Zrušenie trvalého príkazu online nemusí byť zadarmo

Autor: Andrej Dorič
16.01.2014 (08:30)

Banky tlačia klientov do online operácii na ich účtoch, pretože sú pre nich lacnejšie a ušetrí na nich aj klient. Lenže nie všetko čo urobíte cez internet je zadarmo.  
 
Banky si účtujú poplatky nielen za operácie na pobočke, kde majú objektívne náklady na ľudí, ale spoplatňujú aj online transakcie. Zdôvodňujú to nákladmi na informačné technológie, ktoré nie sú zanedbateľné.

Banky k spoplatňovaniu online operácii pristupujú racionálne. Bez poplatkov nechávajú zväčša najčastejšie používané operácie ako prevody z účtu na účet (aj keď za prichádzajúce a odchádzajúce platby si banky účtujú niekoľko centov) či niektoré zmeny v nastaveniach na účte či na trvalých príkazoch.

Na druhej strane spoplatňujú málo využívane operácie cez internet ako zmena denných limitov na karte alebo rôzne SMS služby. 

Odporucame

Zrušenie trvalého príkazu za poplatok


Ak splatíte úver a chceli by ste zrušiť online trvalý príkaz, zvyčajne si za to banky neúčtujú žiaden poplatok, ale v ČSOB či vo VÚB banke zato zaplatíte 50 centov. Rovnakú sumu zaplatíte aj za zrušenie inkasa. Na pobočke je to ešte drahšie. VÚB banka si od vás vypýta 1 euro a ČSOB za zrušenie trvalého príkazu chce 2 eurá a za jeho zmenu 1 euro.

Chcete sa opýtať na čokoľvek o bežných účtoch? Máme pre vás bezplatnú poradňu!


Na druhej strane, Tatra banka má túto online operáciu v rámci balíka aj mimo balíka bez poplatku. Na pobočke alebo cez jej preferovanú DIALOG Live službu si však za zrušenie trvalého príkazu zaplatíte 2 eurá.

Zriadenie trvalých príkazoch je zväčša v bankách bez poplatku v rámci balíkov, ale za ich zmeny alebo zrušenie zaplatíte od 50 centov do 2 eur.

Zmena limitov na karte online je drahá


Zmena denného limitu pri debetných kartách cez internet banking je v niektorých bankách poriadne drahá. Napríklad vo VÚB banke za ňu zaplatíte až 3 eurá.

„Zmena hotovostného limitu pri kreditnej karte (okrem American Express) cez internet banking je však bez poplatku,“ dodáva Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Tatra banka vám zmenu limitu na karte online ani neumožní a na pobočke si za ňu vypýta až 5 eur.
Foto: Ivan Sedlák