Záloha za dovolenku mimo EÚ môže byť dosť drahá

Autor: Andrej Dorič
13.07.2012 (07:00)

Keď sa chystáte na dovolenku a musíte zaplatiť do zahraničia zálohu dávajte si pozor ako ju budete do zahraničia posielať.  
 
Zahraničný bankový prevod je zvyčajne drahší ako tuzemský, ale náklady naň môžete skresať, ak sa vyznáte ako peniaze cez hranice poslať. 

Výška sumy, ktorú zaplatíte za prevod závisí od krajiny, kde peniaze posielate. Keď je krajina členom Európskej Únie (EU) alebo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a splníte podmienky prevodu, ktoré sú limitované výškou sumy, menou a správnymi kódmi bude prevod stáť rovnako ako na Slovensku iba niekoľko centov. To koľko zaplatíte je odvodené aj od toho akú sumu posielate, či máte balík služieb alebo nie a akú menu zasielate. 

Mena, suma, kódy

Vo VÚB banke, aby ste ušetrili, musíte posielať sumu v eurách (maximálne do 50 000 eur. Číslo účtu musíte mať v tvare IBAN, platba musí obsahovať správny BIC kód banky príjemcu a typ poplatkov musí byť nastavený ako SHA (share – zadávateľ platí poplatky svojej banky a prijímateľ svojej). 

„Pokiaľ má klient flexiúčet alebo start konto a platbu zadá cez internet banking, za platbu neplatí nič, priostatných typoch účtov je to 0,15 eur. Poplatok za takúto platbu zadanú na pobočke je 1 euro,“ informuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. 

Poplatky za ostatné zahraničné platby sú vo VÚB vyššie – minimálne 6,60 eur pri zadaní elektronicky alebo 13,30 eur pri zadaní na pobočke.

Pri prevode 100 eur cez internetbanking do Maďarska alebo do Rakúska bude prevod regulovaný (v rámci EU) a ak máte flexiúčet alebo start konto, nebudete za prevod platiť nič. V Tatra banke tiež v rámci balíka nezaplatíte nič,ale ak ho nemáte bude vás to stáť 15 centov. 

Poplatky za zahraničné prevody
  v rámci EÚ mimo balíka  mimo EÚ
VÚB banka 0,15 eur min. 6,60 eur
Zuno banka 0 eur 9,80 eur
Tatra banka 0,15 eur 10 eurHľadajte sesterskú banku a ušetríte

Podobné poplatky za platbu v eurách do EU krajín má aj Tatra banka. Zahraničné platobné príkazy síce nie sú v Tatra banke predplatené v rámci balíka služieb, ale keď ich posielate v eurách do EÚ krajín tak zaplatíte rovnako ako pri tuzemskom príkaze. Cez Internet banking 15 centov a na pobočke alebo cez službu DIALOG to stojí 1 euro.

Inak majú zahraničné prevody v Tatra banke do iných ako EÚ štátov vlastnú poplatkovú schému odstupňovanú v závislosti od výšky sumy prevádzanej do zahraničia.

Marína Smolková, hovorkyňa Tatra banky, ešte upozorňuje, že aj pri posielaní inej meny môžete ušetriť v RBZ, bankovej skupine, ktorá vlastní aj Tatra banku. Do Česka vám prevod v českých korunách v prospech RZB vyjde na 1,66 eura. 

Prevod mimo EU je drahý

Aj v Zuno banke sú eurové prevody do EU štátov bez poplatku. Do štátov mimo EU si však už priplatíte. „Ak si klient zvolí možnosť "OUR", platba ho stojí 18,80 eur. Ak si zvolí možnosť „SHA“, je to za 9,80 eur,“ informuje Lukáš Tomis, hovorca Zuno. Za spracovanie zahraničného prevodu cez contact centrum si navyše k aktuálnemu poplatku za službu priplatíte 1 euro. 

V Tatra banke za prevod peňazí mimo krajín EU zaplatíte cez internetbanking 10 eur v sume do 2000 eur. Na pobočke to budete mať drahšie až za 25 eur.

Pozrite si tiež:
Aj drobné informácie z banky niečo stoja
Chyba pri posielaní platby vás môže vyjsť draho
Prečo si radšej vziať platobnú kartu na dovolenku
Foto: Ivan Sedlak