Upracte si vo svojich financiach a ušetríte kopec peňazí!

Autor: redakcia Banky.sk
26.01.2018 (15:00)

Nečakajte na jarné upratovanie. Upracte si svoje financie už teraz. Poradíme, kde môžete ušetriť desiatky euro.


 

Zamerajte sa hlavne na svoje výdavky

Účet v banke, úver, poistenie bytu a auta, kreditná karta, životné poistenie,... máte vôbec prehľad o finančných produktoch, ktoré využívate? Naozaj ich potrebujete všetky? Možno niektoré sú príliš drahé a viete ich nahradiť lacnejšími. Napríklad: mali ste hypotéku i účet v jednej banke. Hypotéku ste si po čase preniesli do inej banky a otvorili nový účet. Avšak starý účet ste nezrušili. A tak platíte poplatky za oba. Pri cene od 4 do 8 euro mesačne môžete za rok ušetriť na nepotrebnom účte od 50 do 100 eur.

Máte len jeden účet v banke a ročne zaplatíte na poplatkoch desiatky eur? Aj tu môžete ušetriť. Takmer každá banka má vernostný program, v rámci ktorého môžete získať 50% alebo 100% zľavu z mesačných poplatkov. Stačí si len naštudovať podmienky, ktoré musíte splniť. Pozrite si, kedy môžete mať účet ZADARMO.

Prevetrajte svoje poistky

Ono sa to nezdá, no aj poistných zmlúv máte dosť - PZP, havarijné poistenie, poistenie bytu, životná poistka,... Zvyčajne poistkám nevenujeme veľkú pozornosť, každý rok zaplatíme šek, ktorý nám poisťovňa pošle a povieme si, že zas na rok máme pokoj. Aj tu viete ušetriť. Odporúčali by sme vám obrátiť sa na odborníka v rodinných financiách, ktorý má prehľad nielen o aktuálnych poistných produktoch a cenách, ale i o zľavách, ktoré môžete v poisťovni dostať. Osloviť ho však treba včas, aby ste v prípade zmeny stihli vypovedať starú zmluvu.

Čo so životnou poistkou?

Zorientovať sa v bežných účtoch pre vás nebude až taký problém. Životná poistka je však oveľa komplikovanejší produkt a asi bude namieste opäť zvážiť radu odborníka. Na jednej strane staršie kapitálové poistenie môže byť výhodné kvôli vyššiemu garantovanému výnosu, na druhej strane sú dnes v ponuke "modernejšie" životné poistky. Vaše rozhodnutie určite ovplyvní aj výška poplatku, s ktorým je zrušenie životnej poistky spojené. Viac o ukončení starej životnej poistky si prečítajte tu.

Neprehliadnite Pozrite sa aj na svoje úrazové poistenie. Spĺňa vaše súčasné potreby? Viete dostať výhodnejšiu ponuku? Ak sa rozhodnete pre zmenu, najprv uzatvorte nové poistenie, až potom zrušte staré. Môže sa stať, že vás kvôli súčasnému zdravotnému stavu nepoistia, resp. nové poistenie nebude výhodnejšie ako staré kvôli "rizikovej" prirážke.

2. dôchodkový a 3. dôchodkový pilier (doplnkové dôchodkové sporenie)

Ak váš zamestnávateľ prispeva na doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier) v rámci zamestnaneckých výhod, využite to. Získate tak príspevky zamestnávateľa, ktoré by ste inak nedostali a navyše môžete využiť aj daňovú úľavu. Viac o treťom pilieri sa dočítate tu.

Pozornosť venujte aj 2. dôchodkovému pilieru. Pokiaľ váš dôchodok je ešte v nedohľadne, porozmýšľajte o akciových fondoch, ktoré sú síce viac rizikové ako konzervatívne/dlhopisové, no zarobia vám viac. Ročný rozdiel vo výnosoch môže byť v stovkách euro.

Sporte a vytvárajte si finančnú rezervu

Prečo treba sporiť, všetci vieme. Neustále si vytvárajte finančnú rezervu na nepredvídané výdavky (pokazená práčka, strata zamestnania,...) na sporiacom účte. Oddeľte nasporené peniaze od tých, ktoré sú určené na míňanie.

Dlhodobé sporenie je dnes už nevyhnutnosťou aj pri kúpe nehnuteľností. Banka vám už ťažko požičia viac ako 70%-80% z hodnoty bytu či domu. Na takýto druh sporenia však už nie je vhodný sporiaci účet. Skúste sa informovať o stavebnom sporení. Ak splníte podmienky, získate na stavebnom sporení štátu prémiu (66,39 eur). Neskôr, keď sa už kúpa nového bývania stane realitou, možete siahnuť aj po úvere zo stavebnej sporiteľne, ktorý má podobné podmienky ako hypotéka z banky, získate ho však aj bez dokladovania príjmu. Pozor si dajte na medziúvery, ktoré sú zbytočné drahé.

Odporucame

Trápia vás nízke úroky na vkladoch?

Koho by netrápili. Aktuálne na ročnej viazanosti ponúka viac ako 1% iba jedna banka. Porozmýšľajte nad investovaním do fondov. Vašu nedôveru možno pomôžu prekonať kombinované produkty. Sú to produkty pri ktorých časť peňazí uložíte na termínovaný vklad so zvýhodneným úrokom a časť investujete. Aj tu možno nezaškodí porada s odborníkom. Viac o investovaní si prečítajte tu.
Foto: Ivan Sedlák