Whisky kraľuje zberateľským aktívam. Za rok zarobila 40 percent

15.03.2019 (11:00)

Zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili celkovo o deväť percent. Najmä vďaka 40-percentnému rastu cien whisky, ktorej sekundovali mince, vína a umenie. Neoplatilo sa investovať do šperkov, ktorých cena klesla o päť percent.Pri pohľade na posledných desať rokov sa Index 10 hlavných tried zberateľstva zhodnotil až o 161 percent. Zberateľské aktíva tak prekonali napríklad celkovú návratnosť investícií do akciového indexu MSCI World za túto periódu, ktorý dosiahol 153- percentný rast. Vyplýva to z celosvetového prieskumu Wealth Reportu 2019 konzultačnej spoločnosti Knight Frank.

Vlani sa oplatilo investovať najviac do whisky, jej hodnota išla podľa dát The Knight Frank Rare Whisky 100 Index nahor o 40 percent. „Medzi zberateľmi bol záujem najmä o raritné single malt škótske whisky. V závere roka dokonca dvakrát padol aukčný rekord, v oboch prípadoch išlo o fľaše destilérie Macallan, ročníka 1926,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Prvá bola vydražená v októbri za 700-tisíc libier. O mesiac neskôr iná fľaša, ktorú ručne maľoval Michael Dillon, vymenila majiteľov za rovný milión libier. Za ostatných 10 rokov pritom agregátny index whisky vzrástol o 582 percent.

Untitled-1

Dvojciferné zhodnotenie v minulom roku dosiahli podľa Stanley Gibbons indexov aj mince, ktoré vzrástli o 12 percent. Po slabom roku 2017, keď ich relatívnu atraktivitu znižoval boom okolo digitálnych mien, sa tak obnovilo ich dynamické tempo zhodnocovania. V auguste 2018 vydražili tretiu najdrahšiu mincu v histórii - niklovú dolárovú päťcentovku Hlava slobody z roku 1913 - za 4,56 milióna dolárov. V Európe zaujal poľský dražobný rekord, ktorý patrí zlatému stodukátu z roku 1621 s cenou 2,2 milióna dolárov.

Burgundské vína zarábajú

Svižný rast si minulý rok udržali aj vína, keď sa podľa Liv-Ex Fine Wine 1000 indexu zhodnotili o deväť percent. Subindex mapujúci ceny najviac obchodovaných bielych a červených vín z Burgundska sa posunul nahor dokonca o takmer 33 percent na nové historické maximá a za ostatných päť rokov sa viac ako zdvojnásobil. Za dynamickým rastom cien burgundských vín v ostatných rokoch, najmä Grand Crus z vinárstiev Raveneau, Romanée Conti, Roumier a Rousseau, stoja dva hlavné faktory. „Prvým je séria slabších úrod, ktoré kulminovali v roku 2016, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Druhým je silný dopyt od ázijských zákazníkov, vrátane tých čínskych, ktorí boli v minulosti zameraní len na červené vína z Bordeaux, no dnes sa ich rozhľad rozšíril,“ vysvetľuje Pánis. Vďaka záujmu o burgundské vína sa v minulom roku opäť prepisovali historické cenové rekordy na dražbách. Jedna fľaša Romanée Conti, ročník 1945, sa predala za 558-tisíc dolárov, druhá za 496-tisíc dolárov.

Predali zbierku diel za 800 miliónov

Dáta z Art Market Researchu hovoria o tom, že ceny umenia rástli za 12 mesiacov končiacich sa 31. decembrom 2018 o deväť percent. Ide o zdravé spomalenie po 21-percentnom zisku v roku 2017. Umenie naďalej ostáva najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva. Svedčí o tom aj prepísanie rekordu pri dražbe jednej kolekcie. Tisíc päťsto umeleckých objektov patriacich rodine Rockefellerovcov sa vydražilo za 833 miliónov dolárov. Navyše bol prepísaný aj rekord pre dielo žijúceho autora, keď bol obraz Portrét umelca od Davida Hockneyho predaný za 90 miliónov dolárov. Mimoriadne rýchlo rástli aj ceny umeleckých diel Afroameričanov a žien, ktoré odborníci považujú stále za podhodnotené.

