého internetbankingu.

690x65-A

Často vyberám z bankomatu - v tomto prípade, si hľadajte účet, v ktorom budete mať zahrnuté neobmedzené výbery z bankomatu. Pozor, je rozdiel či vyberáte z bankomatu svojej banky, alebo cudzieho bankomatu. Zvyčajne banky majú v balíkoch služieb zahrnuté výbery iba z bankomatu vlastnej banky, no sú i výnimky.

Ak potrebujete viac ako jednu kartu k účtu, overte si, či sú zahrnuté v balíku. Inak za dodatkové karty si budete musieť priplatiť.
 

Otvoriť si účet v banke len preto, lebo dostanete ako darček farbičky, je veľmi krátkozraké.

 
Často cestujem do zahraničia - v tomto prípade oceníte, ak z banky dostanete platobnú kartu VISA aj MasterCard a neobmedzené výbery z bankomatu v cudzine. Taktiež sa vám zíde možnosť uzavrieť cestovné poistenie priamo cez mobilnú aplikáciu banky.

Neprehliadnite Často navštevujem pobočku banky - zistite si, koľko má banka pobočiek vo vašom okolí. Nielen v blízkosti vášho domova, ale aj v miestach, na ktorých sa často nachádzate. Všimnite si aj otváracie hodiny.

Koľko zaplatím na poplatkoch

Nemenej dôležitým kritériom pri výbere účtu je aj výška poplatkov. Pri priemernej cene za účet 5-7 EUR mesačne, za rok zaplatíte banke za vedenie účtu 60 - 84 eur. Pre klienta ideálna situácia je, keď za účet neplatí žiadne poplatky. Aj to sa dá. Niektoré banky ponúkajú účty bez mesačného poplatku. Jedná sa o internetové banky (365.bank, Fio banka a mBank). Klasické banky si za vedenie účtu pýtajú poplatok, no zároveň ponúkajú vernostné programy. Splnením podmienok si klienti môžu znížiť poplatok za vedenie účtu o 50% alebo dokonca získať účet bez poplatku. Vernostným programom sa budeme venovať v ďalšom článku.

Vyberte si účet tak, aby spravovanie vašich peňazí nebolo pre vás záťažou, ani časovou ani finančnou.

Dnes už nie je problém presťahovať účet z jednej banky do druhej, dokonca to celé nová banka vybaví za vás. Ale pri každej zmene účtu sa nevyhnete administratíve, napríklad oznámenie nového čísla účtu zamestnávateľovi, či zaregistrovanie novej platobnej karty do internetových platforiem ako airbnb, ebay,...
 
Foto: Ivan Sedlák