Zahraničné banky sa otvárajú kryptomenám, slovenské zatiaľ vyčkávajú

Autor: redakcia
19.04.2021 (17:00)

Európa ešte len plánuje reguláciu kryptomien, ale už ich neodmieta. Banky na Slovensku sú ešte opatrné.

S nárastom ceny bitcoinu nad 50-tisíc dolárov za kus, sa o kryptomeny začínajú zaujímať aj veľké banky či kartové firmy, ktoré im v minulosti veľmi neverili.

Niekoľko zahraničných bánk najmä v USA už dovoľuje klientom vkladať na účty kryptomeny. Postupne chcú pridať aj možnosť obchodovať s nimi. Ide najmä o veľké investičné banky ako JPMorgan či Goldman Sachs, ktoré sa nezameriavajú na retailových klientov.

V prieskume, ktorý spravila banka Goldman Sachs medzi svojimi klientmi, vyšlo, že až 40% z nich vlastní nejakú kryptomenu. Išlo však o ľudí z hedžových a penzijných fondov, poisťovní, či správcovských spoločností.

Napriek tomu sa zdá, že o kryptomeny budú mať záujem aj bežní bankoví klienti. Banky preto nechcú ostať bokom a uvažujú o ponuke investovania do týchto digitálnych mien, platenia nimi či ukladania v digitálnych peňaženkách.

PayPal investoval

Nedávno platobná firma PayPal oznámila, že za 200 miliónov dolárov kúpila spoločnosť Curv, ktorá sa zaoberá správou kryptomenových účtov v Európe. „Akvizícia signalizuje, že PayPal chce svojim retailovým klientom ponúknuť vlastné riešenie správy virtuálnych peňaženiek,“ myslí si Mads Eberhardt, krypto-analytik Saxo Bank.

Kartové firmy

Svoje rozhodnutie prijať kryptomeny oznámila prednedávnom aj spoločnosť Visa. Na partnerstve v prijímaní bitcoinov sa dohodla s americkou digitálnou bankou First Boulevard.

Aj spoločnosť Mastercard nedávno oznámila, že v priebehu tohto roka umožní držiteľom svojich kariet používať isté kryptomeny v rámci svojej kartovej infraštruktúry. Mastercard však nebude akceptovať všetky kryptomeny. Tých je na trhu niekoľko tisíc. Preferované budú napríklad stablecoiny, čo sú digitálne peniaze naviazané na iné svetové meny ako americký dolár. „Vidíme, že ľudia používajú karty na nákup kryptomien a tiež používajú kryptokarty,“ tvrdí Raj Dhamodharan, viceprezident Mastercard pre digitálne meny na firemnom blogu. Preto tento trend nemôžeme ignorovať.Na druhej strane, Mastercard upozorňuje, že transakcie s kryptomenami musia byť bezpečné a spoľahlivé, aby splnili jeho štandardy ochrany zákazníkov.

Slovenské banky sú opatrné

A práve pochybnosti o bezpečnosti kryptomien odrádzajú mnohé banky od ich akceptácie. Opatrné sú aj banky na Slovensku. Väčšina z nich finančné služby na úschovu či obchodovanie s digitálnymi menami neumožňuje. „Kryptomenám sa nevenujeme, ani do nich neinvestujeme a v najbližšej dobe ani nezvažujeme investíciu do podobného typu aktíva,“ uvádza Dominik Miša, hovorca VÚB.

Napriek tomu dianie a reguláciu kryptomien aj riziká s nimi spojené banky sledujú. „Sme v tomto ohľade obozretní, preto aktuálne neplánujeme umožniť vedenie účtu v kryptomenách,“ informuje hovorca Fio banky Jakub Heřmánek. Táto česká banka, ktorá má pobočky aj na Slovensku však umožňuje obchodovanie s niektorými ETF fondami (fondy obchodované na burze) viazanými na kryptomeny.

Kryptomeny pritom nie sú niečo nelegálne, hoci majú takú povesť. Ich reguláciou sa zaoberá aj Európska komisia. V tomto roku by mala prísť s úpravou existujúcich pravidiel pre kryptomeny. Chce dosiahnuť adresnú reguláciu s prísnym dohľadom. Potom by sa kryptomeny mohli stať aj pre banky akceptovanejšie. EK chce tiež vytvoriť jednotný trh pre kryptomeny, aby sa mohli predávať vo všetkých európskych krajinách.

Dnes sa na Slovenku kryptomeny dajú kupovať aj obchodovať s nimi, ale väčšinou cez fintechy a zahraničné digitálne banky. Známy je napríklad fintech Fumbi či britská banka Revolut.
 
Foto: redakcia