Rast cien hodiniek si podľa Art Market Researchu udržal päťpercentné tempo, pričom najdrahšie vydraženým kusom v minulom roku sa stal model Rolex Daytona Unicorn za 5,9 milióna dolárov. To je však trojnásobne menej ako absolútny aukčný rekord z roku 2017, takisto modelu Rolex Daytona, ktorý nosil herec Paul Newman.

Za Ferrari zaplatil 70 miliónov dolárov

Ceny automobilových veteránov rástli podľa HAGI Top Indexu len o dve percentá. „Vyprchala nákupná horúčka z rokov 2012 až 2016, zmenil sa tiež vkus top zberateľov a mnohí, ktorí vstupovali na trh pred pár rokmi, z neho s profitom vycúvali,“ vysvetľuje Pánis. Napriek tomu sa však aj tu prepisovali rekordy. Najdrahšie vydraženým autom sa stalo Ferrari 250 GTO zo 60. rokov minulého storočia za 48 miliónov dolárov. Rovnaký model Ferrari pritom mimo aukcie predali až za 70 miliónov dolárov.

Diamanty ako trieda aktív podľa Fancy Color Research Foundation agregátne len stagnovali. High end segment, teda najkvalitnejšie a najvzácnejšie diamanty, pri ktorých dopyt prevyšuje ponuku, však rástol, keď si modré diamanty pripísali 12-percentný medziročný rast. Rekordy prepisovali aj ružové kamene, 19-karátový The Winston Pink Legacy sa vydražil za 50 miliónov dolárov, čo je v prepočte na karát najvyššia suma v histórii.

Známky podľa spoločnosti Stanley Gibbons pokračovali v konsolidácii po dynamickom raste v minulých rokoch, keď sa za dekádu zhodnotili o takmer 200 percent. Aj tu však padol aukčný rekord, hoci len regionálny v rámci USA. Raritná 24-centová známka Jenny Invert, vytlačená hore hlavou, bola vydražená za 1,6 milióna dolárov, čím sa stala najdrahšou americkou známkou.

Antický nábytok len stagnoval a za ostatných 10 rokov stratil podľa Art Market Researchu tretinu svojej hodnoty. Potvrdzuje sa tak pokles popularity medzi zberateľmi v moderných časoch podobne ako pri čínskej keramike.

Jedinou hlavnou triedou zberateľských aktív, ktorá v minulom roku klesala, boli šperky so stratou päť percent. No aj v tomto segmente bol prepisovaný dražobný rekord. Perlový náramok Marie Antoinette bol predaný za 36 miliónov dolárov, čo je rekord pre perlový šperk.
 
J&T Banka patrí medzi najrýchlejšie rastúce banky v regióne. Je lídrom v oblasti privátneho a investičného bankovníctva. Na Slovensku administruje klientske aktíva vo výške 2,46 miliardy eur. Vytvára unikátne investičné príležitosti s najvyššou mierou individuálneho prístupu. Ceníme si zásadu vzájomného úspechu, a preto sa s našimi klientmi delíme o výnosy. Považujeme ich za svojich partnerov. Cieľom J&T Banky je bohatšie Slovensko. V umení, vo vzdelávaní a v inováciách, preto podporujeme tie najlepšie projekty. Spoločne s českou J&T Bankou, ruskou J&T Bank AO, chorvátskou J&T Bank a s Poštovou bankou sme súčasťou bankového a finančného holdingu J&T Finance Group SE. Viac informácií na www.jtbanka.sk a www.jet.sk.

(PR servis)

 
Zdroj: J&T Banka, Foto: J&T Banka