Väčšina zamestnancov UniCreditu hlasovala za vyhlásenie štrajku, ktorý bude vyhlásený v najbližších dňoch

30.11.2023 (16:35)

Niektorí zamestnanci UniCredit majú pocit, že je na nich vyvíjaný nátlak. Predsedníčka odborov im pripomína, že majú morálne právo bojovať proti svojmu ochudobňovaniu a na ich strane je aj zákon.

Vyše polovica slovenských zamestnancov UniCredit Bank Czech republik and Slovakia podpísala svoj súhlas so zapojením sa do celoslovenského štrajku.Sme krok od jeho vyhlásenia a zamestnávateľ s nami stále normálne nekomunikuje,“ hovorí Jana Százsová, predsedníčka Základnej organizácie odborového zväzu spoločnosti. Kým s vedením banky naposledy osobne rokovali začiatkom novembra, množia sa znepokojujúce informácie o neoficiálnych aktivitách manažmentu. Od viacerých svojich kolegov, ktorí majú obavy zverejniť svoje meno, sa dozvedá o náznakoch odhovárania od štrajku zo strany nadriadených. Majú pocit, že je na nich vyvíjaný nátlak. „Samozrejme, zamestnanci o tom nechcú hovoriť verejne,“ podotýka J. Szászová.

Svojich kolegov však upokojuje a vysvetľuje im, že štrajkom neporušujú žiaden zákon a na túto akciu majú aj morálne právo. Podotýka, že nechcú nič iné, len nebyť ďalej ochudobňovaní aby na nich boli aplikované rovnaké pravidlá odmeňovania ako na kolegov z iných európskych pobočiek banky. Podiel personálnych nákladov k výnosom je v rámci skupiny UniCredit Bank najnižší v Čechách aj na Slovensku. Lepšie sú na tom dokonca aj kolegovia v Chorvátsku, kde tento ukazovateľ predstavuje 22,16 %, či v Rumunsku s 20,38 %. Na Slovensku a v Čechách sa pohybuje len na úrovni 18,74 %.

Banke pritom druhý rok po sebe rastú zisky. Vlani stúpla jej ziskovosť medziročne o 32,6 %a počas prvého polroka 2023 o 23,4 %. Platy jej zamestnancov však nepokrývajú ani infláciu. Vlani sa pohybovala na úrovni 12,8 %, no platy vzrástli len o 6,19 %. Tohtoročná inflácia je na úrovni 11 %. Banka chce pritom budúcoročné platy plošne zvýšiť len o 7 %. Individuálne zvýši platy o ďalšie 3 % zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne výšky platov. Z platov všetkých zamestnancov chce zabezpečiť to, čo je jej povinnosť zo zákona. Aby sa s rovnakými zamestnancami zaobchádzalo rovnako.

K navýšeniu platov, ktoré opäť nepokryje ani tohtoročnú infláciu, má dôjsť až od apríla budúceho roku. A namiesto navrhovaného dovolenkového príplatku vo výške 60 % mesačnej mzdy chce banka vyplatiť len 35 %mesačnej mzdy v podobe koncoročného bonusu. Do niekoľkomesačného rokovania vedenia banky s odborármi vstúpil pred niekoľkými týždňami aj sprostredkovateľ. Ani jeho návrh banka neakceptovala. A tak sa každým dňom očakáva štrajk jej zamestnancov.
 
Zdroj: Základná organizácia odborového zväzu pri UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Foto: Ivan Sedlák