Vianočný nákup - porovnanie povolené prečerpanie vs. kreditka I.

Autor: redakcia
28.11.2018 (09:00)

Pred Vianocami ľudia rozmýšľajú ako obdarovať blízkych. Nie všetci na darčeky majú vlastné zdroje. Banky.sk sa pozreli na to, aké výhody a nevýhody má nákup na kreditku a cez povolené prečerpanie na účte.


Požičať na darčeky si dnes človek môže doslova kdekoľvek. Na webe, u nebankoviek, v bankách, z komunitných portálov cez peer-to-peer platformy, ale aj priamo v obchode u predajcu na splátky.

Niektorí kupujúci si myslia, že tovar na splátky ani nie je úver, ale mýlia sa. To, že sú pri tovare lákadlá ako nulové navýšenie či nebodaj nulový úrok, neznamená, že darček človek nepreplatí ani o cent. Naopak, pri takých ponukách treba zbystriť pozornosť.

Zoberme si napríklad notebook, ktorý na portále Hej.sk stojí okolo 500 eur. Pozrime sa, koľko by sme za neho zaplatili, ak by sme si ho kúpili:
  • cez povolené prečerpanie
  • kreditku
(V ďalšom článku sa pozrieme, ako draho nás vyjde tento istý nákup na pôžičku z banky a cez splátkový predaj v obchode.)

Neprehliadnite

Rýchle peniaze v mínuse

Najrýchlejšie si viete na darčeky požičať cez povolené prečerpanie na vlastnom účte. Banka vám vlastne povolí ísť do mínusu na vašom účte. Táto lákavá ponuka má však svoje nástrahy v podobe vysokého úroku.

Banky si na tomto úvere účtujú úroky až do 20% ročne. Vy síce platíte úrok len za dni, ktoré máte v mesiaci prečerpaný účet, ale keď ste v mínuse príliš dlho, môže vás to na úrokoch stáť desiatky až stovky eur ročne, podľa výšky prečerpanej sumy. Odborníci preto radia využívať povolené prečerpanie len na preklenutie krátkodobého výpadku finančných prostriedkov v rámci jedného či dvoch mesiacov.

Ak by ste boli v mínuse na povolenom prečerpaní celý rok v sume 500 eur, (predpokladáme, že by ste síce vkladali na účet výplatu, ale na konci mesiaca by ste opäť boli v mínuse 500 eur), v ČSOB by ste na úrokoch (19,5 %) ročne zaplatili 97,5 eur.
 

Kreditka len na krátky čas

Požičať si na darčeky môžete aj cez kreditnú kartu. Jej výhodou je, že peniaze máte k dispozícii rýchlo a bez úroku v rámci bezúročného obdobia (od 40 do 55 dní podľa banky). Ak ste disciplinovaní, a po Vianociach úver splatíte, navyše nič nezaplatíte. Ak sa vám dlh splatiť nepodarí, mali by ste vedieť, že na kreditkách sú tiež vysoké úroky, ktoré siahajú až po 20% z nesplatenej čiastky a navyše sa platí aj poplatok 5% za omeškanú platbu. Sankčný úrok z neuhradenej minimálnej splátky nabieha denne a neúčtuje sa na ťarchu úverového účtu. Ak ste v omeškaní so splatením minimálnej splátky alebo jej časti za predchádzajúci mesiac, banka v nasledujúcom období navýši minimálnu splátku o omeškanú časť minimálnej splátky za predchádzajúci mesiac.

Odporucame
V našom prípade 500 eurového úveru na notebook by mohli nastať dva prípady:
  1. Ak by ste 500 eurový dlh na kreditke splácali aspoň čiastočne (minimálne 5% z čerpanej sumy, ale hneď potom vyčerpali 500 eur), za rok by ste v ČSOB na úrokoch (19,5%) zaplatili vyše 97 eur.
  2. Horšie by to bolo, ak by ste mesačne nesplácali ani minimálnu splátku. Vtedy by ste sa dostali do omeškania a váš úrok by bol navýšený o 5% sankčný úrok z nesplatenej minimálnej čiastky, teda celkový úrok by bol až 24,5%. Navyše úver by sa predražil ešte aj o poplatky za upomienky a výzvy v sumách 20 a 40 eur. Prípadne aj za náklady na vymáhanie pohľadávky. Vypočítať celkové náklady na úver je ťažké, ale určite by boli v stovkách eur.

V ďalšom článku sa pozrieme, ako draho nás vyjde tento istý nákup na pôžičku z banky a cez splátkový predaj v obchode.

Povolené prečerpanie
(vhodné na nižšie výdavky, ktoré splatíte do dvoch mesiacov)

+ úroky platíte len z vyčerpanej čiastky - vyššie úroky
+ bez poplatku za poskytnutie  
+ úver sa automaticky obnovuje  
+ flexibilita v splácaní  
 

Kreditná karta
(vhodná, keď vieme celý dlh uhradiť v rámci bezúročného obdobia)

+ bezúročné obdobie - vyššie úroky
+ automatická obnova úveru - vysoký sankčný úrok
  - fixný ročný poplatok za kreditku

Foto: Nicole De Khors, Burst.shopify.com