Prečo si radšej vziať platobnú kartu na dovolenku

Autor: Ľudovít Petržala
29.06.2012 (07:30)

Keď stratíte kartu môžete ju zablokovať, keď prídete o hotovosť, peniaze na dovolenku sú nadobro fuč. 
 
S platobnou kartou je spojených mnoho výhod, ktoré len potvrdzujú, že je lepšie si ju na dovolenku vziať. Môžeme spomenúť nižšie riziko vysokej straty, pretože v hotovosti stačí mať menšiu sumu. Tak sa pri strate alebo odcudzení osobných dokladov zbytočne nevystavujete veľkej škode.

Ďalšou výhodou karty je, že transakcie, ktoré sú cez ňu realizované bývajú štandardne zúčtované výhodnejším kurzom, ako je kurz pri výmene hotovosti. A tiež aj samotné platby na POS termináloch bývajú mnohokrát súčasťou balíka služieb a tak môžu byť aj bezplatné. Pri nákupe cudzej meny sa tiež vystavujete riziku falošných peňazí, najmä ak sa ocitnete v pochybnej zmenárni a nepoznáte dobre bezpečnostné prvky cudzej meny.

Problémy by tiež mohli nastať aj vtedy, ak si z dovolenky priveziete zostávajúcu hotovosť v cudzej mene. Pretože banky akceptujú iba vybrané meny a tak by ste prišli o peniaze.

Je lepšie zvoliť si kreditnú alebo debetnú kartu? Pre porovnanie si môžete pozrieť nasledovnú tabuľku.

Plusy a mínusy debetnej a kreditnej karty
Debetná karta = prístup k hotovosti
Kreditná karta = rezerva na nákupy
+ vydaná k účtu
+banka ju vydá bez potreby mať založený účet
+ čerpáte vlastné prostriedky
- čerpáte prostriedky banky (úverová karta)
+ celý limit môžete vyčerpať výbermi z bankomatu a / alebo POS platbami + vyčerpané prostriedky môžu byť počas určitého obdobia bez úročenia (napr. 45 dní)
+počet výberov alebo POS platieb môže byť v cene balíka - na výber z bankomatu sa môže použiť iba časť celkového limitu
  - vyššie poplatky za výberyAj z uvedeného je jasné, že kreditná karta je lepšia na platby cez POS terminály a ak sa objavia nejaké výdavky, s ktorými sa nečakalo.

Pred odchodom na dovolenku je zasa dobré skontrolovať si dátum exspirácie karty a tiež si poznačiť číslo na telefónnu pomoc vo vašej banke v prípade, že by bola potrebná blokácia karty. Nápomocné môže byť aj prípadné celoročné cestovné poistenie k platobnej karte, ale nezabudnite si overiť, aké riziká sú týmto poistením kryté a prípadne si vybaviť eštepripoistenia.

Pozrite si tiež:
Zo zahraničia príde karta znehodnotená
Zmena PINu cez bankomat nie je zadarmo
Na dovolenke sa oplatí platiť kartou
Zdroj: ČSOB, Foto: Ivan Sedlák