Úver úplne cez web vybavíte len niekde

Autor: Mário Skyba
22.05.2017 (20:00)

Na weboch bánk môžete požiadať o úver online. V praxi to však neznamená, že si pôžičku bez návštevy pobočky naozaj vybavíte.

Ak by ste chceli od banky pôžičku bez toho, aby vás osobne videla v pobočke, dá sa to - ale zvyčajne len keď ste jej klientom už istú dobu. Vtedy o vás banka vie viac - a viac vám dôveruje. Pozná vaše príjmy aj obraty na účte a ďalšie údaje si vie o vás zistiť v Sociálnej poisťovni či v úverovom registri. Úplne nového človeka si banka musí lepšie preveriť (najmä jeho bonitu a úverovú históriu) a zvyčajne ho chce vidieť aj v pobočke.
 
Online pôžičky však už nie sú doménou iba internetových bánk. Dnes majú túto možnosť aj niektoré kamenné banky. Ponúkame vám prehľad ako to funguje u niektorých z nich.
 

Čo vás zaujímalo v poradni
Ako refinancovať alebo získať výhodný spotrebný úver

Overenie cez webkameru

Z kamenných bánk zatiaľ ponúka úplne online proces vybavenia úveru napríklad Slovenská sporiteľňa. Ak ste klientom tejto banky, stačí vám požiadať o úver cez internetbanking.
 
Ak klientom nie ste, budete na vybavenie pôžičky potrebovať webkameru. Cez ňu si banka overí vašu totožnosť vďaka občianskemu či vodičskému preukazu. Doklady ukážete na web kameru a potom sa v nej aj sami odfotíte. Proces je jednoduchý a netreba ani dodatočne podpisovať zmluvu u kuriéra. Všetky potrebné dokumenty podpíšete elektronicky vyhlásením a zakliknutím potrebných súhlasov. Na vaše overenie musíte ešte poslať banke jeden cent na zberný účet z vašej starej banky. Takže nový bežný účet si v banke zakladať nemusíte. Ako to vyzerá v praxi, môžete vidieť v inštruktážnom videu.
 
 Neprehliadnite

Online iba niečo

V Tatra banke je online iba spracovanie predschváleného spotrebného úveru, ktorý banka ponúka vybraným klientom banky. Funguje to tak, že klientovi sa v internet bankingu aj v mobilnej aplikácii zobrazí ponuka s konkrétnymi podmienkami úveru. Potvrdením súhlasu s týmito podmienkami priamo na internete si viete pôžičku načerpať do niekoľkých minút. Zmluvy si potom môžete dať poslať do svojho internet bankingu či cez kuriéra. Podobne funguje online požičiavanie aj vo VÚB banke.
 
UniCredit Bank ponúka online refinancovanie hypotekárnych úverov. Všetky dokumenty k hypotéke si môžete naskenovať alebo odfotiť telefónom a potom nahrať cez webovú aplikáciu na unicreditshop.sk. Podpísať úverovú zmluvu však už budete musieť ísť do pobočky.
 
V ostatných kamenných bankách fungujú žiadosti o spotrebný úver tak, že na webe vypíšete svoje kontaktné údaje a banka vám zavolá späť. Na dotiahnutie úveru do konca budete musieť ísť do pobočky, kde od vás budú potrebovať doklady totožnosti a podpis úverovej zmluvy.
 
V mBank vybavíte úver úplne cez web iba v prípade, ak ste už klientom banky. Vtedy požiadate o pôžičku cez internet a úverovú zmluvu tiež podpíšete priamo v internet bankingu. Ak klientom tejto online banky nie ste, budete musieť navštíviť pobočku, kam donesiete doklady totožnosti aj potvrdenie o príjme. Účet si v tejto internetovej banke pri online úvere otvárať nemusíte.

K peniazom cez internet sa dostanete skoro

Od požiadania o úver cez web až po pripísanie peňazí na účet môže trvať niekoľko minút, hodín alebo dní. Rýchlosť záleží nielen na banke, ale aj na vás – na tom, ako máte pripravené potrebné dokumenty a na tom, či ste klient banky alebo nie.

Iné možnosti

Čiastočne online vám ponúkajú pôžičky aj nebankové subjekty. Zvyčajne to funguje tak, že cez internet síce o úver požiadate, ale doklady o príjmoch a finálne vybavenie pôžičky budete musieť posielať poštou alebo zaniesť osobne na pobočku.
Foto: redakcia