Získajte 30-tisíc eur na rozprúdenie života vo vašich komunitách

30.10.2020 (12:25)

Obce, združenia, školy či aktívni jednotlivci, ktorí nosia v hlave projekt na zveľadenie a skrášlenie svojho okolia, na vytvorenie viacúčelového ihriska, komunitnej záhradky alebo sa pohrávajú s myšlienkou zorganizovania športového podujatia, ktoré rozhýbe všetkých susedov, môžu konečne zhmotniť svoje plány.

Akýkoľvek dobrý nápad, ktorého realizácia spojí viac generácií, prehĺbi vzťahy, spoluprácu medzi ľuďmi a prinesie osoh širokej verejnosti, môže byť podporený sumou z grantového programu Poštovej banky Nápad pre 3 generácie.

Cieľom grantu je podpora spájania generácií, ich vzájomná spolupráca a možnosť, aby spolu trávili viac času pri realizácii zmysluplných projektov. „V uplynulých 4. ročníkoch sme podporili napríklad zorganizovanie workshopov, na ktorých starší ľudia učili mladých remeslá, ale aj spoločné čítanie v knižniciach či vybudovanie parkov, v ktorých sa neskôr konali rôzne spoločenské podujatia. Vlani nás zaujala interaktívna výstava, ktorou pamätníci priblížili mladým dôvody migrácie Slovákov a ich život za hranicami krajiny. Našu pozornosť a finančný príspevok získal aj mestský kvíz spájajúci ľudí rôzneho veku, profesií a záujmov, ktorý zorganizovali v Trenčíne,“ vysvetľuje Hana Tarabová, správkyňa Nadácie a koordinátorka grantu. Nápad pre 3 generácie doteraz zaevidoval viac ako 800 žiadostí a rozdelil vyše 100 000 eur na projekty, vďaka ktorým môžu viacgeneračné komunity tráviť čas spolu a obohacovať sa navzájom o svoje skúsenosti.

O príspevok z grantu môže požiadať ktokoľvek – fyzické osoby, školy, škôlky, občianske združenia, nadácie a pod. Projekty z oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci, vzdelávania, športu, zveľaďovania verejného priestoru, životného prostredia a iných je potrebné prihlásiť na stránke grantu do 15. decembra 2020. Nadácia následne vyberie najlepšie projekty a rozdelí im 29-tisíc eur. Priestor však dostane aj verejnosť, ktorá v druhej polovici januára hlasovaním rozhodne o TOP projekte. Ten získa mimoriadnu prémiu 1 000 eur. Bližšie informácie nájdete na www.pre3generacie.sk.

„Uvedomujeme si, že súčasná doba nepraje akýmkoľvek spoločenských aktivitám. Avšak aj napriek tomu, alebo práve preto, sme sa rozhodli otvoriť náš grant i v tomto roku, ktorý tak výrazne poznačila korona. Aj keď so sebou priniesla mnohé obmedzenia, chceme podporiť realizáciu zmysluplných projektov. Tento rok sme na ne v rámci Nápadu pre 3 generácie vyčlenili 30-tisíc eur. Dobrovoľnícke aktivity majú svoj význam, nemôžu byť odsunuté na druhú koľaj, a to ani v čase, keď kríza zasiahla aj neziskový sektor,“ dodáva správkyňa Nadácie a koordinátorka projektu Hana Tarabová.

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Poštová banka