Základy finančného hospodárenia II.

Autor: redakcia Banky.sk
26.09.2017 (11:00)

V našom nedávnom článku sme sa pozreli na to, ako si tvoriť rezervy. Dnes vám poradíme, ako dokážete ušetriť na poplatkoch či úrokoch.
Žiť na dlh sa neoplatí

Kým ste nemali vlastný príjem, nikto vám úver neponúkal. Veď z čoho by ste ho splácali. No zrazu vám príde na účet prvá výplata, druhá výplata a vy sa cítite pri peniazoch. Ale stále je to málo, aby ste si kúpili nový smartphone. Čo tak kúpiť ho na splátky? Veď to bude len 10 eur mesačne. A nový veľký telkáč. Len 35 eur na splátky.... Najhoršie čo môžete urobiť, je zadlžiť sa na všetky strany už v mladom veku. Na konci dňa zistíte, že nemáte z čoho sporiť, lebo všetky peniaze idú na splátky pôžičiek. Popri tom pravdepodobne ani nebudete tušiť, koľko tisíc euro ste zaplatili na úrokoch. V stave núdze potom siahnete po tých najdrahších úverových produktoch ako sú povolené prečerpanie, kreditná karta či nebanková pôžička.

Nehovoriac o tom, že keď jedného dňa ochoriete alebo stratíte zamestnanie, nebudete mať žiadnu rezervu, aby ste si pokryli nevyhnutné náklady na prežitie. Hm...a z nového televízora sa nenajete.

Neprehliadnite

Ušetrite aj na poplatkoch

1. Poplatok za vedenie účtu
Dnes mať účet v banke zadarmo nie je nič výnimočné. ALE takmer vždy to súvisí so splnením podmienok. Pozrite sa na svoj výpis z banky a zistite, koľko ste zaplatili v posledných mesiacoch za vedenie účtu. Banky si za balíky služieb účtujú 4-9 eur mesačne. Za rok je to 48-108 eur! Ak spĺňate podmienky, môžete túto sumu UŠETRIŤ.
 
TIP: Zistite si, za akých podmienok môžete mať účet zadarmo.
 
2. Poplatok za výber hotovosti na pobočke
Potrebujete hotovosť? Ísť do banky a vybrať si 50 eur je najdrahší spôsob ako sa dostať k peniazom. Pozreli sme sa na poplatky za výber hotovosti v najväčších slovenských bankách a ten sa pohybuje od 2,00 do 3,50 eur. Bez ohľadu nato, akú sumu vyberáte. Poplatok za výber hotovosti v banke NIKDY nie je zahrnutý v mesačnom poplatku, ktorý za účet platíte. Ak by ste sa zastavili v banke dvakrát mesačne, na poplatkoch za výber hotovosti by ste zaplatili 48- 84 eur ročne.

Ako si optimalizovať výdavky? Pozrite sa, kde všade môžete ušetriť.

 
3. Peniaze vyberajte v bankomate svojej banky
Kým za výber hotovosti na pobočke zaplatíte vysoký poplatok, za výbery z bankomatu vlastnej banky zvyčajne neplatíte nič navyše, lebo tieto poplatky sú zahrnuté v mesačnom poplatku za vedenie účtu. Ak by ste predsa len poplatok platili, pohybuje sa na úrovni 0,20 - 1 eur.
 
TIP: Zistitie si, koľko výberov hotovosti z bankomatu vlastnej banky máte zahrnutých v mesačnom poplatku za účet.
 
Najlacnejšie pre vás bude platiť za nákupy kartou. Za platby kartou zvyčajne nebudete platiť žiaden poplatok navyše. V niektorých bankách dokonca dostanete odmenu vo výške desatín percenta zo zaplatenej sumy. Zarobiť na tom nezarobíte, no budete mať drobné na kávu :).
TIP: Bežné bankové operácie, ako sú prevody z účtu, realizujte cez internet banking alebo mobil banking. Návšteva pobočky vás v takýchto prípadoch vyjde veľmi draho - za jeden prevodný príkaz zaplatíte od 1,2 do 2,2 eur.

Urobte si poriadok vo výdavkoch

Aby ste zistili, na čom môžete ušetriť, musíte vedieť, na čo míňate. Rozdeľte si výdavky na nevyhnuté a ostatné. Nevyhnutné zaplatiť musíte. Nad ostatnými sa zamyslite a rozhodnite sa, čoho ste ochotní sa vzdať dnes, aby ste si mohli dopriať viac v budúcnosti.
 
TIP: Prečítajte si návod, ako sa pustiť do "poriadku" vo výdavkoch. Ak si s tým neviete poradiť sami, požiadajte o radu odborníka.

Zdroj: Poštová banka, OVB, Foto: Ivan Sedlák