Vložiť peniaze do zlata sa oplatí trpezlivým investorom

Autor: Andrej Dorič
28.06.2013 (16:45)

BANKY.sk zisťovali, či sa oplatí dnes investovať do zlata, keď jeho cena neustále klesá. 
 
Cena zlata od konca roku 2011, kedy dosiahla svoj vrchol na úrovni 1900 dolárov za uncu, postupne klesá.  Dnes sa tento žltý kov obchoduje za cenu okolo 1200 dolárov. Spýtali sme sa analytikov bánk na Slovensku, či by aj napriek tomu odporúčali zlato ako investíciu.

Hoci analytici priznávajú, že dnes nie je cena zlata lákavá odporúčajú ho ako vhodný nástroj na diverzifikáciu investičného portfólia. To znamená, že by ste do jeho nákupu mohli vložiť časť peňazí, ale nie všetky.

„Zlato je históriou overený uchovávateľ hodnôt, a preto má zmysel, aby bolo súčasťou portfólia investorov. Odporúčame, aby tvorilo 5-15% celkového portfólia,“ radí Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY. 

Michal Orlovský, vedúci oddelenia retailu a riadenia investičných produktov v Slovenskej sporiteľni tiež hovorí, že zlato stále poskytuje investorom s dlhým investičným horizontom zaujímavú príležitosť na nákup. 

Cena zlata podľa Pánisa padá preto, lebo v súčasnosti existuje malá pravdepodobnosť systémového kolapsu finančného systému, rozpadu eurozóny a inflačné tlaky sú nízke. Záujem o zlato stúpa najmä v neistých časoch. Vtedy sa môže radovať z vyššieho dopytu aj každé zlatníctvo, ktoré predáva zlaté šperky.

„Navyše akciové trhy sa pohybujú okolo historických maxím a výnosy na dlhopisoch rastú. Všetky tieto faktory znižujú atraktivitu investovania do zlata,“ dodáva anlytik J&T BANKY. 

Aké formy zlata kúpite v banke

Ak chcete nakúpiť zlato v banke, prstene či retiazky tam nedostanete. Slovenská sporiteľňa vám ponúkne investičné alebo fyzické zlato vo forme zlatých odliatkov (tehličiek) a zlatých mincí. „Alternatívou je investícia formou cenného papiera - Zlatého certifikátu, ktorého hodnota závisí od vývoja zlata na komoditných trhoch,“ vysvetľuje Orlovský. 

V J&T BANKE okrem nákupu fyzického zlata a zlatých mincí, môžete nakúpiť „papierové zlato“ formou ETF fondov, futures kontraktov alebo zlatých certifikátov. Prípadne môžete investovať do akcií firiem zaoberajúcich sa ťažbou zlata.

Neprehliadnite:

Za úschovu zlatej tehličky si priplatíte

Ak si kúpite zlatú tehličku v banke, nezabudnite, že ju musíte aj niekde skladovať. Banky vám ju u seba uložia, ale nie zadarmo. 

V Slovenskej sporiteľni si svoje zlato môžete uložiť v bezpečnostnej schránke a mať k nemu kedykoľvek prístup, alebo môžete využiť službu Custody (uloženie zlata). „Poplatok závisí od množstva uloženého zlata, typu prenajatej schránky či výšky požadovaného poistenia,“ informuje Orlovský.

Pánis z J&T BANKY je pri poplatkoch konkrétnejší. Klienti si môžu uskladniť zlato v trezore banky. Úschova 1 kg zlata vás v trezore tejto banky vyjde na 350 eur ročne, v prípade 100 gramového odliatku zlata zaplatíte 40 eur ročne. 

Ďalšou alternatívou je využitie bezpečnostných schránok, ktoré sú trocha lacnejšie. Poplatok za ich prenájom sa pohybuje vo výške od 60 do 240 eur ročne v závislosti od veľkosti schránky.
Foto: Ivan Sedlák